Jak vypadá předání bytu?
Je vhodné si byt předat na základě předávacího protokolu, ve kterém se uvede datum předání, stav jednotlivých médií, počet klíčů a podobně. Zároveň si můžete ještě jednou zkontrolovat, zda stav bytu odpovídá stavu před podpisem kupní smlouvy.


Najdeme-li v bytě nějaké nedostatky, mohou se nějak promítnout do kupní smlouvy?
Kupní smlouva není vhodným dokumentem na sepisování nedostatků. Pokud se jedná o novostavbu, makléř ve spolupráci s vámi sepíše reklamační protokol a dohodne s majitelem nemovitosti způsob odstranění závad, případně snížení původní kupní ceny. Pokud se jedná o starší byt, můžete se dohodnout na odstranění závad, případně také na snížení ceny a tyto skutečnosti písemně potvrdit. Zjistíte-li po koupi nemovitosti, například po nastěhování, zásadní skryté vady, o kterých jste nebyli, ale měli být informovaní, požádejte původního majitele o odstranění těchto závad, případně o dodatečnou slevu z kupní ceny na základě vzájemné dohody. Pokud se s majitelem nedomluvíte, můžete zásadní, skryté vady řešit občansko-právní cestou.


Jak poznat toho nejlepšího makléře právě pro mě?
Nejbezpečnější způsob je ten makléř, kterého vám někdo osobně doporučí, protože s ním má vlastní dobré zkušenosti. Většinou si uděláte obrázek už z prvního dojmu. Jak makléř mluví, jak je oblečený, jak dobře zodpoví naše dotazy. Profesionálního makléře rozpoznáte na základě svých dotazů rychle. To ovšem neznamená, že i nováček nemůže poskytnout kvalitní servis. Můžete ocenit jeho nadšení a zaujetí a u kvalitních kanceláří mají většinou širokou oporu ve svých mentorech a manažerech.

ANNA PORŠOVÁ,

ředitelka pobočky realitní kanceláře Evropa Litomyšl