Řasokouli si lidé oblíbili jako originální dekoraci. Tahle zelená chlupatá kulička vypadá moc pěkně nejen ve skleněné kouli na stole, ale i v akváriu s rybičkami nebo v obyčejné sklenici s vodou. Je nenáročná a velmi odolná. Kromě vody více k životu nepotřebuje.

Koupit ji můžete v akvaristice nebo si ji objednat v e-shopu. V uzavřeném sáčku s vysokou vlhkostí zvládne bez problémů i několikadenní transport. Řasokoule je známá také pod označením marimo nebo japonská mechová koule.

Odkud řasokoule pochází

Vzácná forma vláknité zelené řasy, která přirozeně roste v kulovitém tvaru, se dá najít jen na několika místech po celém světě. „Řasokoule se nacházejí v řadě jezer na severní polokouli. Kolonie takových kuliček se tvoří na Islandu, ve Skotsku, Japonsku, Estonsku a v Austrálii,“ uvedl web Mossball Pets, zaměřený na pokojové rostliny.

Podle něj si zelenou kouli oblíbili nejvíc Japonci. Mají s ní spojenou i legendu o lásce a vytrvalosti. Vypráví o krásné dceři náčelníka kmene Ainu Senato a mladíkovi jménem Manibe. Jejich lásku jim kvůli rozdílnému sociálnímu postavení zakázali, a tak se milenci kouzlem proměnili v koule hebké jako mech. Mohli tak svoji lásku prožívat navždy společně na dně jezera Akan.

Jak doma pěstovat řasokoule

Na pěstování řasokoulí budete potřebovat skleněnou nádobu se studenou a nejlépe převařenou a odstátou vodou. Nádobu umístěte na světlé místo dále od okna, aby tam nedopadaly přímé sluneční paprsky. Pokud chcete mít v nádobě dekorační kameny, důkladně je umyjte.

close Řasokoule jsou krásné a dekorativní. Kus divočiny tak můžete mít i v obývacím pokoji. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Řasokoule jsou krásné a dekorativní. Kus divočiny tak můžete mít i v obývacím pokoji.

Řasokouli nejprve jemně vykoupejte pod tekoucí vodou a dejte do připravené nádoby. Jednou za týden až dva vyměňte vodu a nádobu vyčistěte. V létě se voda vlivem tepla rychleji kazí, takže je třeba ji měnit častěji. Můžete vodu ochladit i pár kostkami ledu.

Občas řasokouli vyndejte a jemně prsty promasírujte pod tekoucí vodou. Zbaví se tak nečistot a zároveň si udrží svůj kulovitý tvar. V přírodě se o to postarají vodní proudy.


Nahrává se anketa ...

Řasokoule v akváriu

Pokud budete dávat řasokoule do akvária s rybičkami, ověřte si raději předem, jestli vámi chovaný druh ryb nemá řasy jako oblíbenou součást svého jídelníčku. Vhodná je zejména ke krevetkám a závojnatkám, které si s ní rády hrají.

„Plovoucí koule mohou sloužit jako hračky pro ryby betta, protože s nimi rády pohybují. Rybičky zkrátka mohou tuto kouli řas využít jako šnorchl, pohodlný úkryt nebo prostředek pro zábavu,“ radí veterinární web Pet Helpful.

close Řasokoule s trpasličími krevetami. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Řasokoule s trpasličími krevetami.

Přidává i jednu z dalších výhod pěstování řasokoulí v akváriu. Při čištění akvária se koule nemusí odstraňovat. Stačí je pouze odsunout stranou.

„Řasokoule jsou přirozenými konkurenty nežádoucích řas, což z nich dělá dobrodiní pro akvarijní nadšence. Absorbují živiny z vody a omezují tak růst otravných řas, které zatemňují výhled do akvária,“ doplňuje k přednostem web Greg, věnující se péči o rostliny.

Řasokoule - co všechno potřebují:

| Video: Youtube

Jak množit řasokoule

Řasokoule se množí sama dělením, ale nesnažte se ji rozdělit násilím, protože by vám mohla uhynout. V průběhu roku se z ní oddělí malé kousky, ze kterých vyrostou nové řasokoule. Musíte být ale hodně trpěliví, rostou totiž velmi pomalu. Za rok narostou jenom o půl až jeden centimetr. Pokud se ale bude řasokouli dobře dařit, může se dožít i víc než 100 let.

Co vadí řasokoulím

Dokud jsou mechové koule zdravé, zůstávají zelené a neporušené. Pokud bude řasokoule plavat na hladině, znamená to, že se uvnitř nahromadily plyny. Stačí ji jemně promnout ve vodě a plyny ve formě bublinek se uvolní. Řasokoule pak opět klesne ke dnu.

Pokud byste umístili řasokouli moc blízko okna, mohla by se spálit a začít žloutnout. Sliz na jejím povrchu je zase jasným signálem, že potřebuje častější koupel s jemnou masáží pod tekoucí vodou a výměnu vody v nádobě. Nezoufejte také, pokud objevíte zšedivělý povrch. Stačí napadená místa opatrně odstřihnout.

Proč pěstovat řasokoule:

  • jsou krásné a dekorativní
  • kus divočiny budete mít v obývacím pokoji
  • k pěstování jim stačí jen nádoba s vodou
  • jsou symbolem lásky a dlouhověkosti
  • jejich pomalý růst je lekcí trpělivosti
  • přežijí každého domácího mazlíčka
  • svou jemnou texturou a zeleným odstínem dokáží navodit pocit klidu
  • pomáhají zachovat čistší vodu v akváriu

Další zajímavosti o pěstování rostlin i zeleniny najdete v textech níže: