„Máme pozemek, který vyjde na 300 korun za metr čtvereční, což je super cena, ale hned první problém byl starosta, který má ze zákona právo požadovat, pokud se chystáme stavět v zastavěné části obce, určitý typ střechy, vzdálenost domu od silnice nebo rozměry domu," upozornila Jana Vitásková z Prostějova.

Dům, který se s manželem chystají stavět, musí mít kvůli tvaru pozemku atypický tvar.

„Starosta nám určil, že dům musí mít šířku deset metrů, přestože máme v plánu šířku dvanáct metrů. Jeho jednání se nám samozřejmě nelíbilo. Zašli jsme na stavební úřad a zeptali se, jestli skutečně musíme dům zúžit na deset metrů. Tam jednání starosty razantně odmítli a řekli nám, že dům je v části, kde je už teď každý dům jiný a povolili šířku dvanáct metrů," oddechla si Jana Vitásková a dodala, že poslední slovo má naštěstí vždy stavební úřad.

Nekonečné papírování

Problém může nastat ale například ještě v případě, že je pozemek po předchozím majiteli zastavený bance.

„Pozemek na nás stále není přepsaný. Žádost o přepsání jsme podávali 17. března, na přepsání měli 20 dní. Na katastru je stále k dnešnímu dni pozemek banky, ale věřím že se situace brzy změní," dodala v pátek Jana Vitásková.

Manželé Vitáskovi si chtějí dům postavit na pozemku, který byl dříve zahrada. Proto ze všeho nejdřív museli na stavebním úřadě zjišťovat, zda vůbec pozemek spadá do územního plánu, protože by dům měl vyrůst v zastavěné části obce, potřebovali od sousedů souhlas s půdorysem. Přestože ještě s manželem ani „nekopli do země" a kvůli stavbě čelí nekonečnému papírování a běhání po úřadech, je Jana Vitásková názoru, že je lepší postavit si zcela nový dům než nějaký dům rekonstruovat.

„Ano, sice jsme museli již oslovit hned několik úřadů, ale pořád je to lepší postavit si dům podle svých představ, než dávat tisíce do oprav. Myslím, že to běhání po úřadech za vlastní dům stojí," říká pětatřicetiletá Jana Vitásková z Prostějova.

Je lepší rekonstrukce?

Někdo o novostavbě nechce ani slyšet.

„Jsme s manželkou tři roky, bydlíme v jednopokojovém bytě se dvěma dětmi. Rozhodli jsme se před rokem, že se odstěhujeme do domu. Koupili jsme si starší dům a nyní jej opravujeme svépomocí. Vyjde nás to rozhodně laciněji, než novostavba," je názoru Marek Král z Prostějova.

Právě finanční důvody vede lidi k tomu, že si častěji koupí dům, který je určený k rekonstrukci.

„Rozhodně k nám lidé chodí více s tím, že mají zájem o starší dům, který si zrekonstruují. Pozemky pro novostavby jsou totiž často určené pro užší klientelu. Drahé jsou pozemky a finančně náročná je pak i samotná stavba," informovala vedoucí prostějovských Realit Naděje Petra Sedlářová.

Ceny pozemků

„Prostějov je drahý. Pozemky ve městě a jeho blízkém okolí, jako jsou třeba lukrativní Domamyslice, jsou za tisíc a víc korun za metr čtvereční. Kdežto na vesnici i nedaleko Prostějova se dá bydlet do milionu korun," poradila Petra Sedlářová.

Do 800 tisíc však lidé podle realitní makléřky mohou bydlet ve vzdálenějších obcích od Prostějova.

„Za 420 korun na metr čtvereční jsou pozemky třeba v 15 kilometrů vzdáleném Pivíně nebo Vřesovicích. Ve Vranovcích už jsou pak pozemky za 700 korun za metr čtvereční. Cena je tam zase vyšší, protože je tam dobrá dopravní dostupnost na Vyškov či Brno," uvedla Petra Sedlářová s tím, že na cenu pozemku má vliv mnoho faktorů, například i jak je pozemek vzdálený od mateřské školy či obecního úřadu. Mladým rodinám s průměrnými příjmy makléřka doporučila sáhnout po koupi domu, určeného k rekonstrukci.

„Je to finančně výhodnější, než stavět zcela nový dům. Zároveň by si ale lidé měli dávat pozor při koupi domu po rekonstrukci. Majitelé často dům před návštěvou kupců vyšperkují, a pak lidé po koupi zjišťují, že rekonstrukce neproběhla, jak měla a je to zbytečný problém," uzavřela Petra Sedlářová.

Šance v Prostějově

Těm, kdo mají zájem stavět v Prostějově, ale jsou stále na vážkách, kvůli vysokým cenám pozemků, budou mít třeba možnost stavět laciněji v příštích letech. A to v západní části Prostějova. Majitel parcely o výměře 3 a půl hektaru totiž nabídl městu pozemek v Čechovicích za cenu 300 korun na metr čtvereční.

„Rada města navrhla zastupitelstvu vykoupit v této lokalitě pozemek, který bezprostředně sousedí s již vykoupenými parcelami v loňském roce a umožňuje bezproblémové dopravní napojení," uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová s tím, že v budoucnu by na pozemcích mohly vyrůst rodinné domy.

Nabídka prostějovské radní potěšila.

„Výkupem můžeme pozemky města scelit a umožnit dopravní napojení v této lokalitě mezi ulicemi Plumlovská a Za stadionem," doplnil náměstek primátora Jiří Pospíšil.