Když se řekne romantika, každý si představí trochu něco jiného, stejně tak romantický interiér může pro každého vypadat trochu jinak, přesto se dá najít několik společných pravidel a pouček, které nám zaručí vkusný výsledek.

Nadčasový základ

Základní pravidlo: Méně je více. Aby interiér nepůsobil zalhceně a nepřehledně, je dobré zvolit si jednoduché barevné schema a držet se ho. Romantické interiéry bývají charakterizované pastelovými barvami, především růžovou, béžovou, namodralou, zelenou lomenou do bílé, případně barvou slonoviny, nicméně společně s barvou podlahy bychom neměli kombinovat více než dvě z těchto barev. Ideální je volit nadčasový základ například v bílé, případně ve formě dřevěného nábytku a doplnit ho akcentem jedné barvy. Ten se může objevit na většině doplňků, které jsou neodmyslitelnou součástí takovýchto interiérů.

Doplňky kam se podíváš

Svícny, prostírání, přehozy, závěsy, ubrusy, polštáře, to vše jsou maličkosti, které interiér dotvoří a dodají mu nezaměnitelnou atmosféru. Volit můžete motiv květin, patchworku nebo třeba Paříže, fantazii se meze nekladou, vždycky se ale držte pouze jednoho motivu.
Perfektní službu vám udělá tapeta s jemným květovaným motivem, velmi dobře vypadají i tapety pruhované. Tajný tip na romantický prvek: paraván. Tyhle optické předěly se opět vrací do módy a rozhodně už nemají ambici stát pouze v ložnicích, velmi zajímavě vypadají třeba v obýváku.
Je dobré zapamatovat si také dvě poučky – za prvé: Romantický interiér je ve znamení matu , na výrazný lesklý dekor zapomeňte. Cení se spíše patina a nenápadnost, než blyštivý efekt. A za druhé: Kombinujte výrazné s neutrálním. Květované talíře vždycky dobře doplní jednobarevné sklenice či váza a bílý ubrus. A naopak, ubrus s květinami bude v dokonalé harmonii s jednochým bílým jídelním servisem.

Romantika není komplikovanost

To, že se rozhodneme pro romantický styl, neznamená, že interiér musí být komplikovaný. Naopak, přebujele tvary a výrazná barevná paleta naopak velmi snadno sklouzávají ke kýčovitosti. Základní hmnotové schema romantického interiéru tak může být naprosto jednoduché, nikde není psáno, že na kuchyňské lince musí být výrazné žebrování nebo že centrem obýváku by mělo být rádoby starožitné sofa. Spíše opak je pravdou, jak bylo řečeno, romantiku v interiéru navodí barvy a doplňky. Navíc volba neutrálního základu nám usnadní případnou změnu interíéru, až nás příliš jemný styl omrzí. Určitě se tedy nevyhýbejte kubickému nábytku, dvířkám bez dekoru nebo jednoduché sedací soupravě, naopak je to docela prozřetelné.