„Úrokové sazby hypotečních úvěrů již třetí měsíc stagnovaly. Vykázaná změna říjnové hodnoty Fincentrum Hypoindexu je důsledkem pohybu průměrných sazeb na hranici zaokrouhlení. Proti září se průměrné sazby změnily jen o tři tisíciny procentního bodu, na což navíc měla vyšší vliv změna objemů u jednotlivých bank než pohyb jimi vykázaných sazeb," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Říjnová čísla potvrzují trend, který nás čeká v dalších měsících a možná i letech," řekl ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Trh hypoték i nemovitostí bude tažen nízkými úrokovými sazbami, rychle rostoucí kupní silou a sílícím nákupním apetitem českých domácností. Na trhu se už nyní začíná projevovat nedostatek atraktivních nemovitostí, což vyhání ceny vzhůru. Příkladem je nová výstavba v Praze, kde ceny bytů v lokalitách, jako je Podolí nebo Smíchov, atakují 100.000 Kč/m2, d­odal.

Navštivte srovnání hypoték a zjistěte, kde vám dají nejlevnější.

Nízké úroky u hypoték jsou jedním z hlavních tahounů prodeje nových bytů, doplnil generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Lidé vědí, že nyní koupě bytu vyjde levněji než před pár lety. Lidé také vnímají pozitivní zprávy o celé české ekonomice. Svou budoucnost tak podle něj vidí optimističtěji a nebojí se kvůli pořízení vlastního bytu zadlužit.

V říjnu bylo uzavřeno 8519 smluv o hypotečním úvěru, což je jen o 81 méně než v září. Také objemy stagnovaly. V desátém měsíci si lidé sjednali hypotéky v celkovém objemu za 15,9 miliardy ko­run.

Roste průměrná výše hypotéky

Na svých hodnotách tak v podstatě zůstaly počty, objemy i sazby hypoték. Co ale stále roste, je průměrná výše hypotéky. Stále platí, že lidé si půjčují čím dál větší částky. V říjnu se průměrná hypotéka vyšplhala na 1,87 milionu korun. Sice stále není atakován rekord z prosince roku 2007, kdy si lidé v průměru půjčovali 1,95 milionu korun, ale jde o druhou nejvyšší částku od roku 2003 a letošní rekord.

I když úrokové sazby stagnují, ceny nemovitostí rostou. Zatím není nárůst nijak markantní, ale kdo delší dobu shání nové bydlení, už by podle Rajdla neměl moc otálet. Pravděpodobně porostou jak sazby, tak i ceny nemovitostí, dodal.

Hlavní ekonom skupiny Roklem Lukáš Kovanda ale míní, že ani v nadcházejících měsících nelze čekat jakkoli výraznější růst sazeb u hypoték. V globální ekonomice se totiž opět kumulují faktory, které se deflačně projevují i v Česku. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték, podotkl.

Banky se v listopadu do žádných velkých akcí nehrnuly. Zajímavostí ale je připravovaný nový zákon o úvěrování spotřebitelů. Ochrana spotřebitele se bude vztahovat i na hypotéky.