Zákon zkrátí stavební řízení

Šlechtová počítá s tím, že novela by měla zkrátit stavební řízení minimálně o osm až deset měsíců. Pokud nebude ministerstvo zemědělství souhlasit s tím, aby do jednotného koordinovaného řízení byla zahrnuta i vodní díla, nevylučuje možnost, že by novelu z jednání vlády stáhla.

"Novela jde 30. června na legislativní radu vlády. Jdeme tam už podruhé, protože jsme s jednotlivými resorty vypořádali veškeré náležitosti právního charakteru. Stále máme 20 rozporů a i s nimi následně předložíme materiál na jednání vlády. To by se mělo stihnout ještě v červenci," uvedla Šlechtová.

V tom případě by podle ní měla novela nabýt účinnosti nejpozději v polovině příštího roku. "Ale ambicí našeho ministerstva je, aby to bylo už od 1. ledna," doplnila dnes ministryně.

Cílem je koordinace

Hlavním cílem novely je sloučení posudku o vlivu stavby na životní prostředí (EIA), územního rozhodnutí a stavebního povolení do jednoho koordinovaného řízení. Podle Šlechtové by tento krok zkrátil stavební řízení minimálně o osm až deset měsíců. Dotčená veřejnost by do něj mohla vstoupit až na závěr. Nyní to může udělat v každé fázi stavebního povolení, dohromady tedy třikrát.

Za největší rozpor považuje požadavek ministerstva zemědělství, aby z jednotného řízení byla vyjmuta vodní díla. "Když si chce obyčejný člověk postavit dům, musí mít povolení ohledně podzemních vod. A já nechci, aby si pro něj chodil na nějaký speciální úřad. Pokud vodní díla nebudou zapojena do jednotného řízení, tak tu novelu na vládě možná i stáhnu. Protože pak nemělo smysl kolem toho rok a půl běhat," dodala Šlechtová.