Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stále populárnější jsou tepelná čerpadla

Podle odborníka na vytápění profesora Karla Kabeleho se konec kotlů na dřevo a uhlí neblíží. „Zpřísňování norem míří ke zkvalitnění spalovacího procesu a k hledání alternativních řešení, ne k úplné likvidaci tohoto způsobu vytápění," říká.

29.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Čím se dnes topí v českých domácnostech?

V našich domácnostech se setkáme většinou s teplovodním vytápěním klasickými otopnými tělesy. Novější domy mívají podlahové vytápění, můžeme se setkat i s vytápěním teplovzdušným.

Zdrojem tepla bývá plynový kotel, centralizované zásobování teplem, kotel na spalování pevných paliv nebo stále populárnější tepelné čerpadlo.

Můžete čtenářům prozradit, čím topíte doma vy a zdali jste s tímto způsobem vytápění spokojený?

Můj domov je byt v bytovém domě vytápěný centrálním teplovodním vytápěním napojeným na domovní plynovou kotelnu a mohu říci, že s vytápěním jsme spokojeni – kvalitní regulace a dobrá obsluha zajištuje tepelnou pohodu s nízkými náklady.

Ilustrační foto.Jaký je trend ve vytápění u nově budovaných domů a bytů?

Zpřísňují se požadavky na tepelnou izolaci budov a s tím klesají nároky na výkon vytápěcího zařízení a zvyšují se nároky na jeho účinnost, regulaci a pružné chování, které zamezí přehřívání místností.

Který způsob vytápění je nejlevnější a který naopak nejdražší?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Ceny paliv a energií se liší podle dodavatelů v různých lokalitách a rozhodnutí je vždy na základě posouzení daného případu. V úvahu musíme vzít dostupnost paliva, požadavky budoucího uživatele i místo stavby.

Existuje nějaký způsob vytápění, do kterého investuji jednou a následné provozní náklady jsou nulové?

Prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
- Autorizovaný inženýr v oborech technika prostředí staveb a energetické
auditorství ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků),
- Prezident REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air
Conditioning Associations)
- Člen ASHRAE (American Society of Heating, Air-conditioning and
Refrigerating Engineers),
- Zakládající člen IBPSA – CZ

Zřejmě směřujete k využití obnovitelných zdrojů energie, jako je například sluneční energie. Za sluníčko sice zatím nic neplatíme, ale nulových provozních nákladů asi dosáhnout nedokážeme. Pokud použijeme teplovodní solární kolektory, pak musíme počítat s energií na provoz oběhového čerpadla, provozními náklady na údržbu zařízení a zatím neumíme efektivně uschovat dlouhodobě tepelnou energii tak, abychom ji mohli využít v době, kdy je nedostatek slunečního záření. Musíme tedy vždy instalovat doplňkové vytápění, jehož provoz něco stojí.

Moderní je podlahové vytápění. Jaké se s ním pojí náklady?

S podlahovým vytápěním se pojí především vyšší náklady investiční – porovnám-li náklady na tradiční otopná tělesa a podlahové vytápění stejného výkonu, jedná se o násobek ceny v neprospěch podlahového vytápění.

Podlahové vytápění je oblíbené především pro zvýšení tepelného komfortu ve vytápěných místnostech.

Co všechno v domácnosti může být vytápěno? Víte o nějakých zajímavostech?

V Evropě jsme zvyklí na vysoký standard bydlení a rovnoměrné vytápění celého prostoru bytu. Pokud se přeneseme do jiných částí světa, jako je například vyspělé Japonsko, můžeme být překvapeni tím, že vytápění se řeší opravdu jen v místech pobytu člověka a v prostoru je na naše poměry velmi chladno. Setkáme se tam s vytápěným záchodovým prkénkem, ohřívací dečkou do postele nebo vytápěným kobercem v místě sezení.

V Česku se z těchto technologií nejvíce rozšířilo používání vytápěných sušáků ručníků v koupelně.

Ilustrační foto.Často čteme o otravách spalinami při topení plynem. Který způsob vytápění je potenciálně nejnebezpečnější?

Plynové spotřebiče jsou rozděleny podle způsobu přívodu spalovacího vzduchu a odtahu spalin. Nejbezpečnější jsou ty uzavřené, které si berou spalovací vzduch přímo z venkovního prostředí a spaliny se odvádějí komínem.

Bohužel mnoho plynových kotlů je konstruováno jako otevřené spotřebiče. Ty odebírají spalovací vzduch z místnosti, kde jsou osazeny. Potenciálně nebezpečné jsou všechny kotle umístěné v bytech, kde proběhla výměna oken a nebylo vyřešeno větrání. V těchto případech může při nedostatku spalovacího vzduchu dojít k nedokonalému spalování se vznikem jedovatého oxidu uhelnatého a následné otravě uživatelů.

Stejný problém je i u plynových průtokových ohřívačů teplé vody, umístěných většinou v koupelnách. Počet úmrtí na otravu oxidem uhelnatým v posledních letech dramaticky roste.

Neustále se zpřísňují normy, kolik škodlivin můžeme vypouštět komínem do vzduchu. Může to v budoucnu znamenat konec topení dřevem a uhlím?

Vzhledem k tomu, že pociťujeme tlak na využívání obnovitelných zdrojů, kam dřevo patří, budou se dle mého názoru i nadále kotle na spalování pevných paliv používat. Zpřísňování požadavků míří na zkvalitnění spalovacího procesu a k hledání alternativních řešení, ale asi ne k úplné likvidaci tohoto způsobu vytápění.

I ve svém okolí vidím, že jsou stále populárnější krby na dřevo, kterými si lidé v zimě přitápí třeba k plynovému topení. Je možné použít krb jako jediný zdroj tepla v domácnosti?

Pokud uživatel přistoupí na to, že je do krbu nutno poměrně často přikládat a nízkou účinnost tohoto systému, pak v principu ano. Vytápění krbem vyžaduje trvalou obsluhu, a tak jako jediný zdroj tepla uživatele omezuje.

V nedávné minulosti se Českem přehnala smršť zateplování budov, myslíte, že to bylo k užitku?

V rámci zateplování se opravilo velké množství budov a kromě snížení spotřeby tepla na vytápění můžeme kladně hodnotit i lepší vzhled těchto budov.

Negativum zateplování je nedořešení otázky větrání budov po instalaci těsných oken, které bývá nedostatečné a v mnoha případech způsobuje plísně a vlhkost v bytech.

Ilustrační foto.Pasivní dům vyvolává představu o obydlí, které nepotřebuje žádné vytápění. Je ta představa blízko realitě?

Ne. I pasivní dům musí mít instalované vytápěcí zařízení, které je však ve srovnání s běžným domem využíváno méně, a tak je roční potřeba tepla na vytápění nízká.

Které podmínky ohledně vytápění musí dům splňovat, aby mohl být označen za pasivní?

Pasivní dům je definován jako budova, kde měrná potřeba tepla na vytápění je maximálně 15 kWh na metr čtvereční za rok a spotřeba primární energie je maximálně 47 kWh na metr čtvereční za rok. Tato klasifikace je na základě dobrovolného systému hodnocení budov.

Koho se týká povinnost mít takzvaný energetický štítek?

Povinnost zajistit zpracování průkazu energetické náročnosti budov má stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek za podmínek uvedených v zákoně č. 406/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Průkaz se vystavuje především při výstavbě nových budov, prodeji a pronájmu budov s podrobnostmi a výjimkami uvedenými ve výše uvedeném zákonu.

Každý rok bychom si měli nechat zrevidovat komín odborníkem. Jsou tyto revize vždy smysluplné, není to jen odevzdávání peněz kominíkům?

Autoři tohoto nařízení zřejmě vycházeli ze statistik havárií, úmrtí a požárů vzniklých z důvodu špatného stavu komína a toto přesvědčilo naše zákonodárce, aby tuto normu přijali a zvýšili tak bezpečnost našich obydlí.

Vizitka Karla Kabeleho
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., se zabývá problematikou energetických systémů a kvalitou vnitřního prostředí budov z hlediska jejich navrhování, modelování, simulace i optimalizace a interakcí systémů s budovou.

Významně se podílel na přípravě projektu Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze, kde v současnosti působí jako vedoucí výzkumné skupiny Kvalita vnitřního prostředí a koordinuje činnost laboratoře vnitřního prostředí, laboratoře pokročilých nanomateriálů a laboratoře osobních zdravotních systémů.

Je garantem a spolutvůrcem studijního programu Budovy a prostředí a mezifakultního programu Inteligentní budovy na Fakultě stavební ČVUT v Praze, kde vede katedru technických zařízení budov. Pod jeho taktovkou bylo obhájeno deset doktorských prací a více než 130 bakalářských a diplomových prací. Výuku obohatil organizací již dvanácti ročníků Letní školy TZB a spoluprací na mezinárodních letních školách v Řecku a Rakousku. V roce 2007, 2011 a 2013 přednášel jako hostující profesor na prestižní National University of Singapore. Přednáší též pro praxi na seminářích a kurzech a od roku 2014 je garantem průběžného vzdělávání energetických specialistů na ČVUT.

Je autorem mnoha článků v českých odborných časopisech z oboru energetického auditorství, vytápění a větrání a matematického modelování energetických systémů budov, skript a řady příspěvků na národních i mezinárodních konferencích, spoluautorem několika monografií. Pod jeho vedením vznikl Národní kalkulační nástroj pro stanovení energetické náročnosti budov.

Od roku 1999 je předsedou Společnosti pro techniku prostředí, členem redakčních rad časopisů Topin a Vytápění, větrání, instalace i mezinárodního časopisu Energy and Buildings.

Filip Lukeš

Autor: Redakce

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Grospič (s červenou kravatou), mezi kolegy Kováčikem a Grebeníčkem
AKTUALIZUJEME
22 33

Sněmovna si volí předsedu. Šéfem imunitního výboru se stal komunista

Jana Nečasová, dříve Nagyová (na snímku vpravo). Vlevo je bývalý premiér Petr Nečas.
AKTUALIZOVÁNO
10 8

Odsouzená měla na Nečase nezdravý vliv a radila jí i kartářka, uvedla soudkyně

Konec modelky: chtěla slávu, skončila ve vězení

Místo světových přehlídkových mol vězení. Takový osud potkal modelku Sarah CH. (24 let) z Karvinska, kterou ve středu Krajský soud v Ostravě poslal na pět a půl roku za mříže.

Medveděv se na schůzce se Zemanem distancoval od článku o okupaci

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes distancoval od článku na ruském armádním webu Zvezda, který obhajoval sovětskou intervenci do Československa v roce 1968. Text podle něj neodráží oficiální stanovisko ruské vlády a jako takový je osobním názorem svého autora. 

Do Česka nás láká školství a zdravotnictví, říká velvyslanec Saúdské Arábie

Česká republika se pro obyvatele Saúdské Arábie stala vyhledávanou turistickou destinací. Mnozí do Čech rovněž jezdí kvůli dobrému zdravotnictví a za vzděláním. Za uplynulý půlrok se počet vydaných turistických víz ze Saúdské Arábie do Česka zdvojnásobil. Uvedl to nový velvyslanec Saúdské Arábie v České republice Najíf Abúd.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT