Pět nových bytů získali v Bobrůvce přestavbou bývalé školy. Její zrekonstruované prostory si budou moci zájemci prohlédnout v neděli 11. prosince. „Pro místní obyvatele a všechny, kteří v minulosti školu navštěvovali, jsme připravili den otevřených dveří," uvedl Slavomír Pipa, starosta Bobrůvky.

První nájemníci se do bytového domu Bobrůvka začnou stěhovat po Novém roce. „Termín kolaudace je stanoven na 9. prosince," dodal starosta Pipa, který byl iniciátorem přebudování někdejší školní budovy na nájemní byty.

NEVYUŽITÁ BUDOVA

Bobrůvka tak mohla zájemcům nabídnout nové bydlení a zároveň vyřešila problém, „co s ní" místní škola byla totiž od roku 2001 prakticky prázdná, pouze některé prostory obec pronajímala jako kanceláře. Zbytek objektu se vždy přes zimu temperoval bez dalšího využití. „Probírali jsme možnosti získání nájemce, hovořilo se i o prodeji nebo demolici budovy. Pronájem vzhledem k jejímu charakteru nevyšel, prodej a demolice byly vyloučeny," popsal starosta, který pak zastupitelům navrhl přestavět školu na bytový dům.

Všechny nové byty jsou dvoupokojové a vybavené kuchyňskou linkou s vestavěnými spotřebiči, koupelnou a WC, předsíní i s malým samostatným skladem.

Dva byty v přízemí jsou byty s pečovatelskou službou, s nájemným kolem 1400 korun. Určené jsou výhradně pro sociálně znevýhodněné osoby a dotací na jejich stavbu přispělo ministerstvo pro místní rozvoj. „Tyto byty jsou samozřejmě bezbariérové, včetně přístupu do budovy," připomněl starosta.

NÁROČNÝ PROJEKT

Všechny byty v domě jsou připojené na obecní vodovod, kabelovou televizi a nájemníci mohou přímo u budovy parkovat.

Bobrůvka má kolem 250 obyvatel, pro malou obec byla tedy vzhledem k možnostem rozpočtu tak rozsáhlá rekonstrukce školy náročnou akcí. „Diskutoval jsem o záměru se zastupiteli a obyvateli obce, ptal se na jejich názory. Nakonec jsem získal příznivou odezvu, že bydlení je dobrý nápad," doplnil starosta Pipa.

Rekonstrukce staré školy stála obec 7,6 milionu korun, včetně vybavení nových bytů. Bobrůvka náklady pokryla 1,4 milionu z obecní pokladny, výhodným úvěrem ve výši 5 milionů a dotací z ministerstva pro místní rozvoj, které částkou 1,2 milionu přispělo na stavbu zmíněných pečovatelských bytů.

V prostorách školy bylo nutné provést velké dispoziční změny, například snížit stropy nebo nově instalovat rozvody elektřiny, vody, odpadů a plynu či izolovat základní zdivo. „Venkovní práce pak kromě jiného zahrnovaly provedení svislé hydroizolace obvodového zdiva, novou kanalizaci, vybudování přístřešku nad vstupem, bezbariérového přístupu, parkovací plochy nebo nové přípojky elektřiny," přiblížil Slavomír Pipa.

DVĚ ETAPY

Kompletní rekonstrukci budovy Bobrůvečtí rozdělili na dvě části. První je už takřka dokončená, kolaudace se uskuteční 9. prosince. „Ve druhé etapě dále plánujeme podle finančních možností obce opravit venkovní omítky a zateplit a natřít střechu," připomněl starosta. V domě jsou navíc ještě volné prostory o výměře zhruba 50 metrů čtverečních. „Pokud se nevyužijí jinak, třeba jako posilovna a podobně, jsme připraveni je přestavět na malý byt," zmínil Pipa.

O nápadu předělat starou školu na bytový dům začali v Bobrůvce diskutovat v roce 2012, a všechny náležitosti, včetně žádosti o dotaci, stavebního povolení a výběrového řízení na dodavatele stavby se podařilo vyřídit do přelomu let 2014 a 2015. „Stavební práce pak byly zahájeny v říjnu loňského roku a nyní jsou těsně před dokončením. Velmi nás těší, že se nám podařilo projekt úspěšně dovést do konce a nabídnout lidem v Bobrůvce pěkné trvalé bydlení," dodal ještě starosta Slavomír Pipa.