Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavět v Praze? Na okraji už nikoliv, uvnitř města jen někde

Sídlištní panelová šeď městské periferie střídající neutěšený pohled na chátrající historické centrum Prahy. To byl předobraz snahy, která za pětadvacet let metropoli urbanisticky proměnila. Mnohá místa se proto změnila k nepoznání. Je otázka, zda mění názor i ti, kteří s proměnou města měli, či mají něco společného.

23.11.2014
SDÍLEJ:

Panelákový blok na Jižním Městě. Kdysi nezajímavá jednobarevná šedá fasáda se v běhu času proměnila v opticky veselejší obytnou stavbu.Foto: DENÍK/Petr Štrompf

„Bydlím v Letňanech a vidím, jak sídliště úžasně rozkvetla. Obyvatelé mají rovněž k dispozici mnohé vyžití, což předtím nebylo. Vždy ale záleží na příslušném starostovi, jak svou městskou část dovede spravovat," uvedla Jitka Cvetlerová, ředitelka magistrátního odboru stavebního a územního plánu. Podle ředitelky se už ale Praha ze stavebního hlediska nijak rozšiřovat nebude.

„Musí se stanovit takzvaná čára zastavitelnosti. Má to svou logiku čím širší město, tím větší problémy s dopravní infrastrukturou. Bude proto tendence využívat volná prostranství uvnitř Prahy," doplnila Jitka Cvetlerová.

Totožný názor vyjádřil i Adam Švejda, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hl.m. Prahy. Specifikoval, že zmíněná nevyužitá městská prostranství jsou ještě například v Holešovicích nebo na Smíchově. „Případná zástavba zcela určitě nebude na úkor parků či jiných míst sloužících například k relaxaci obyvatel," dodal Švejda.

Nabízí se otázka, zda se bude město v budoucnu zvedat do výšky. Některé stavby jsou již jistými dominantami, viz třeba Corynthia Tower Hotel na Pankráci. Celkem je v Praze výškových budov třiadvacet. „Nechci nijak spekulovat, zda přibudou další. Jisté ale je, že žádná nebude smět překrývat panorama města," poznamenala Jitka Cvetlerová.

Paneláky jako barevné noclehárny

Nejen opravené domy, ale i obyvatelé jsou nedílnou součástí pražských sídlišť, kdy ani uplynulých pětadvacet let vizuální proměny k lepšímu ještě nemusí znamenat důvod ke spokojenosti.

„Osobně bych ještě vylepšila třeba Jižní Město. Dle mého názoru stále lidem slouží jako noclehárna. Teď už i jako barevná noclehárna. Chybí mu totiž klasické prvky města," míní ředitelka Jitka Cvetlerová. Jako příklad uvedla sídliště Letňany, které projekt Letňanské lentilky tamní domy nejen barevně rozzářil.

„Projekt revitalizace totiž reprezentuje jednotlivé plochy s konkrétním využitím pro společenský život, relaxaci, sport a hru," specifikovala ředitelka magistrátního odboru.

Hodnoťme už jen současnost

Výrazných urbanistických změn si pochopitelně všímají i architekti. Mnozí pamatují styl někdejší socialistické výstavby, kdy se požadovalo postavit co nejvíc bytů. Že k panelákům pak často a ještě dlouho po dokončení nevedl ani pořádný chodník, byla podružná věc. Nemluvě o občanské vybavenosti, která tehdejším plánovačům snad úplně vypadla ze slovníku.

„Zpětný pohled už nemá cenu, hodnoťme současnost. Převážně kladně proto hodnotím proměnu Prahy. I velká část sídlišť jsou už ke koukání. Změnil se i styl bydlení, viz satelitní městečka. Velká estetická proměna historického centra je bezesporu parádní počin, méně ale to, že se vylidňuje," sdělil architekt Tomáš Beneš ze studia v Horních Počernicích.

Podle architekta se například z Malé Strany stává umělý skanzen. Příčinu v jeho vylidňování spatřuje v přítomnosti zahraničních nájemců, kteří původní obyvatele pomalu a jistě vytěsňují.

Švédové architekty tehdy pobavili

„Je to hlavně otázka nabídky a poptávky, tedy kdo si za jakých podmínek může dovolit na Malé Straně bydlet. V současné době je tam prý trvale hlášeno pouhých 250 obyvatel," sdělil Tomáš Beneš s tím, že „odsunutého" Malostraňáka pak bude těžko zajímat, jak je jeho bývalá domovská čtvrť zarámovaná do krásy opravených historických budov.

Pětadvacet let urbanistické proměny hodnotí i architekt Václav Kubánek. Velmi dobře si vzpomíná na švédské kolegy, kteří nedlouho před sametovou revolucí do Prahy přijeli.

„Při návštěvě výstavby jistého sídliště chválili tehdejší představitele města, jak dobře pečují o lidi. Paneláky jsou prý vhodným dočasným bydlením, než si jeho obyvatelé postaví vlastní domky. Ani ve Švédsku prý tolik čekatelů není," usmíval se architekt mylné představě zahraničních kolegů. „Je to o to úsměvnější, když právě v pražských panelácích dnes žije již čtvrtá generace obyvatel," doplnil Václav Kubánek.

Funkcionalismus už raději opravdu ne!

O urbanistické budoucnosti české metropole uvažoval i známý spoluautor Tančícího domu na rohu Rašínova nábřeží, architekt Vlado Milunič. „Územní plán je jedna věc, co si v něm kdo dovolí, je věc druhá. Jsem jen rád, že už se nestaví funkcionalistické budovy, jak tomu bylo dřív. Byli jsme k tomu vychováváni. Funkcionalismus byl brán jako jediný moderní směr. Tenkrát koneckonců ani z existujících stavebních systémů nešla jiná architektura dělat. Postupem času jsem se ale od něj odklonil," říká Milunič.

Nicméně současný vzhled Prahy v proměně času hodnotí vcelku pozitivně. „Nelze opomenout jistou dynamiku vývoje, kterou opět mohou ovlivňovat zase jen lidé. Nezáleží teď na politickém režimu, ale na soudnosti těch, kterým něco patří. Pestrobarevná fasáda například může schovat bídu myšlenky, kterou pak najdete uvnitř budovy. Ta bída se nazývá nevkus ," doplnil architekt.

Tehdejší doba vyprodukovala i stavby, pro které polistopadové společenské změny znamenaly zánik. Po více jak třiceti letech například skončil normalizační vládní komunistický hotel Praha na svahu Hanspaulky v Dejvicích. Hotel odkoupila společnost PPF miliardáře Petra Kellnera. Nový vlastník tak rozhodl o jeho zbourání.

Výstavba soukromé školy Open Gate

Na pozemcích údajně hodlá postavit soukromou školu Open Gate. Škola by měla být v místě, kde byly hotelové garáže ve špatném stavu a záložní zdroj energie. Její součástí bude také přilehlá usedlost Hadovka, dříve kanadské velvyslanectví, kterou PPF získala již dříve. Proti demolici v někdejší protestní akci Vekslák bourá Prahu demonstrovali i mnozí mladí architekti.

„Dovedu pochopit, že i některé tehdejší stavby měly svou okázalost a hotel Praha mezi ně rozhodně patřil. Architektonicky nevydařený vůbec nebyl. Spíš se vlastníkovi jedná o pozemek, na kterém jeho dnešní torzo stojí. Do toho už mu nikdo mluvit nemůže," poznamenal Václav Kubánek s tím, že výrazně okázalejší stavby nejsou v Praze nic výjimečného. Viz černošická vila uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře.

Autor: Petr Štrompf

23.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, e-mailem zasílat životopisy na michaela.kastlova@sael.cz, , Kontaktní osoba: Kastlová M. 777 625 902., , Upřesňující informace:, - příprava dokladů pro účetní kancelář, - evidence vydaných a došlých faktur, - řešení pohledávek, měsíční uzávěrky, - komunikace s dodavateli a odběrateli ohledně dokladů a plateb, - vystavování pracovních smluv, , Nabízíme:, - mzdu 15 000 Kč , , - vhodné pro: důchodkyni či ženu na mateřské dovolené, , Místo výkonu práce: Karlovarská 140, Chodov. Pracoviště: Auto sael s.r.o., Karlovarská, č.p. 140, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Michaela Kastlová, +420 777 625 907.

Doprava a logistika - Řidič historického vozu po Praze 30 000 Kč

Hledáme řidiče/-ky do našeho přátelského kolektivu.

Marketing, média a tisk - PRODUKTOVÝ MANAŽER V ANNONCI 42 500 Kč

VLTAVA LABE MEDIA shání pro svůj inzertní web a noviny Annonce produktového manažera/ku, co se orientuje na inzertním poli, dokáže rozvíjet Annonci jako produkt, dohlédne na vývoj a zpracuje analýzu konkurence. Co bude vaším denním chlebem? Správa svěřených služeb, tvorba zadání (specifikací) pro vývojový tým, úzká spolupráce s provozním týmem + koordinace a kontrola celého procesu vývoje i jeho spuštění. Plat 35–50.000 Kč dle zkušeností. Termín nástupu podle dohody.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Všeobecné sestry bez specializace VŠEOBECNÁ SESTRA NA INTERNÍ ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Nemocnice Pardubického kraje, a.s., Orlickoústecká nemocnice, Čs. armády č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Požadujeme: střední zdravotnická škola, Nabízíme: příspěvek na stravování, možnost ubytování, 1 týden dovolené navíc, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, náborový příspěvek ve výši 30 000,- Kč, se specializací ARO/JIP ve výši 40 000,- Kč , Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Jana Hrdinová, +420 465 710 358.


Kofi Annan
AKTUALIZOVÁNO
8

Zemřel bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan. Bylo mu 80 let

Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se zúčastnili 18. srpna 2018 shromáždění DSSS před městským úřadem v Dubí na Teplicku. Krajně pravicová strana svolala dnešní protest kvůli nedávné potyčce na koupališti v Dubí.
1

Demonstrace DSSS zaměstnala policii. V Dubí zadržela šest osob

Na Lhotce boural policejní vůz s osobákem. V nemocnicích skončilo pět zraněných

/VIDEO/Ke srážce osobního automobilu s policejním vozem došlo v pátek večer na pražské Lhotce. Pět lidí bylo zraněno. Okolnosti nehody policie šetří.

Úroda jablek je obrovská, moštárny už se rozjíždějí

Letošní teplé počasí uspíšilo také sklizeň ovoce. Plody na stromech dozrávaly i o několik týdnů dříve, než je obvyklé. Někteří tak ve velkém zavařují, vyrábějí marmelády nebo odvážejí ovoce do pálenic. Existuje však ještě další možnost, a sice nechat si vyrobit lahodný mošt.

Spor s Vatikánem. Cizinci nemohou kontrolovat náboženství, tvrdí Čína

Naděje Vatikánu, že se mu podaří vyřešit spor s Pekingem o jmenování katolických biskupů, pohasíná. Náboženské záležitosti v Číně nemohou být kontrolovány cizinci, napsal v časopise komunistické strany čínský nejvyšší úředník pro náboženství. Informovala o tom agentura Reuters.

DOTYK.CZ

Vláda chce zavést protizbraňovou směrnici svým nařízením. Vzbudila pobouření

Česko je povinno implementovat nejpozději do letošního 13. září evropskou "odzbrojovací směrnici", regulující restriktivně držení střelných zbraní, nechce-li čelit evropským sankcím. Ministerstvo vnitra proto připravovalo takzvanou malou zbraňovou novelu (novelu zákona o střelných zbraních a střelivu). Česká vláda se však namísto toho rozhodla zavést směrnici "natvrdo" formou vládního nařízení. Vzbudila tím pobouření.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT