Stěhovácké řemeslo zažívá ve velkých městech doslova boom.
Výstavba nových bytů a kancelářských budov přivedla na trh množství stěhovacích firem, které se o přízeň klientů ucházejí mimo jiné rozšířením portfolia svých služeb. Jen přistavit vůz a převézt pohovku a postele na novou adresu? To už by dnes nestačilo. Výjimkou nejsou malířské nebo úklidové práce, někde vám dokonce nabídnou i zavěšení záclon nebo svítidel.

Přesto nadstandardní péči využije jen minimum zákazníků.
Češi si vystačí s přepravou věcí a nábytku. Pohodlí za cenu vyšších nákladů preferují podle zástupců stěhovacích firem spíše zahraniční klienti.
Snaha tuzemců ušetřit na síle profesionálů se ale nemusí pokaždé vyplatit. Přistavené auto si totiž většina firem účtuje po hodinách a sehrané dvojice stěhováků dokáží byt nebo kancelář přestěhovat mnohem rychleji.

Hodinová sazba na člověka se přitom pohybuje kolem 200 korun, firmy si také účtují poplatek za ujeté kilometry od 10 do 30 korun podle velikosti auta.
Přestěhování třípokojového bytu z jedné pražské adresy na druhou během jednoho dne tak přijde na 5 až 10 tisíc korun, v krajích mohou být náklady poměrně nižší.

Za schody je příplatek


Konečnou sumu dokáže ovlivnit i to, jestli je svátek nebo všední den nebo jestli se nový byt nachází ve vyšším patře bez výtahu. Nejvíce se však na celkové částce projeví objem stěhovaných věcí.

Aby však vložená investice odpovídala i kvalitě služeb, vyplatí se mezi stovkami podnikatelů na stěhování pečlivě vybírat. Není vůbec od věci se na zkušenosti a reference přeptat známých,mnohé napoví i webová prezentace firmy nebo dojem, který získáte během domluvy zakázky s jejími pracovníky.

O komfortu stěhování se klienti mohou rozhodnout i v případě demontáže a balení věcí. Vybrat si lze mezi kompletním zabalením za cenu kolem 200 až 250 korun za hodinu práce, k níž si firma připočte i cenu obalového materiálu. Mnozí se naopak spokojí pouze s nabídkou zapůjčení krabic.
„Týden před stěhováním dovezeme na místo krabice a klienti se o zabalení věcí postarají sami. Namístě balíme spíš starožitný nábytek nebo elektroniku,“ říká spolumajitel pražské firmy Remus Stanislav Slezák.

Balicí služba však představuje záruku, že za rozbité věci ponese odpovědnost stěhovací firma. Pokud křehké předměty poškodí její pracovník, náleží majiteli peníze za škodu.

Samozřejmostí profesionálního stěhovacího byznysu tudíž musí být i uzavřené pojištění ve výši několika set tisíc až desítek milionů korun. Vztahuje se jak na přepravu, tak samotnou manipulaci s věcmi.

Váš účet za stěhování


 • * Hodinová práce jednoho stěhováka: cca 200 korun
 • * Za každého dalšího se platí v průměru o padesát korun méně
 • * Hodinový pronájem skříňových aut: podle velikosti od 500 do 800 korun včetně lidské síly
 • * Balení materiálu: 200 až 250 korun za hodinu práce plus cena obalového materiálu
 • * Doprava: deset až třicet korun za kilometr podle velikosti auta. Firmy nabízejí dopravu v rámci jednoho města zdarma
 • * Montáž nábytku: 200 – 250 korun na hodinu za jednoho pracovníka.
 • * Montáž kuchyňkých linek bývá o desítky korun dražší
 • * Zvláštní příplatek za patro bez výtahu: 50 – 70 korun
 • * Většina firem je schopna odhadnout přibližnou cenu do několika minut
 • * Dobrá firma by vám měla být schopna zajistit prohlídku bytu technikem zdarma.
 • * Zdarma by měla zapůjčit i krabice a obalový materiál
 • * Neměla by účtovat poplatek za přistavení vozidla v rámci jednoho města
 • * Automaticky by vás měla informovat o pojištění vašich věcí během přepravy

Vyložením nábytku stres nekončí

V každém případě je dobré začít s balením věcí alespoň několik dní před samotným stěhováním.
Krabice a balicí materiál si lze půjčit od stěhovací firmy nebo si zakoupit nové. Narozdíl od tradičních krabic od banánů mají nosnost až 45 kilogramů. A jak zabalit efektivně?
 • * Drobnosti zabalte do kartonové krabice a proložte je balicím papírem nebo kuličkami z polystyrenu.
 • * Podobně nakládejte i s křehkými předměty, jako je nádobí nebo porcelán.
 • * Celou krabici křehkých věcí také nezapomeňte označit nápisem Pozor sklo.
 • * Pro elektroniku se nejlépe hodí originální obaly.
 • * Skříně, sedačky a postele s úložným prostorem vyprázdněte a z nábytku odmontuje vše, co se dá.
 • * Profesionálové také doporučují přilepit na rohy nábytku polystyren a poté ho zabalit do bublinkové fólie, zpevnit fixační fólií a přelepit lepící páskou.

V samotný den stěhování by mělo všechno probíhat hladce. Nezapomeňte proto zajistit volný příjezd stěhovacího vozu co nejblíže vašemu bydlišti a od věcí není upozornit sousedy, že výtah bude po určitou dobu plně vytížený.
Pokud jsou v domácnosti malé děti nebo zvířata, snažte se je celé procedury ušetřit a na den stěhování jim zajistěte hlídání. Práce nad hlavu budete mít i tak dost.

Pokud přestěhování svěříte profesionální firmě, nezapomeňte si termín objednat s předstihem. Měli byste počítat i s tím, že o víkendu chce jejích služeb využít mnohem více lidí než ve všední dny.
Při větším stěhování si můžete domluvit osobní prohlídku technikem, který odhadne celkové náklady.

Na nové adrese


Bolestnější než technická stránka stěhování může být pro mnohé vyřizování administrativních záležitostí. Samozřejmě záleží na tom, zda se stěhujete do vlastního bytu nebo do podnájmu, kdy nemusíte rušit staré údaje.

Vprvní řadě je třeba nahlásit změnu adresy úřadům a institucím, se kterými jste v kontaktu, a nechat si vystavit nový občanský průkaz. Novou adresu pak oznamte zaměstnavateli, bance, zdravotní pojišťovně nebo třeba leasingové společnosti a mobilnímu operátorovi. Nezapomeňte ani na odhlášení odběru elektřiny a plynu, zrušení telefonní linky či kabelové televize. Na poště odhlaste poplatky za rozhlas a televizi a při té příležitosti oznamte změnu adresy, aby vám zásilky nechodily do starého bytu.