Průzkum se snažil také odpovědět na otázku, která kritéria jsou pro Pražany podstatná při hodnocení kvality bydlení. Zásadní roli zřejmě hraje lokalita, kde bydlí. Téměř osmdesát procent dotázaných uvedlo právě tento faktor jako hlavní pro jejich rozhodování. Velikost bytu hraje roli pro více než třiašedesát procent spotřebitelů.

Obyvatelé Prahy se podle dat z aktuálního průzkumu dnes zajímají především o to, zda je v místě jejich bydlení místě, sociální vybavenost, dostupnost MHD, a také jaká je dopravní dostupnost vozem do centra města, a také mimo město.

Více než polovina obyvatel Prahy podle průzkumu společnosti Stem / Mark pro developera Finep bydlí se svými partnery či manželkami. Necelých dvacet procent obývá byt se svými rodiči, naopak čtrnáct procent seniorů bydlí u svých dětí.

Ředitel Finep Tomáš Pardubický na základě zjištění Stem / Mark uvedl, že dobrou vizitkou pro Pražany je prý jejich ochota pomoci s bydlením svým rodičům. Doplnil, že právě domy specializované na seniory mohou být v následujících letech potenciálem pro rozvoj.

Systém péče o seniory

„Počet speciálně upravených domů či bytů je v Praze nedostatečný, stejně jako není dořešen celý systém péče o seniory v hlavním městě," myslí si Pardubický. Je přesvědčen, že senioři často bydlí v bytech, které jsou na ně velké, a drahé na provoz, a především nevhodné vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. ředitel developerské firmy se domnívá, že budoucností rozvoje v tomto odvětví bude výstavba bytů, které budou více vyhovovat potřebám seniorů a to například v domech se stálou zdravotnickou péčí, možností roznosu jídla, ale také společenského vyžití. Zatímco v zahraničí je prý takové bydlení poměrně běžné, v České republice, respektive v Praze údajně stále není zajištěna systematická podpora podobných projektů.

„Je to škoda, protože podporou takových domů například zajištěním zdravotní či sociální služby by ve svém důsledku ušetřil především stát, který by nemusel vydávat tolik peněz na domovy pro seniory, a naopak by podpořil jejich důstojné bydlení ve stáří," upřesnil Pardubický.

Jeho slova podtrhují další zjištění průzkumu. Takřka osmasedmdesát procent Pražanů se domnívá, že bydlení seniorů v hlavním městě má špatnou úroveň.