Suché klima přitom dráždí sliznici a vede k řadě zdravotních problémů, jako je dráždivý kašel a chronická rýma, zánět nosohltanu, časté onemocnění horních i dolních cest dýchacích nebo chronická bronchitida. Může i za podrážděnou pokožku, často popraskané rty, pálení očí a v neposlední řadě i za zvýšenou únavu. Pomoc je přitom poměrně snadná, stačí používat zvlhčovač vzduchu.

„Relativní vlhkost vzduchu by se v zimě měla pohybovat mezi 45 až 60 procenty. Čím je vzduch v místnosti teplejší, tím je schopen pojmout více vody, a jeho relativní vlhkost tak klesá. K tomu, aby se nám lépe dýchalo a v místnosti bylo zdravé prostředí, je tedy nutné vzduch uměle zvlhčovat,“ vysvětlil Jindřich Valenta, majitel značky Concept.

Zvlhčovače vzduchu je možné rozdělit do dvou skupin - ultrazvukové neboli ultrasonické a parní. Ultrazvukové zvlhčovače vytvářejí z vody malé kapičky o průměru asi 1–5 µm, které jsou pak ventilačním systémem přístroje vyfukovány do vzduchu. Jsou ideální například do bytů, dětských pokojů, ale i kanceláří. Parní zvlhčovače fungují na principu vodní páry, která vzniká odparem v tenké vrstvě na topném prvku zvlhčovače. Ve zvláštní komoře se pára mísí se vzduchem a následně je ochlazována na optimální teplotu.

„Často se setkávám s argumentem, že ultrazvukové zvlhčovače jsou zbytečně drahé. Mají sice vyšší pořizovací náklady, ale jejich provoz je mnohem levnější. Zatímco příkon parních modelů se pohybuje kolem 1000 W, u ultrazvukových je to jen něco kolem 38 W. Počáteční investice se tedy vyplatí,“ řekl Jindřich Valenta.

Petra Hubálková, Tristar Promotion