Dnes je trh se svítidly tak pestrý, že je někdy těžké se v něm vyznat. Proto se hodí stručný návod pro orientaci v problematice svítidel. Základním principem osvětlení interiéru zůstává kombinace stropního, nástěnného a mobilního osvětlení. Dalším kritériem výběru svítidel je jeho světelný zdroj.

Vyberte správný světelný zdroj

Je několik zdrojů světla, které mají své specifické využití. K základním teplotním zdrojům světla patří již zmiňovaná žárovka. Princip tkví ve svitu rozžhaveného wolframového vlákna. Chemické zdroje světla jsou zase založeny na luminiscenci. Obvykle se s nimi lze setkat ve formě trubic, kterým říkáme zářivky. Dnes je trendem využívat tzv. kompaktní zářivky, úsporné.

Trubice, ve které dochází k výboji, je tvarovaná tak, aby připomínala žárovku, někdy je opatřená i typickou baňkou. Jejich výhoda je v úspoře energie. Aby si zachovala svoji životnost, používá se na místech, kde se svítí spíše dlouze než často. Vzhledem k malému časovému využití je však lepší místnosti, jako jsou koupelna a hlavně toaleta, opatřit klasickou nebo halogenovou žárovkou. Také nad jídelním stolem je vhodnější měkké světlo žárovky. Ponechává totiž jídlu jeho přirozenou barvu. Dalším zdrojem světla mohou být LED Light Emited Diode. Jejich princip spočívá v UV záření, ke kterému dochází na PN přechodu polovodiče a které je přes luminofor (světelkující látka) transformováno do viditelné oblasti spektra.

Těmto zdrojům světla patří budoucnost, prozatím se ale nejvíce využívají pouze v signalizační oblasti, v interiérech jako orientační svítidla.

Umístěte svítidlo na správné místo

Jednotlivé místnosti interiéru mají svá specifika i v nárocích na kvalitní osvětlení. Musíme mít na zřeteli fakt, že každá funkční zóna vyžaduje kromě přirozeného i dostatečné umělé osvětlení, což dvojnásob platí pro vstupní prostory. Haly, předsíně a chodby je dobré opatřit více světelnými zdroji, které nasvítí úložné prostory, vstupy do místností i zajímavá zákoutí s obrazy. Vzhledem k jejich významné komunikační funkci se dá předpokládat, že se využívají sice krátkodobě, ale často. Z toho důvodu je výhodné využití ekonomicky úsporné osvětlení. Stropní světlo musí umožnit bezpečnou orientaci jak při pohybu, tak při manipulaci s úložnými prostory.

Vhodná jsou přisazená stropní svítidla, nebo nastavitelná bodová svítidla v podobě reflektorů. V případě zapuštěných stropních svítidel, tzv. bodovek, je třeba jejich vzdálenost volit tak, aby se slily světelné kužely. Současně musí být celkové osvětlení dostatečné k tomu, aby nasvítilo i vstupy do jednotlivých místností. Dalším typem svítidla, které je vhodné použít v předsíních a halách, je podhledové. Umisťuje se do výklenků po obvodu místnosti jen pár centimetrů pod stropem. Vzniká tak zajímavý efekt nasvícení stropu, jehož význam spočívá v jeho optickém zvýšení. Jako zdroj se s úspěchem využívají halogenové žárovky tvořící světelný řetěz.

Hezké je, co dobře vidíme

Zejména dekorativní funkci mají nástěnná svítidla, která svým specifickým tvarem a propustností světelných kuželů umožňují rozehrát plasticitu prostoru. Jejich využití je široké, hodí se prakticky do každé místnosti.

Můžeme je využít i k k nasvícení obrazů nebo plastik, protože hezké je to, co dobře vidíme. Korientaci při nočním pohybu předsínínámdobře poslouží integrovaná svítidla, která se umisťují na stěny nízko nad úrovní podlahy. Jako zdroj se využívají LED diody.

I další místnosti vyžadují světlo

Koupelny musí být opatřeny svítidly s dvojí izolací a krytím IP 54 před stříkající vodou. Kombinuje se stropní a nástěnné svítidlo, které se umisťuje podél zrcadel nebo je integrované v zrcadlové skříňce. Kuchyně se zpravidla osvětlují nejméně pěti zdroji. Kromě stropního jsou to různá bodová svítidla a lineární zářivky v kuchyňské lince.

Jejich jednolité světlo beze stínu je ideální nad pracovní plochu. Jídelní stůl by měl být osvícen svítidlem se žárovkovým zdrojem. Kryt by měl být celoskleněný, aby se světlo rozptýlilo po okolí. Neprůhledná stínidla vytvářejí tísnivý dojem a opticky snižují strop. Obývací pokoj je dobré kromě stropního opatřit také nástěnnými svítidly, která působí esteticky a mají důležitý optický efekt při večerním sledování televize.

Snižují kontrast mezi tmavým okolím a televizní obrazovkou a tím šetří naše oči. Své nezastupitelné místo tady mají i mobilní svítidla, stojací lampy, které podpoří příjemnou atmosféru k večernímu posezení nebo přispějí ke kvalitnějšímu čtení v oblíbeném křesle. Domácí pracoviště také vyžaduje dostatek osvětlení, a to opět ve formě centrálního stropního svítidla a dalších zdrojů, které nasvítí knihovny, úložné prostory a hlavně pracovní stoly.

Tady dáme přednost zářivkovému zdroji, který má vhodnější parametry pro nasvícení pracovní plochy. Osvětlení ložnic se řídí stejnými hlavními principy nasvícení interiéru. Důležitým detailem jsou ale noční lampičky, které by neměly oslňovat. Vhodné jsou ty s možností nasměrování toku světla. Babeta Krátká, bytová designérka