Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svítidlo slunce v bytě

Od chvíle, co se parník Columbia rozzářil světlem 350 žárovek, uplynulo již 125 let. Stalo se tak zásluhou snahy Thomase Alvy Edisona o rozzáření umělého vlákna ve skleněné baňce.

16.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Dnes je trh se svítidly tak pestrý, že je někdy těžké se v něm vyznat. Proto se hodí stručný návod pro orientaci v problematice svítidel. Základním principem osvětlení interiéru zůstává kombinace stropního, nástěnného a mobilního osvětlení. Dalším kritériem výběru svítidel je jeho světelný zdroj.

Vyberte správný světelný zdroj

Je několik zdrojů světla, které mají své specifické využití. K základním teplotním zdrojům světla patří již zmiňovaná žárovka. Princip tkví ve svitu rozžhaveného wolframového vlákna. Chemické zdroje světla jsou zase založeny na luminiscenci. Obvykle se s nimi lze setkat ve formě trubic, kterým říkáme zářivky. Dnes je trendem využívat tzv. kompaktní zářivky, úsporné.

Trubice, ve které dochází k výboji, je tvarovaná tak, aby připomínala žárovku, někdy je opatřená i typickou baňkou. Jejich výhoda je v úspoře energie. Aby si zachovala svoji životnost, používá se na místech, kde se svítí spíše dlouze než často. Vzhledem k malému časovému využití je však lepší místnosti, jako jsou koupelna a hlavně toaleta, opatřit klasickou nebo halogenovou žárovkou. Také nad jídelním stolem je vhodnější měkké světlo žárovky. Ponechává totiž jídlu jeho přirozenou barvu. Dalším zdrojem světla mohou být LED Light Emited Diode. Jejich princip spočívá v UV záření, ke kterému dochází na PN přechodu polovodiče a které je přes luminofor (světelkující látka) transformováno do viditelné oblasti spektra.

Těmto zdrojům světla patří budoucnost, prozatím se ale nejvíce využívají pouze v signalizační oblasti, v interiérech jako orientační svítidla.

Umístěte svítidlo na správné místo

Jednotlivé místnosti interiéru mají svá specifika i v nárocích na kvalitní osvětlení. Musíme mít na zřeteli fakt, že každá funkční zóna vyžaduje kromě přirozeného i dostatečné umělé osvětlení, což dvojnásob platí pro vstupní prostory. Haly, předsíně a chodby je dobré opatřit více světelnými zdroji, které nasvítí úložné prostory, vstupy do místností i zajímavá zákoutí s obrazy. Vzhledem k jejich významné komunikační funkci se dá předpokládat, že se využívají sice krátkodobě, ale často. Z toho důvodu je výhodné využití ekonomicky úsporné osvětlení. Stropní světlo musí umožnit bezpečnou orientaci jak při pohybu, tak při manipulaci s úložnými prostory.

Vhodná jsou přisazená stropní svítidla, nebo nastavitelná bodová svítidla v podobě reflektorů. V případě zapuštěných stropních svítidel, tzv. bodovek, je třeba jejich vzdálenost volit tak, aby se slily světelné kužely. Současně musí být celkové osvětlení dostatečné k tomu, aby nasvítilo i vstupy do jednotlivých místností. Dalším typem svítidla, které je vhodné použít v předsíních a halách, je podhledové. Umisťuje se do výklenků po obvodu místnosti jen pár centimetrů pod stropem. Vzniká tak zajímavý efekt nasvícení stropu, jehož význam spočívá v jeho optickém zvýšení. Jako zdroj se s úspěchem využívají halogenové žárovky tvořící světelný řetěz.

Hezké je, co dobře vidíme

Zejména dekorativní funkci mají nástěnná svítidla, která svým specifickým tvarem a propustností světelných kuželů umožňují rozehrát plasticitu prostoru. Jejich využití je široké, hodí se prakticky do každé místnosti.

Můžeme je využít i k k nasvícení obrazů nebo plastik, protože hezké je to, co dobře vidíme. Korientaci při nočním pohybu předsínínámdobře poslouží integrovaná svítidla, která se umisťují na stěny nízko nad úrovní podlahy. Jako zdroj se využívají LED diody.

I další místnosti vyžadují světlo

Koupelny musí být opatřeny svítidly s dvojí izolací a krytím IP 54 před stříkající vodou. Kombinuje se stropní a nástěnné svítidlo, které se umisťuje podél zrcadel nebo je integrované v zrcadlové skříňce. Kuchyně se zpravidla osvětlují nejméně pěti zdroji. Kromě stropního jsou to různá bodová svítidla a lineární zářivky v kuchyňské lince.

Jejich jednolité světlo beze stínu je ideální nad pracovní plochu. Jídelní stůl by měl být osvícen svítidlem se žárovkovým zdrojem. Kryt by měl být celoskleněný, aby se světlo rozptýlilo po okolí. Neprůhledná stínidla vytvářejí tísnivý dojem a opticky snižují strop. Obývací pokoj je dobré kromě stropního opatřit také nástěnnými svítidly, která působí esteticky a mají důležitý optický efekt při večerním sledování televize.

Snižují kontrast mezi tmavým okolím a televizní obrazovkou a tím šetří naše oči. Své nezastupitelné místo tady mají i mobilní svítidla, stojací lampy, které podpoří příjemnou atmosféru k večernímu posezení nebo přispějí ke kvalitnějšímu čtení v oblíbeném křesle. Domácí pracoviště také vyžaduje dostatek osvětlení, a to opět ve formě centrálního stropního svítidla a dalších zdrojů, které nasvítí knihovny, úložné prostory a hlavně pracovní stoly.

Tady dáme přednost zářivkovému zdroji, který má vhodnější parametry pro nasvícení pracovní plochy. Osvětlení ložnic se řídí stejnými hlavními principy nasvícení interiéru. Důležitým detailem jsou ale noční lampičky, které by neměly oslňovat. Vhodné jsou ty s možností nasměrování toku světla. Babeta Krátká, bytová designérka

16.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Údržbáři - mechanici (1806004). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Údržbáři - mechanici (1806004), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SŠ , - máte zkušenosti s údržbou nebo montáží strojů, - jste flexibilní a schopný týmové práce, , Budete se věnovat:, - opravě a údržbě strojního zařízení a výrobních technologií, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme Vám stabilní práci na HPP, - hradíme lékařské prohlídky, - možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč + stravenky, Nástup: dle domluvy, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha tkacích strojů Operátor tkalcovny | Prostějov (1509002). Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor tkalcovny (1509002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte min. střední odborné vzdělání s výučním listem, - jste manuálně zručný a technicky zdatný, - jste spolehlivý a máte odpovědný přístup k práci, - jste ochotný pracovat ve 12ti hodinových směnách, Budete se věnovat:, - obsluze strojů na tkaní, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabídneme Vám stabilní dlouhodobou práci na HPP, - přispíváme na stravování, - nabízíme 25 dní dovolené, - můžete využít parkování v objektu závodu, - čeká na Vás čisté a příjemné pracovní prostředí, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: nepřetržitý provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Montážní dělník 110 Kč

Montéři kovových konstrukcí Výrobní zámečníci (1708002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výrobní zámečníci (1708002), Požadujeme:, - vyučení v oboru zámečník, - znalost čtení výkresové dokumentace, - ZK 111 nebo ZK 135, - vazačský, jeřábnický průkaz - výhodou, - dobrou pracovní morálku, Nabízíme:, - práci na HPP u stabilní společnosti, - závodní stravování, Pracoviště: Prostějov, Mzda: 110-150,- Kč/hod, Nástup: dle dohody, Směnnost: dvousměnný provoz (8 nebo 12 hodinové směny), Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na svarec@gasl.cz. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 25 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení DĚLNÍK/CE VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 20.7.2018/ Ruční práce při výrobě pečiva. Obor vzdělání nerozhoduje, zapracujeme. Dvousměnný provoz - 12:00 - 20:00 hod. a 20:00 - 04:00 hod. Požadujeme zdravotní průkaz a lékařské potvrzení pro noční práci. Domluvte si telefonicky schůzku na čísle 731 418 707, A. Šmíd.. Pracoviště: Pekařství maja, s.r.o., U Pekárny, č.p. 142, 691 85 Dolní Dunajovice. Informace: Antonín Šmíd, +420 731 418 707.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Muž v Los Angeles držel v supermarketu 40 rukojmích
4

Muž držel v americkém supermarketu 50 rukojmí. Jedna žena zemřela

Ministr zdravotnictví Vojtěch poskytl v Praze rozhovor Deníku.
6

Vláda zruší jedenáct specializačních oborů pro zdravotníky, sedm zavede

Krkonoše mají novou atrakci. Pecka láká na devět metrů vysoké paroži i koloběžky

/VIDEO/ V nadmořské výšce 1062 metrů nad mořem vyrostla originální novinka s úžasným výhledem na Krkonoše i pohledem do zákoutí přírody.

Generální ředitel Fortuny David Vaněk: Máme zájem o férový fotbal

/ROZHOVOR/ Hraje fotbal, kouká na fotbal a pro zpestření si vsadí na fotbal. Aby ne: David Vaněk je generálním ředitelem Fortuny. Právě 43letý byznysmen stál za myšlenkou spojit jméno této společnosti s tuzemským sportem číslo 1.

Američané zahajují cílenou kampaň proti Íránu. Chtějí vyvolat nepokoje

Spojené státy údajně zahájily kampaň, která si klade za cíl zdiskreditovat íránské vůdce, vyvolat v zemi nepokoje a přinutit Teherán k ukončení jaderného programu. S odvoláním na zdroje z amerických úředních kruhů to uvedla agentura Reuters. Bílý dům se k informaci nevyjádřil.  

Amber Galloway Gallego na Colours tlumočí koncerty do znakové řeči

Na první pohled je určitě nepřehlédnutelná. Plnoštíhlá postava, oděná celá v černém. Částečně vyholenou hlavu zdobí „červený kohout“. Američanka Amber Galloway Gallego se představila na festivalu Colours of Ostrava ve velmi specifické roli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT