Brniště Dřevěná kruhová konstrukce potažená plachtou, tak by se dala zjednodušeně popsat jurta. V deseti takových nyní bydlí na třicet dětí z Česka a Německa, které jsou zde, v areálu Zátiší a přilehlém ZOD Brniště, na neobvyklém letním táboře. „Myšlenka tábora v jurtách je stejně stará jako festival. Dlouhodobě spolupracujeme s německým Centrem ochrany přírody, a doposud jsme jezdili my s českými dětmi do Německa. Letos je tomu poprvé naopak," říká jedna z pořadatelek ze ZOD Brniště Jana Panáčková Feixová s tím, že v předchozích letech probíhal festival tak, že v pátek jurty postavili a v neděli už je zase káceli. A to bylo hodně námahy na tak krátký čas. Letos tedy deset jurt vyrostlo v areálu již o týden dříve a s bydlením v zajímavém obydlí se mohly seznámit děti. Ty se zároveň rozděleny do několika historických cechů učí tradičním řemeslům, jako je drátenictví, bylinkářství nebo výroba dobové kosmetiky.

BYLINKÁŘ NEBO DRÁTENÍK

„Včera tu byly čtyři workshopy, například bylinkáři, dráteník a výrobci soli do koupele. Děti si své výrobky mohou ponechat, případně se je pokusit vzájemně prodat při každovečerním trhu," říká Jana Panáčková Feixová. Vedoucí pro děti zavedli místní platidlo, takzvané dukáty, za které si mohou pořizovat různé sladkosti a jiné pochutiny. „Je to jak turecký bazar, děti mezi sebou handlují a strašně je to baví," dodává.

Jak se mezi sebou děti dvou národností domluví? Z třiatřiceti jich je dvanáct z Německa. „Je to úplně v pohodě, navzájem své jazyky moc neznají, ale máme pro ně takový speciální slovník, který obsahuje zábavné a užitečné fráze pro běžnou komunikaci," říká Panáčková Feixová a znovu připomíná zmíněný bazar, který vzájemnou komunikaci vždy rozproudí.

JURTY

Čím je kruhové obydlí vyztužené lehkou dřevěnou konstrukcí zajímavé? Je zkrátka jiné. „Je to něco jiného než spát v kamenném. Pro nás je to alternativa v tom, že je to nejjednodušší, co lze mít," říká Hana Štroblová z občanského sdružení Krásná jurta, které akci spolupořádá. Zároveň vyvrací mýtus o tom, že se nezbytně jedná o nějaké asketické bydlení. „Někteří přivezou i vyloženě luxusní jurty, které mají například francouzská okna," říká.

Festival se letos koná již počtvrté a loni se ho zúčastnily zhruba tři tisíce lidí. Nejedná se tedy jen o nějaké setkání pár podivínů. Zájem o tuto romantickou alternativu mezi lidmi je.

„Původní myšlenkou festivalu bylo to, že propojíme lidi, kteří jurty stavějí, s těmi, kdo v nich bydlí, případně o tom uvažují," říká Hana Štroblová.

Festival jurt oficiálně začne v sobotu 6. srpna kolem desáté hodiny. Účastníci a stavitelé se ale budou scházet již během předchozího dne. Deset již stojících jurt doplní dalších pět, které vyrostou právě v průběhu pátku. Během soboty se na místě předvedou divadelní a hudební soubory s programem pro děti i dospělé, proběhnou přednášky na téma jurty, cestování, ochrana přírody nebo domácí chov čmeláků.

Kdo by nesnil o vlastní peci na pizzu? To, jak si jednu postavit svépomocí v domácích podmínkách, budou zájemcům předvádět zkušení stavitelé. Pro nejmenší jsou připraveny tvořivé dílničky a soutěže v takové míře, že se jim nebude chtít domů. V sousedním Ekocentru je již připravena prodejní výstava fotografií Báry Součkové a v sobotu ji doplní promítání animovaných filmů. Některé vytvořili děti na jiném táboře a také účastníci workshopu Hrátky s fantazií pro české a německé rodiny.