Psi ve městě nemají jednoduchý život, podle veterinářky Lucie Repové ze společnosti Royal Canin ale stoprocentně neplatí, že by čtyřnozí mazlíčci žijící na vesnici byli zdravější. „Mají větší riziko úrazů a výskytu parazitálních onemocnění," říká.

V čem se liší život psa ve městě oproti tomu, který žije u domu na zahradě?
Přestože zaznamenáváme trend urbanizace, město není pro psa přirozeným prostředím. Na psa ve městě působí mnoho negativních faktorů, například hluk, stres a znečištěné ovzduší. Psi to vnímají citlivěji než člověk, protože mají mnohem vyvinutější smysly. Znečištění ovzduší způsobuje v organismu oxidativní stres (jedná se o nerovnováhu mezi volnými radikály a antioxidanty). Kvůli tomu zvíře dříve stárne, ztrácí čich, má dýchací problémy a objevují se i nádory a další onemocnění. Pes se ve městě setkává i s různými stresovými situacemi, naráží na cizí lidi a zvířata, která u něj vyvolávají častější fyziologický stres.

Jak zvíře vůbec město vnímá?
Ve městě chodí pes bosými tlapkami po nepřirozených površích, pohybuje se na přelidněných místech, často je to překážková dráha mezi nohama lidí. Kromě lidí a zvířat cítí mnoho cizích pachů. Všechny tyto faktory pro něj představují stres. Navíc vdechuje množství exhalací z aut, protože má čumák umístěný blíže k vozovce. Prachové částice ze znečištěného ovzduší se ukládají na sliznicích dýchacích cest 
a kromě toho pronikají hlouběji do průdušek a plic 
a krevním oběhem se dostávají až do mozku. V mozku potom nastává akumulace kovových částic a mohou vzniknout různá neurodegenerativní onemocnění.

Nemůže být kvůli tomu pes více agresivní?
Ano. Tento fyziologický stres známe i sami u sebe, když máme před sebou nějakou stresovou situaci, zkoušku nebo nepříjemný rozhovor. U lidí se projevuje zrychleným pochodem trávicího traktu. Člověk takovou situaci umí přetrpět, pes ale reaguje obranou, která se může projevit útěkem, nebo naopak agresivitou.

Může páníček svému mazlíčkovi život ve městě zpříjemnit?
Majitel by měl pejskovi 
v první řadě poskytnout dostatek svého zájmu, času 
a pohybu na čerstvém vzduchu. Dále je důležitá správná strava, kterou se dá předcházet negativům městského života a různým onemocněním. Na trhu jsou i speciální krmiva určená pro psy žijící v městském prostředí, obsahují směs antioxidantů, která působí proti účinku volných radikálů v organismu, 
a rybí protein, který účinkuje proti fyziologickému stresu.

Platí stoprocentně, že psi, kteří žijí venku, jsou zdravější než ti, kteří žijí v bytě?
Každá kategorie má svá pro a proti. Venku žijící psi mají více pohybu, aktivit 
a přísun čerstvého vzduchu, na druhé straně je tu větší riziko úrazů a výskytu parazitálních onemocnění. Psi, kteří žijí uvnitř, jsou zase náchylnější na nadváhu, obezitu, zácpy a problémy 
s kůží. Často jsou také nadměrně koupaní a šamponovaní. Obě skupiny psů mohou při nedostatečné péči majitele podlehnout destruktivnímu chování nebo stereotypním pohybům. Proto si vždy před pořízením pejska musíme odpovědět na otázku, kolik svého času denně jsme mu ochotní věnovat.

Co si myslíte o lidech, kteří berou své psy do restaurací, hospod nebo kanceláře? Jak se 
na těchto místech zvíře cítí?
Pokud je to takzvané „pet friendly" místo, tak je pejsek velmi rád, že i tento čas stráví se svým majitelem. Na takovém místě nesmí být velký hluk, nesmí se tam kouřit 
a pejsek musí mít dostatek místa pro pohyb. Samozřejmostí je krmivo a voda.

Dají se Češi označit za dobré majitele psů?
V každé zemi se veterináři setkávají s dobrými i špatnými majiteli. V posledních letech se však péče o psy oproti minulosti zlepšila. Tím, že se mění životní styl lidí, začíná se preferovat pohyb a zdravý životní styl, zlepšuje se i životní styl a zdraví psů. Dnes se psi a kočky dožívají mnohem vyššího věku, což je určitě díky lepší péči, ale hlavně díky kvalitnější a zdravější stravě.

KATEŘINA CIBOROVÁ

Obézní psi