Odpolední slunce se opírá do skleněných fasád dvou výškových budov. Stojíme na terase v devátém patře a moravskoslezskou metropoli máme jako na dlani. Centrum, panorama Dolních Vítkovic, v dáli Poruba, ale i Beskydy.

Na návštěvě v Tieto Towers. Průvodce po dvou propojených budovách Deníku dělali Petr Lukasík, šéf ostravské centrály nadnárodní společnosti Tieto spolu s personálním ředitelem Lubošem Tejklem.

„Máme nejhezčí výhled na Ostravu," říká spokojeně Petr Lukasík, šéf ostravské centrály nadnárodní společnosti Tieto, který nám spolu s personálním ředitelem Lubošem Tejklem bude dělat průvodce po dvou propojených budovách, jež dosáhly výšky 12 a 9 pater.

Společnost Tieto působící na poli informačních technologií před lety hledala místo, kam přesídlit všechny své zaměstnance. Podílela se proto na podobě „ostravského mrakodrapu" u náměstí Republiky.

„Chtěli jsme mít otevřené prostory pro práci, ale také místa, kde by lidé našli klid třeba pro telefonování. Součástí jednotlivých pater jsou dobře vybavené kuchyňky, ale i herny pro odreagování se," popisuje Petr Lukasík s tím, že ač je pro firmu důležitý pocit svobody zaměstnanců na pracovišti, vše je zároveň vyřešeno i s vysokými nároky na vnitřní zabezpečení.

Stížnosti? Jen když dojde čaj

Na návštěvě v Tieto Towers. Průvodce po dvou propojených budovách Deníku dělali Petr Lukasík, šéf ostravské centrály nadnárodní společnosti Tieto spolu s personálním ředitelem Lubošem Tejklem.Po bočním schodišti se přesouváme do šestého patra na jedno z pracovišť. Míjíme jednu z kuchyní, kde je tou dobou klid a pořádek, jen na velké televizi právě běží seriál Simpsonovi.

„Na každém takovém patře sedí zhruba dvě stě zaměstnanců. Celkově v těchto našich dvou výškových budovách pracuje bezmála dva tisíce lidí," vypočítává Luboš Tejkl a při pohledu na kuchyň s úsměvem doplňuje: „Dáváme tady zdarma kávu a několik druhů čajů. Někdy dostáváme ale i stížnosti, že třeba chybí meruňkový čaj s mátou."

V sousedním herním koutku mají zaměstnanci kulečníkový stůl, jinde jsou třeba herní konzole, fotbálek nebo terč na šipky. Nehrozí tedy, že by lidé svou pracovní dobu „promrhali" zábavou?

Petr Lukasík to vidí jinak. „Naši lidé mají dost práce, kterou musí udělat. Občas je ale dobré se odreagovat. Navíc máme zkušenosti, že takto při hře může přijít super nápad snáze a rychleji, než kdyby člověk jen seděl u počítače a přemýšlel," míní šéf Tieto Czech.

Ostravsko má hodně chytrých lidí

Na návštěvě v Tieto Towers. Průvodce po dvou propojených budovách Deníku dělali Petr Lukasík, šéf ostravské centrály nadnárodní společnosti Tieto spolu s personálním ředitelem Lubošem Tejklem.

Dalo by se tvrdit, že s takovými podmínkami musí stát před budovou fronty lidí, kteří by zde chtěli pracovat. Luboš Tejkl přiznává, že zájem je velký. „Musíme ale vybírat takové uchazeče, kteří opravdu splňují vysoké nároky na znalosti informačních technologií," dodává personální ředitel.

„CML" pro celou SkandináviiOstravská aglomerace podle něj naštěstí nabízí dost chytrých hlav s vhodným vzděláním, ať už vysokoškolským nebo pro některé pozice i středoškolským. Hodně takových odborníků se do Ostravy v poslední době vrací. „Konečně jsou tady pro ně zajímavější pracovní příležitosti, než jaké měli mimo svůj domov," podotýká Luboš Tejkl.

Zákaz focení

Přecházíme do místnosti s velkými monitory, které sleduje několik pracovníků. Oba šéfové je zdraví „ahoj", tykání mezi všemi je tady totiž běžné.

Na druhou stranu ale na tomto pracovišti nesmíme fotit ani si dělat poznámky. Proč? Nacházíme se v jednom z řídicích center, které dohlíží na provoz velkých továren ve vzdálené Skandinávii.

„Naše firma má zákazníky především z Finska, Švédka a Norska. Rozsah našich služeb je obrovský, řídíme IT systémy nejen v těch továrnách, ale pracujeme třeba i pro banky," vysvětluje Petr Lukasík.

Na návštěvě v Tieto Towers. Průvodce po dvou propojených budovách Deníku dělali Petr Lukasík, šéf ostravské centrály nadnárodní společnosti Tieto spolu s personálním ředitelem Lubošem Tejklem.

V praxi to podle něj znamená, že Tieto a jeho lidé vlastně stojí za tím, že stroje v továrnách a výroba na nich běží, jak má, že lidé bez problému zaplatí pomocí elektronického bankovnictví, nebo že faktura za elektřinu či telefonníhovory je ve správné výši. Tieto je vlastně terminologií seriálu Návštěvníci takový Centrální mozek lidstva pro celou Skandinávii.

„Svět informačních technologií je extrémně globální, takže není problém řídit věci třeba ve Finsku odsud z Ostravy," říká ještě Petr Lukasík a závěrem dodává: „Chceme rozvíjet své vize a myslet pět až deset let dopředu. V Ostravě toho můžeme dosáhnout, protože zde jsou skutečně šikovní a tvůrčí lidé."