Podle barvy kouře, který vychází z komínů, se dá poznat, zda lidé nespalují věci, které do kamen nepatří. Dá se však zkontrolovat, čím topné systémy rozpálili? Bez rozborů nebo nahlédnutí do koše asi těžko.

Některé obecní úřady zaznamenaly stížnosti obyvatel na sousedy, kteří okolí vykuřují nepříjemným dýmem plným zapáchajících spalin. „Stává se, že si lidé stěžují, že je sousedé obtěžují kouřem,” potvrzuje Stanislava Vaněčková, starostka Hradce nad Svitavou. Vedení obce už připravuje vyhlášku, aby se měli o co opřít. Podle starostky by se však lidé měli se stížnostmi obracet spíše na odbor životního prostředí. „Ti by měli přijet s přístrojem, aby změřili množství spalin a škodlivých látek,” míní Stanislava Vaněčková.

Minuty ekologie

Pracovníci ze svitavského odboru životního prostředí už několik stížností řešili. „Byli jsme se podívat na konkrétní místa, ale příčiny jsme zjistit nemohli,” potvrdil Marek Antoš, vedoucí odboru. Na soukromé pozemky je totiž majitelé nepustili.

Ministerstvo životního prostředí společně s odborníky ladí zákon, který by upravoval, jak by se pověření pracovníci do soukromí přece jen dostali, aby nahlédli do kotelen. Pak by si na všechny hříšníky, kteří topí třeba plastovými lahvemi napěchovanými pilinami a jiným odpadem, došlápli. Zda přinese novelizace zákona o životním prostředí změny, nikdo neví. Pracovníkům z odboru životního prostředí tak nezbývá než čekat. „Zatím nejsou stanovené podmínky,” dodal Marek Antoš. Pokud bude zákon schválený, spalování komunálu bude trestné.

Kontroly

Pokud budou kontrolami pověření i starostové obcí, nebudou to mít jednoduché. „Myslím si, že není reálné, abychom obcházeli domácnosti a kontrolovali, čím lidé topí. Pokud o kontrolách budou vědět, připraví se na ně,” domnívá se Stanislava Vaněčková.

Jsou i obce, kde problémy nemají. Obyvatelé si nestěžují. „Zřejmě díky tomu, že třídíme odpad, tak lidé všechno nepálí. Zatím si nikdo na nepříjemný kouř nestěžoval,” uvedla Lenka Šourková, starostka Lavičného. Pokud by měla nahlížet lidem do soukromí i ona, myslí si, že by neobstála. „Nemůžeme si vynutit, abychom lidem vstoupili do bytů, pokud si to nepřejí,” dodala starostka.