Nejvíce by se mělo stavět v lokalitě Za poliklinikou na Vltavínské ulici. Zároveň je to ale místo, kde je výstavba rodinných sídel časově nejvzdálenější. Asi třicet pozemků by tam mělo být k dispozici v roce 2018. V období 2016 2017 by se mohlo začít stavět Na Kopcích. Město tam má k dispozici východní a západní lokalitu. Celkově na nich počítá s 26 parcelami.

Už letos na podzim by mělo jít do nabídky pět parcel v ulicích Švabinského a také Alšova. „Tam nyní stojí dva domy naproti sobě, každý je obsazen z dvaceti až pětadvaceti procent. Rádi bychom ty obyvatele sestěhovali do jednoho a ten druhý zbourali pro novou individuální zástavbu," vysvětlil místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Pro východní lokalitu Na Kopcích počítá radnice s výstavbou rodinných domů, západní část má patřit řadové výstavbě. Na obě oblasti již existuje projektová dokumentace. „Náklady na zasíťování se u každé z těchto lokalit pohybují kolem dvaceti milionů korun, včetně všech energií, silničních komunikací a chodníků," doplnil Pavel Pacal.

Jisté zatím je, že město bude parcely nabízet lidem přímo, nikoli přes zprostředkovatelské firmy. „Nechceme využívat služeb žádného developera, který by mohl s prodejními cenami spekulovat," poznamenal třebíčský místostarosta.

Pozemky půjdou do aukce

Konkrétní částka, kterou bude radnice za pozemky chtít, však zatím zůstává neznámá. „Budeme je nabízet formou aukce, to znamená, že kdo nabídne za metr čtvereční víc, ten příslušnou parcelu získá," předeslal Pavel Pacal.

Cena se tak u některých pozemků může šplhat poměrně vysoko. Tím spíš, když ve městě panuje po stavebních místech hlad. S přemrštěnou cenou si však v minulosti naběhly třeba Čechočovice. „Měli jsme celkem 27 parcel, které se všechny během deseti let prodaly. Původně za ně ale obec chtěla pět set korun za metr a nikdo je taky nechtěl. Až když jsme slevili na tři stovky, prodej se rozběhl naplno," vzpomínal čechočovický starosta Oldřich Špaček.

Kromě Čechočovic nenabízí obecní pozemky ani jiní starostové z blízkosti okresního města. Například Stařeč o možnostech výstavby už ani nepřemýšlí. „Nový územní plán, který by snad už brzy měl nahradit ten stávající, deklaruje spíš stavební uzávěru než další rozšiřování. Vesnice by měla zůstat vesnicí, nechceme se rozvíjet jako pavouk," poznamenal stařečský starosta Čestmír Linhart.

Zatímco v Třebíči má počet volných parcel rapidně vzrůst, nedaleká Trnava už s nabídkou pro případné nové obyvatele skončila. „Za posledních asi deset let vyrostlo v lokalitě Záhumenice padesát domů, to není málo. Všechno už ale má majitele," řekl starosta Trnavy Břetislav Česnek.

Jeho obec vyšla novým obyvatelům vstříc. V první fázi pozemky nabízela za 200 korun za metr. Pokud pak majitelé stihli domek postavit a navíc zkolaudovat do pěti let, vrátila jim obec polovinu z investovaných peněz do nákupu pozemku zpět. V dalších fázích prodeje trnavských pozemků si sice zájemci stokorunu připlatili, zase ale měli jistotu vybudovaných přípojek sítí až k obydlí.

Důvody, proč byl o pozemky v trnavské lokalitě Záhumenice takový zájem, jsou podle Břetislava Česneka jednoduché. „Cena a dosažitelnost k městu," mínil.

Kolaudaci do určité doby po prodeji stavebního pozemku bude stejně jako Trnava požadovat i Třebíč. Navíc si vymíní, že parcely nebude moci nový vlastník dále prodávat. „Případný prodej bude muset být nabídnut nejprve zpátky městu, tak abychom zabránili případným spekulacím," vysvětlil místostarosta Pavel Pacal.

Podobnému nešvaru na trhu s nemovitostmi zabránila u svých pozemků i Vladislav. Na okraji městyse ve směru ke Smrku nabízela celkem čtyřiadvacet parcel.

Jako jedné z mála obcí z okolí Třebíče jí ještě nějaké volné parcely zbývají. „Mají zajištěny přípojky vody, plynu, elektřiny. V lokalitě je také zavedeno osvětlení a hotové silnice i chodníky," líčil vladislavský starosta Jan Havlena.

Nová lokalita? Teď nejspíš ne

Pokud by se zájem o pozemky zvedl, je městys připravený zasíťovat další lokalitu, hned naproti současnému satelitu. Nejprve chce ale prodat stávajících sedm volných parcel. Každý metr jejich plochy si ve Vladislavi cení na 400 korun. „Zatím jsme o zasíťování další lokality neuvažovali. Hodně lidí se sice ptá, ti, kteří si ale pozemek skutečně koupí, jsou ale asi jen dva nebo tři do roka," vysvětlil Jan Havlena.

O třebíčské pozemky však zájem údajně bude, a velký. „Poptávka po výstavbě je vysoká. Já sám jsem měl řadu mailů a telefonátů, třeba od studentů, kteří by se rádi vrátili, ale dosud neměli možnost kde postavit domeček," řekl Pavel Pacal.