Zatímco před několika lety byste je našli maximálně ve sci-fi filmech, dnes si stačí na internetu projít pár e-shopů a můžete si nechat dovézt nějakou tu vychytávku přímo do bytu.

Mít doma neustále uklizeno, navařeno, ještě si stihnout odpočinout a věnovat se svým zálibám – to je sen snad každé ženy, a právě se začíná plnit – „inteligentní domácnost" totiž vstupuje do našich životů. Budete překvapeni, co všechno dokáže. 

Představte si, že máte dům, který můžete ovládat pomocí jakéhokoliv zařízení připojeného k internetu. Kdykoliv tak máte přehled o chodu své domácnosti, ať už jde o požární čidla nebo třeba infračervené závory, pomocí nichž se dá například hlídat, aby vaše děti nepřekročily bezpečnou vzdálenost k bazénu. Stane-li se něco neobvyklého, jste ihned informováni pomocí SMS zprávy. „Chytré domácnosti přinášejí jednoduché ovládání světel, žaluzií, bezpečnostního systému, závěsů, domácí zábavy, ale i dalších spotřebičů," vypočítává Jan Průcha ze společnosti Insight Home, která se tímto typem takzvané domácí automatizace zabývá. 

Když nejde proud 

Obava z toho, že při výpadku proudu vám bude celá chytrá domácnost k ničemu, je zbytečná. „Systém je proti výpadku elektrického proudu zabezpečen hned ve dvou úrovních: krátké výpadky proudu jsou řešeny díky záložnímu zdroji UPS, v případě delšího výpadku je automaticky aktivován záložní generátor," vysvětluje Jan Průcha. Možná se teď v duchu ptáte, kolik ta legrace asi stojí. Pokud jde o cenu, systémy domácí automatizace se dají pořizovat postupně, takže můžete nakupovat i podle toho, jak vám to finanční situace zrovna dovolí. 

Chytré domy dokážou všechno, na co si jen vzpomenete. Vracíte se domů z vydařeného rande a chcete si ještě dále vychutnávat příjemnou atmosféru? Stačí v autě zmáčknout na mobilu pár tlačítek a odemkne se vám garáž, místo hledání klíčů postačí před dveřmi otisk prstu a rázem přicházíte do pokoje se zapnutými tlumenými světly, romantickou hudbou a v koupelně čeká napuštěná vana. O plynovém krbu nemluvě. Fantazie má u inteligentních domů opravdu volnou ruku. Tento typ bydlení se hodí především pro ty, kdo mají dům či byt zhruba nad 200 metrů čtverečních. Jen těžko si ho bude pořizovat člověk, který vlastní garsonku a má vše pod kontrolou. 

Napište Ježíškovi

Pokud patříte do té druhé skupiny a začátek článku vás navnadil, nezoufejte. Vytipovali jsme pro vás alespoň několik chytrých spotřebičů, které se hodí do každého bytu. Třeba si o některé z nich napíšete Ježíškovi.

KUCHYNĚ

Rychlovarná konvice
Správná teplota vody je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují výslednou chuť, aroma a celkovou kvalitu horkého nápoje. Například některé druhy čaje je třeba zalít vodou o určité teplotě, jinak se zničí látky prospívající zdraví. Stejnou péči vyžaduje také příprava kávy. Chytrá konvice vám díky přesné a citlivé regulaci zajistí ke každému nápoji tu nejvhodnější teplotu. Stačí pouze nalít vodu do konvice, vybrat typ nápoje a stisknout příslušné tlačítko. Některé konvice mají rovněž funkci „Keep Warm" která udrží vodu na požadované teplotě po dobu několika minut.

Indukční deska
Pouze umístění na kuchyňské desce dává tušit, že ten elegantní černý obdélník je vlastně nová indukční deska. Ihned po prvním dotyku se však rozsvítí intuitivní ovládání a ovládací panel. Deska se okamžitě zahřeje na požadovanou teplotu a varná zóna se automaticky přizpůsobí přesnému tvaru a velikosti nádoby. Takže sbohem, zbytečně spotřebovaná energie!

Trouba
Trouba s teplotní sondou pro dokonalé výsledky přípravy pokrmů. Senzor lze umístit do nejsilnější části masa a nastavovacím tlačítkem zvolit požadovanou teplotu. Přístroj ohlásí dosažení perfektního stavu pečení a automaticky se vypne. Další praktickou funkcí je rozvodný systém, který rozděluje horký vzduch rovnoměrně už od první minuty.

Lednice
Už žádné vyhazování prošlých potravin. Díky chytrým technologiím se o správu jídla v domácnosti postará sama lednička. Na LCD panelu lednice nebo na displeji chytrého telefonu si prohlédnete, jaké jídlo máte v lednici a kdy končí jeho trvanlivost. Novinkou je rovněž chladicí přihrádka určená pro bleskové ochlazení nápoje, jako je pivo nebo kola. Ty se chladí na správnou teplotu za méně než 5 minut. Tak, a návštěva může přijít.

KOUPELNA

Pračka
Úplnou novinkou jsou pračky ovládané hlasem. Díky službě Smart Voice můžete pračku automaticky ovládat na dálku. Bude stačit, když se zeptáte: Co právě děláš? Jaký je stav? Nebo Kolik minut zbývá? Smart Voice rozpozná i čtyřicítku dalších doplňkových příkazů. V současné době tyto spotřebiče ještě nejsou na českém trhu, ale až se tak stane, budou prý ovládat češtinu. Na rychlokurz angličtiny tedy kvůli své pračce chodit nemusíte.

OBÝVACÍ POKOJ

3D televize
Na svůj oblíbený film se už nemusíte jenom dívat, ale díky chytrým 3D televizím jej můžete i prožít. Trojrozměrný obraz totiž na diváka působí tak, jako by byl uprostřed děje. Některé televize dokonce umí předělat i obyčejný 2D obraz do trojrozměrného. No, možná vás potom záliba v hororech typu „Noc oživlých mrtvol" na chvíli přejde.

Televize ovládaná hlasem
Ano, ano, nejsou to jen pračky, ale i televize, které lze ovládat pouze hlasem. Jistě se již každému z vás stalo, že jste chtěli přepnout na další díl oblíbené detektivky a ne a ne najít ten zatracený ovladač. Těchto nervů budete brzy ušetřeni. U televize ovládané pohybem nebo hlasem nebudete žádný ovladač potřebovat. Ale pozor na nachlazení, abyste nepřišli o hlas.

ÚKLID

Robotický vysavač
Když Karel Čapek vymýšlel slovo robot, patrně netušil, že si toto přízvisko vysloužíi taková zařízení jako vysavače. Právě robotické vysavače jsou jednou z nejdostupnějších vymožeností takzvané inteligentní techniky, které si můžete pořídit do domácnosti. Robotický vysavač uklízí sám, díky čidlům do ničeho nevrazí, a když mu dojde baterie, zajede se sám nabít. Dokáže vysát plovoucí podlahy, parkety, lina nebo koberce s krátkým vlasem. Některé dokáží i překonat překážky, takže vysát okolo kabelů vedoucích k televizi pro ně není problém. A co je nejlepší, vysávají, když chcete vy. Dají se totiž naprogramovat tak, aby svou práci udělaly, když jste třeba v práci, abyste byli ušetřeni nepříjemného zvuku při vysávání. Některé přístroje jsou také vybavené UV lampou, která dezinfikuje podlahu. Právě UV světlo totiž dokáže zamezit šíření virů a bakterií, což je metoda hojně využívaná v medicíně.

Vysavač, který vás zbaví vlasů
Některé vysavače zvládnou i problém, který řeší všechny dlouhovlásky nebo majitelé dlouhosrstých domácích mazlíčků. Umí odstranitzamotané vlasy a vlákna pomocí čepele a vysávají je  do nádoby na prach. To šetří čas strávený nepříjemným a zdlouhavým čištěním rotačního kartáče.

ZAHRADA

Robotické sekačky
Sekání trávníků sice teď nebude nějakou dobu aktuální, ale určitě si na tuto informaci vzpomenete, jakmile se oteplí. Robotická sekačka je jako ovce – seká trávu, hnojí, ale má navíc jednu výhodu: nemusí se o ni nikdo starat. Dokonce se ubrání i proti zlodějům, a to díky sofistikovanému zabezpečení. Nevadí jí žádné počasí, může pršet nebo pálit slunce, vždy je připravená zkrátit porost na požadovanou délku. Díky speciálním senzorům se vyhne překážkám, drží se v požadovaném prostoru a bez problému najde cestu k dobíjecí stanici, když je potřeba. A tu potřebuje málokdy, protože některé modely jsou vybavené solárními panely. To, že ležíte v lehátku, upíjíte chlazený drink a čtete si, zatímco váš soused se pachtí se sekáním, vás tedy na energiích nebude ani moc stát. Některé modely sekají tak skvěle, že se hodí i pro sečení nejvyšší kvality, jaká je potřeba třeba pro golfová hřiště. Jsou tiché, nevypouštějí žádné emise, a jsou tedy šetrné jak k životnímu prostředí, tak k sousedům. Většinou mají robotické sekačky také výrazně menší rozměry než sekačky obyčejné – neuberou vám tedy ani tolik místa ve skladovacích prostorech. Některé modely jsou kromě toho vybavené technologií bluetooth, můžete je tedy lehce naprogramovat přes internet nebo přes chytrý telefon. Přijdete z práce a je posekáno – stačí vystrčit na dokonalý pažit lehátko a užít si ušetřený čas. Nadefinování ploch, které nemají být sečeny, je samozřejmostí. Obavy, že vám sekačka poseče mečíky nebo za vás „sklidí" úrodu salátu, jsou tak úplně zbytečné.

Lucie Boháčová