Motorizace je dnes dostupná prakticky pro jakýkoli typ stínící techniky. Existují pohony, které jsou určeny pro interiérové a exteriérové žaluzie, pro venkovní rolety, markýzy, nebo dokonce záclony, plisee či římské rolety. Hlavní výhodou stínící techniky s pohonem je možnost pohodlného ovládání.

Ovládání je základ

K dispozici je bezpočet možností ovládání od stylových nástěnných ovladačů, které vysílají radiové povely, takže není nutné dělat složitou kabelovou instalaci až po dálkové ovladače „do ruky". Moderní ovladače stínící techniky mají však i velké množství funkcí, které budou pro uživatele zajímavé. Samozřejmostí je například možnost ovládání vícero pohonů jedním ovladačem. Existují i ovladače, které dokážou ovládat až 40 různých zařízení. Standardem pro ovládání se pomalu stává možnost obousměrné komunikace, díky které má uživatel vždy přehled o vykonání vyžádaných povelů. V praxi je víc možností jak informovat o úspěšném, případně neúspěšném vykonání. Existují ovladače, které na to používají zvukový signál, jiné mají signalizační diodu a ty nejlepší mají dokonce i displej.

Ilustrační foto.

Inteligentní scénáře

Výhodou vhodně vybrané možnosti ovládání stínící techniky je také to, že její povely lze naprogramovat a stínění tak ovládat automaticky. Taková možnost ovládání přispěje nejen k zvýšení komfortu uživatelů, ale také k vyšší bezpečnosti nebo energetické úspoře. „Ovladač Impresario Chronis io od společnosti Somfy má například možnost uložit až 16 akčních scénářů. Například scénář „ráno" může v příslušnou dobu otevřít žaluzie a rolety v ložnici a v kuchyni, aby se lépe a snadněji vstávalo," uvedl Pavel Tekel ze společnosti faama cz. Možnosti programování můžou být využity například v době nepřítomnosti uživatelů. Různé zařízení se totiž můžou aktivovat v různou dobu a simulovat tak přítomnost obyvatelů v domě, i když tam nejsou.

Ilustrační foto.

Úspora díky doplňkům

Některé pohony je navíc možné ovládat automaticky i díky vhodně svoleným doplňkům. „Bezdrátové sluneční čidlo Sunis WireFree io umožňuje pohonu vhodně reagovat na intenzitu slunečního záření," ilustroval možnost vhodného doplňku Pavel Tekel. V případě využití takového ovládání pro venkovní rolety je v Díky tomu je v létě možné udržet teplotu v interiéru nižší až o 9 oC, a to přirozenou cestou a bez klimatizace. V zimě lze zase naopak nastavením rolet na stahování při soumraku zamezit úniku tepla. Díky tomu je možné uspořit až 10 % nákladů na vytápění.

Stínící technika s vhodně vybraným ovládáním tak může uživatelům přinést kromě pohodlí, praktičnosti a bezpečí též finanční úsporu. Tyto výhody tedy můžou být zajímavé také pro konzervativní zákazníky.