Ve srovnání s červnem je menší zájem o hypotéky. I když jsou úrokové sazby letos nižší než minulý rok, klientů ubývá. Může za to hlavně nižší počet refinancovaných hypoték.

Banky v červenci stále nabízely různé akční nabídky a slevy, a to přilákalo do bank 8352 klientů. Ti si v sedmém měsíci letošního roku sjednali hypotéky v celkovém objemu 14,12 miliardy korun. To je o miliardu méně, než tomu bylo v červnu. Lidé si začali půjčovat nižší částky. Po měsíci znovu klesla průměrná výše úvěru na 1,69 milionu korun.

„Ani v prázdninovém čase se nezastavil kolotoč nových akčních nabídek. Rychlost poklesu sazeb sice oproti jarním měsícům polevila, pevné dno se však stále zdá mimo dohled. S debatou o prodloužení závazku ČNB udržovat uvolněnou měnovou politiku navíc získávají banky čas si rozmyslet, kam až jsou ochotny sazby stlačit," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Celkový pokles v objemu hypotečních úvěrů je dán právě obdobím prázdnin a dovolených. I proto se banky snaží přijít s co nejzajímavější nabídkou, aby tyto slabší měsíce pokryly," řekla analytička poradenské firmy Partners Lucie Drásalová. Dá se podle ní očekávat, že sazby budou nízko i září, což je jeden z obchodně nejsilnějších měsíců. V delším horizontu s ohledem na výnosy, které nesou aktuálně vydávané dluhopisy, mohou být sazby takto nízké i celé desetiletí, podotkla.

Naopak předseda představenstva hypoteční makléřské společnosti Gepard Finance Jan Kruntorád míní, že nejlepší doba pro financování vlastního bydlení hypotékou pomalu končí. Aktuální nízké úrokové sazby podle něj vydrží do konce léta. Na podzim očekává velmi mírný růst podobný tomu loňskému a začátkem roku se prý trend definitivně otočí. V jarních měsících totiž všeobecně roste poptávka po řešení bytových potřeb, což vyvolá růst sazeb. Sazby navíc již nemají kam klesat, dodal.

Ubývá refinancovaných úvěrů

Na začátku srpna Česká národní banka zveřejnila, kolik hypotečních úvěrů je nových a kolik refinancovaných. Z výsledků vyplývá, že letošní rok je ve znamení nových hypoték a refinancované úvěry zůstávají spíš v pozadí. Letos bylo za první pololetí poskytnuto 21 procent refinancovaných úvěrů. Jen třetina klientů, kterým letos končilo fixační období, se rozhodla převést svou hypotéku k jiné bance.

„První nabídka banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání. Banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat. Banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší, než udržet současného," upozornil Rajdl.