Možná si řeknete, že si při odklízení sněhu vystačíte s lopatou. Pokud je ale sněhu větší množství, sáhněte po účinnějších nástrojích. Na proházení cestičky od branky k domu si pořiďte speciální lopatu na odhazování sněhu či hrablo. Při úklidu vám určitě budou chtít asistovat děti – pokud budou mít své vlastní nářadí, jako je třeba dětské hrablo, práce je bude bavit ještě víc.

Vyměňte hrablo za frézu

Pokud ale potřebujete odklidit větší plochu, pravděpodobně se vám vybaví hodiny strávené venku s lopatou a namožené ruce z minulé zimy. Pokud se tomuto letos chcete vyhnout, vyměňte hrablo za sněhovou frézu. Odklízení sněhu s ní je totiž mnohem rychlejší a jednodušší, k jejímu ovládání navíc není třeba vynakládat velké úsilí.

Tip odborníka:
„Frézu vybírejte hlavně s ohledem na to, co od ní očekáváte – zda chcete pouze občas prohrnout příjezdovou cestu k domu na vesnici ve středních Čechách, nebo zda sháníte účinného pomocníka do hor. Frézu tedy volte především podle velikosti a členitosti plochy a sněžné oblasti, ve které ji chcete používat,“ radí Pavel Křivka z OBI marketu Praha - Štěrboholy.

Jak fungují benzínové frézy?

Benzínové frézy jsou na rozdíl od těch elektrických velmi výkonné, uplatnění tedy najdou ve vyšších nadmořských výškách, bez problémů si poradí i s mokrým, těžkým sněhem a ledem. Benzínové frézy se dělí na jednostupňové a dvoustupňové. Jednostupňové frézy jsou vhodné spíše na malé plochy a čerstvý sníh, protože frézu pohání pouze šnek, nikoliv kolečka jako u dvoustupňových fréz. Použít je tedy můžeme např. na příjezdové cesty a chodníky.

Tyto frézy jsou sice lehčí, ale zároveň mají daleko menší záběr, proto se při práci s nimi více nachodíte a také nejsou vybaveny pojezdem koleček, jejich pohyb vpřed zajišťuje rotace samohybného šneku s pryžovými hranami. Pokud odklízíte větší vrstvy sněhu, je třeba fréze pomáhat tlačením.

Do náročnějších terénů a všude tam, kde je třeba odklízet starší a vyšší vrstvu sněhu, jsou vhodné frézy dvoustupňové, které jsou vybaveny ocelovým přihrnovacím šnekem, díky kterému krájí sníh jako dort. Tyto frézy si poradí i s velkým množstvím sněhu, a to i na nezpevněných plochách. Nevadí jim ani vysoká vrstva sněhu se zmrzlým podkladem. Vyhazovací komínek fouká sníh zvoleným směrem do až do 20m vzdálenosti. Motor by měl mít výkon alespoň 5 kW. Frézy se liší i odhozovou vzdáleností – např. kolová fréza NGP 650, která se prodává v hobbymarketech OBI, má odhozovou vzdálenost až 12 metrů a navíc u ní lze nastavit odhozový komín a volit tak směr odhozu sněhu.

Pokud ale bydlíte v horských a podhorských oblastech a musíte se vypořádávat se sněhovými závějemi, je vhodné si pořídit frézu pásovou. Ta funguje na stejném principu jako kolové frézy, ale pohybuje se pomocí pásů. Díky tomu vykazuje velkou stabilitu i v mimořádně obtížných terénech, jako jsou závěje či ledovatý podklad. Některé frézy jsou vybaveny i elektrickým startérem, reflektorem pro noční provoz nebo vyhřívanou rukojetí.

Pomůže i posyp a rozmrazovač

Při zimní údržbě chodníků je třeba úklid sněhu doplnit posypy. Kromě standardní posypové soli můžete použít i chemický rozmrazovač, např. Rozmrazovač ledu a sněhu Ecolith, který prodává hobbymarket OBI. Jedná se o protiskluzový posyp (může být použit ve formě zálivky), který zůstává na povrchu i při zamrznutí. Tyto prostředky, které jsou zcela rozpustné ve vodě, jsou k okolnímu prostředí velmi šetrné, neničí povrchy cest, ani nejsou nebezpečné pro zvířata. Mezi jeho hlavní výhody patří účinnost – spolehlivě odstraňuje sníh a led až do teploty mínus 50 °C a navíc působí 8x rychleji než klasická posypová sůl. Ke snadnější aplikaci těchto posypů můžete využít sypací vozík.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s. r. o.