Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspory: jak vybrat kotel pro váš dům?

Při výběru topného zařízení do domácnosti rozhoduje několik věcí. Mimo jiné i to, jaké zdroje energie jsou k dispozici.

2.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Vytopit v současné době dům, byt či zimní zahradu není žádný problém. Díky moderním technologiím se možnosti stále rozšiřují. Jak ale vybrat topné těleso na míru?

Důležité parametry

Jedním z důležitých ukazatelů, o který by se měl zákazník při výběru kotle zajímat, je jeho tepelný výkon. Mezi velikostí prostoru a výší výkonu kotle však nemusí být vždy přímá úměra. Například u nízkoenergetických domů se, nehledě na velikosti, doporučuje kotel pouze do výkonu 10 kW, neboť výkonnější by dům zřejmě zbytečně přehříval.

V záplavě produktů značek i druhů se ale podle všeho zákazníci mnohdy neorientují. Běžnou praxí je například to, že přicházejí pouze s doporučením určité značky kotle od svého známého, popřípadě i typem kotle. „V mnohých případech si zákazníci neuvědomují, že v současné době je v tomto sortimentu nutné brát v úvahu mnohem větší účinnost kotlů než dříve. Proto je vhodné nechat si potřebný výkon přepočítat u projektanta nebo aspoň orientačně. Často se totiž kvůli předimenzování kotlů pak vynaloží vyšší investice na jeho pořízení a také vzrostou náklady na vytápění," říká Michal Enge ze společnosti Topenilevne.cz zaměřené na prodej kotlů.

Podle něj při výběru kotle velmi často rozhoduje i cena. „V tom případě je možné doporučit jinou značku výrobce se zachováním obdobné kvality. V případě, že se jedná o dražší typ kotle, než zákazník požadoval, je důležitá návratnost vynaložených investic. Pokud je v řádech několika let, většinou se zákazník k této variantě přikloní," doplňuje Michal Enge.

A jaké jsou výhody jednotlivých typů kotlů a v čem lze naopak najít jejich nedostatky či nevýhody?

Na tuhá paliva

Pokud se rozhodujete o koupi kotle na tuhá paliva, nestačí již pouze uvažovat o tom, zda budete přitápět uhlím, dřevem či rostlinnými peletkami. Kvůli emitování znečišťujících látek při spalování v teplovodních kotlích na tuhá paliva se postupně zpřísňují pravidla pro jejich použití.

Prodej i používání těchto kotlů (na tuhá paliva) se řídí Zákonem o ochraně ovzduší. Ten již od roku 2014 postupně snižuje prodej a použití nejméně technologicky vyspělých zařízení.

Technologickou vyspělost udávají emisní třídy (podle ČSN EN 303-5) na stupnici čísel jedna až pět s tím, že nejvyšší číslice (5) je zárukou nejvyšší kvality (nejnižšího znečištění). Od roku 2018 se také počítá pouze s prodejem kotlů splňujících emisní třídu 4 a 5, u kterých je účinnost spalovacího zařízení nad hranicí 80 procent.

„Zákazníci se hodně ptají na nutnost emisní normy pátého stupně, která má přijít v platnost v roce 2022. V případě některých typů kotlů je možné jej pořídit i v nižší emisní třídě s úsporou financí a za několik let dokoupit vložku do kotle, která změní jeho emisní třídu na požadovaný pátý stupeň. Zákazník se tak vyhne prvotní vyšší investici a obavám, že kotel do tohoto roku nevydrží, nebo že se snad ještě změní zákon, který tuto emisní normu upravuje," vysvětluje Michal Enge.

Nejšetrnější k životnímu prostředí je takzvaný automatický kotel. V něm se palivo (pelety, štěpky či rozměrově tříděné uhlí) k hořáku dopravuje pomocí automatického dopravníku paliva. V hořáku se pak spaluje jen tolik paliva, kolik vyžaduje systém ústředního vytápění.

Dobrých výsledků s minimem vypouštění emisí do komína dosahuje také zplyňovací kotel, ve kterém se tuhé palivo převádí na plynné. Plyn lze snadno kontrolovaně spalovat a tím dosáhnout vyšší účinnosti kotle.

Výměnu starých kotlů za nové, které budou splňovat emisní předpisy, podporuje i stát prostřednictvím programu Nová zelená úsporám či některé kraje takzvanými kotlíkovými dotacemi.

Plynové kotle

K jejich výhodám patří osvědčená kvalita, nízká hmotnost a poměrně nízké pořizovací náklady. Navíc téměř všechny teplovodní plynové kotle dokážou již samy plynule regulovat výkon pro vytápění objektu. Který tedy vybrat?

Jednou z možností je pořízení stacionárního kotle, jehož výhodou je například i možnost vytápění takzvaným samotížným způsobem (bez elektrické energie). Je ale potřeba počítat s tím, že samotný kotel slouží výhradně na vytápění. Pokud tedy chcete pomocí kotle vytápět dům a zároveň ohřívat vodu, je potřeba uvažovat o jiném typu topného zařízení. Tyto požadavky splňují závěsné kotle. Kromě vytápění mají i systém průtočného ohřevu teplé vody, nebo vestavěný zásobník.

I při stejné účinnosti stacionárního kotle dosahuje ten závěsný navíc menší spotřebu plynu díky plynulé regulaci výkonu. „Stacionární kotle jsou totiž ve většině případů dvoustupňové, běží tedy na plný, nebo poloviční výkon, což je samozřejmě méně úsporné," doplňuje Michal Enge.

Zákaz turbokotlů

Nejen pro vytápění, ale i na ohřev vody jsou určeny i takzvané turbo kotle. Ty jsou ale díky způsobu odtahu zplodin přes zeď či střechu (vysokým emisím) problematické.

Nařízení Evropské komise (č. 813/2013) navíc prodej plynových turbo kotlů od září letošního roku (2015) zakazuje. „Výrobci mohou pak pouze vyprodat stávající skladové zásoby," říká technik pro tepelné zdroje firmy BRÖTJE Mojmír Hložek.

Kvůli tomu a také s ohledem na zvyšující se ceny plynu se podle něj již starý typ kotle téměř nevyplatí kupovat. „Nesplňuje náročné požadavky na emise a jeho provoz se díky nízké účinnosti prodražuje," vysvětluje Hložek.

Naproti tomu zelenou, co se úspor týče, má kotel kondenzační. Ten je schopen využít dodatečné teplo získané změnou skupenství z páry na vodu. Ve výsledku dosahuje jeho účinnost přes hranici sta procent (uvádí se až okolo 109 procent).

„Obecně u těchto kotlů platí, čím je otopná voda a následně kondenzační výměník chladnější, tím více vody dokáže zkondenzovat a účinnost je vyšší," vysvětluje Mojmír Hložek.

Na druhé straně však podotýká, že tento systém funguje pouze v nízkoteplotním režimu, kde teplota spalin je, na rozdíl od starších systémů, pod rosným bodem.

„Provoz v nízkoteplotním režimu může tedy poškodit každý klasický kotel, který pro tento režim není konstruovaný," doplňuje. Nejenže tedy zákazník neuspoří peníze, ale zároveň je navíc vydá za zbytečně drahý kotel. „Návratnost vyšší pořizovací ceny kondenzačního kotle se zpravidla pohybuje v rozmezí mezi dvěma až čtyřmi lety, v závislosti na umístění bytu a tepelným ztrátám budovy," dodává Hložek.

Elektrokotle

K největším přednostem těchto kotlů patří jednoduchá obsluha a ekologický provoz. Pokud nemáte navíc v dosahu přípojku na plyn, je rozhodování o tomto způsobu vytápění o to snazší. Ačkoli patří k nejdražším zdrojům tepla, provozní náklady lze v případě využívání elektřiny ze zvýhodněných tarifů společností srovnat s těmi u jiných zdrojů. Jak vlastně funguje?

Elektrokotel tvoří ocelová nádoba, do které jsou zabudované topné tyče, teplotní sonda topení a bezpečnostní termostat. Elektrokotel ale pouze ohřívá vodu, která proudí kolem topných tyčí. Horká voda je následně pomocí oběhového čerpadla proháněna topnou soustavou objektu (radiátory, podlahové topení) a svůj teplotní potenciál tak předává okolnímu vzduchu.

Při výběru elektrokotle je vhodné zajímat se o jeho výkon s ohledem na rozlohu domu a jeho energetickou náročnost.

Co dodat? Pokud chcete topit efektivně a s ohledem na finance, vsaďte na moderní technologie. Chytré elektrokotle samy rozpoznají, kdy je v dané nemovitosti aktivní sazba nízkého tarifu, a pouze v tuto dobu se aktivují.

Ať už tedy zvolíte jakýkoliv typ topného tělesa, je potřeba zvážit, zda je pro konkrétní podmínky bydlení vhodné a co vám jeho využití přinese. „Například tam, kde je přípojka plynu, není příliš efektivní dávat elektrokotel, jehož provoz je dražší," dodává Hložek.

Jak zjistit důvěryhodnost kotle
- Kotel musí mít platný certifikát vydaný institucí, která je k tomu oprávněna (například zkušebnou).
- Návod k obsluze a montáži musí obsahovat přesné informace o provozních parametrech kotle, které byly ověřeny certifikací.
- Kotel musí být opatřen stále dobře čitelným výrobním štítkem.
- Je potřeba se ptát i na provozní tlak, akumulaci tepla, průměr kouřovodu, tah komína a mnohé další důležité detaily.
- Rozsah tepelného výkonu (v kW), ale i emisní třída a účinnost by měly být v případě odlišnosti uvedeny pro každý použitelný druh paliva zvlášť. Celková emisní třída kotle pak odpovídá té nejnižší dosažené.
- Použitelná paliva musí být vyjmenována (černé či hnědé uhlí, dřevo kusové, štěpka, rostlinné pelety, obilí…) Platí přitom, že palivo, které není uvedeno na štítku, se v kotli nedá spalovat.

Lenka Vašková

Autor: Redakce

2.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jamie Harron
9

V Dubaji se nechtěně dotkl muže, hrozily mu tři roky

Miloš Zeman a Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman přijal Babiše. Pověří jej sestavením vlády?

Opilec v Ostravě-Zábřehu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, nastoupila zásahovka

Lidé v jednom z paneláků ve Volgodradské ulici v Zábřehu si v noci na pondělí místo spánku „užili“ rozruch. Na vině byl soused (28), s nímž přijeli dělat pořádek policisté.  

AKTUALIZOVÁNO

Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí zhruba 450 milionů korun

Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, stát zaplatí zhruba 450 milionů včetně daně z přidané hodnoty. Smlouvu o odkupu dnes odtajnila vláda. Koupi schválila už v srpnu. Smlouva s firmou AGPI, která vepřín provozuje, by měla být podepsána v nejbližší době, řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Konec. Sobotkova vláda už se omezí jen na neodkladné záležitosti

Vláda už po dnešku nebude schvalovat zákony, projednávat bude jen neodkladné záležitosti, evropskou agendu a materiály související se zahraniční politikou a bezpečnostní situací, řekl po dnešním jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Demisi současný kabinet podá den po skončení ustavující schůze nové Sněmovny na mimořádném jednání v souladu s Ústavou a ústavními zvyklostmi, uvedl Sobotka.

Janeček musí před vládu, má osvětlit užívání zajišťovacích příkazů

Šéf finanční správy Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Alena Schillerová budou na zasedání vlády 6. listopadu kabinetu vysvětlovat okolnosti používání zajišťovacích příkazů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT