Pro sladký spánek

Když naše ratolest poporoste a dětská postýlka mu začne být malá, nastává otázka číslo jedna: Jakou vybrat postel? Menší, a smířit se s tím, že ji za pár let vyměníme? Nebo rovnou dospěláckou? „Potom, co děti odrostou dětské postýlce, můžeme klidně použít pro lůžko běžný rozměr, tedy 80-90 x 200 cm, při výšce cca 45 cm, nota bene, pokud má přes den sloužit jako odpočinkové místo, resp. místo k sezení," říká designér Jaroslav Vávra z pražské Designškoly, výukového centra zaměřeného na vzdělávání v oblasti bytového designu.

„Lůžko je dobré umístit do klidné části pokoje, ale tak, aby byla možná kontrola ode dveří a nemuselo se v noci vstupovat do pokoje," doplňuje Vávra. Tvrdost matrace? Pro dítě může být spíše tvrdší, aby tělu ve vývinu poskytla dostatečnou oporu.

Moje místo

I když děti rády „pracují" takzvaně na koleni, třeba na gauči nebo u maminky v kuchyni, měly by mít své pracovní místo, čili stůl. Tato potřeba se stane aktuální s prvním školním dnem. Stůl nemusí být příliš velký, stačí cca 70 x 120 cm, ale zajímejte se o ty s možností naklopení pracovní desky. Díky tomu nebudou děti tolik hrbit záda. Důležité je, aby ke stolu dopadalo rovnoměrně denní světlo - pro praváka zleva, pro leváka zprava (aby si dítě nestínilo rukou).

Také židle by měla mít co nejvíce nastavitelných mechanismů, vhodná je otočná, na kolečkách, se středovou podnoží a pěti rameny, zaručujícími stabilitu. Nezbytná je výšková nastavitelnost, dítě školou povinné stráví vsedě několik hodin denně a aby nedocházelo ke zdravotním potížím souvisejícím s vadným tělesným držením, musí se při práci dotýkat podlahy celou plochou chodidla a mezi stehnem a lýtkem svírat úhel 90 stupňů. Opěrka zad by měla končit pod dolním úhlem lopatky a svým anatomickým tvarem podporovat bederní páteř, sedák by měl být pro dobré podsazení pánve čalouněný. Velmi moderní jsou židle s pohyblivým sedákem na pružině, které „nutí" uživatele neustále balancovat a zapínat tak především bederní svaly. O vhodnosti použití takové židle se ale poraďte s pediatrem.

Správné světlo

V dětském pokoji obvykle bývá jedno centrální svítidlo, jehož velikost a intenzitu bychom měli volit podle velikosti pokoje. Zatímco motivy animovaných hrdinů potomka brzy omrzí, nadčasová lampa mu vydrží až do studentského věku. Dětský design může mít třeba „usínací" lampička u postýlky, která pomáhá dítěti překonat strach ze tmy. Nezbytná je stojací lampa na psací stůl, ideálně s kloubovým ramenem. Spíše než na líbivý design se ale zaměřte na výkon - světelný tok by měl být minimálně 2000 lm, ještě lépe 3000 lm.

Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA, www.dumazahrada.cz