Podle analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary data potvrzují fakt, že se trh s byty v Brně už odrazil od svého dna. „Nepředpokládám ale nějak silnější růst cen nemovitostí vzhledem k tomu, že poptávka je pořád velmi křehká a na trhu je stále ještě dostatek bytů k prodeji," řekl Šimara.

Za metr čtvereční zájemci o byt v prvním čtvrtletí zaplatili průměrně 41.000 korun bez DPH. Prodávají se i levnější byty, čtvrtina všech prodaných jednotek měla cenu za metr čtvereční méně než 37.000 Kč bez DPH.

Oproti předchozím obdobím se v Brně letos v prvním čtvrtletí více prodávaly větší byty. Zatímco vloni představovaly dvoupokojové jednotky téměř polovinu prodaných bytů, v letošním prvním čtvrtletí jich bylo jen 38 procent. Zato přibylo bytů třípokojových. Větší byty nyní tvoří téměř třetinu všech prodejů.

Podle realitní makléřky společnosti MIG PARTNER Gabriely Pokorné zájem o větší byty roste i proto, že sílí trend stěhování se zpět do města. Rodinné domy za Brnem se prodávají pomalu. „Klienti si raději připlatí za novostavbu v horší lokalitě, než aby se stěhovali do paneláku. I vzhledem k tomu, že v novostavbě jsou velmi nízké měsíční náklady, zatímco u starších bytů bývá velmi vysoký fond oprav a podobně," uvedla Pokorná.

Zájem o větší byty dnes potvrdil i investor mrakodrapu AZ Tower Jiří Maršálek ze společnost Properity. V Brně Komíně vytváří bytový komplex Meander. „Je zajímavé, že větší je poptávka po dražších bytech v cenách mezi sedmi až 12 miliony korun," uvedl Maršálek. Menší byty proto firma musí sdružovat do větších.

Novostavby vznikají často v okrajových částech města díky volným pozemkům. „V okamžiku, kdy se objeví novostavby v nejoblíbenějších částí Brna, jako jsou Černá Pole, Stránice, Žabovřesky, Komín nebo Královo Pole, jsou cenově průměrně od 40.000 do 55.000 korun za metr čtverečních a stále je o ně velký zájem a zpravidla jsou byty z větší části do dokončení stavby prodány," uvedla makléřka Gaute Alice Waagnerová.

Byty ve starších zástavbách lze nyní pořídit za průměrnou cenu 2,6 milionu korun. Zájemce o byt v novostavbě může počítat se stejnou částkou, ke které je však nutné ještě přičíst DPH. „Byty, které nabízejí novostavby, jsou obecně menší než ty, které jsou v prodeji ve starší zástavbě," uvedl ředitel společnosti Trikaya Alex Veselý.

Za starší byt v Jihomoravském kraji lidé nejvíce zaplatí v Brně. Až dvojnásobek toho co jinde v kraji. Nejvíce volných bytů nyní nabízí Hodonín, kde je také nejnižší prodejní cena. Průměrná částka za byt je tam méně než poloviční ve srovnání s Brnem. Garsoniéru do osobního vlastnictví lze v Hodoníně pořídit už od 500.000 korun. Naopak nejdražší byty mimo Brno nabízí Blansko a Znojmo. Průměrná cena za starší byt dosahuje až k 1,4 milionu ko­run.