S dlouhodobým nedostatkem bytů se stále potýkají lidé v Brně. A to i přesto, že od začátku roku 2018 jich zde vzniklo více než patnáct set. Vyplývá to z nejnovějších dat Českého statistického úřadu o bytové výstavbě. S nedostatkem bytů úzce souvisí jejich vysoké ceny. V lokalitách s největší poptávkou, jako například v centru Brna, dlouhodobě rostou. V méně oblíbených okrajových částech se zdražování pomalu zastavuje.

Podle Českého statistického úřadu je ve výstavbě nových bytů Jihomoravský kraj druhý nejaktivnější v České republice. „Problémem ale je, že větší byty, kterých je dostatek, si lidé nemohou dovolit. O ty levnější, dvoupokojové je pak velký zájem,“ vysvětlil realitní makléř Petr Broža. Následkem toho jejich ceny i nadále stoupají.

Mezi lokality, do kterých v současnosti přichází za bydlením nejvíce lidí, patří okrajové části Brna a také obce a města v dojezdové vzdálenosti. „Lidem pracujícím v Brně, kteří si nemohou dovolit drahé bydlení v centru, v podstatě nezbývá jiná možnost,“ uvedl Broža. Mnoho lidí tak nachází nový domov například v Kuřimi. Město má totiž dobré dopravní spojení s Brnem.

Ceny bytů v BrněZa poslední tři roky se ceny brněnských bytů zvedly přibližně o třetinu.
Ceny nejvíce stoupají u dvoupokojových bytů v lokalitách blízko středu města.

Cena za metr čtvereční bytu se přibližně pohybuje mezi sedmdesáti a osmdesáti tisíci korunami.

Cena nadstandardních bytů v nejžádanějších lokalitách se může vyšplhat až na sto tisíc korun za čtvereční metr.
Pokles cen bytů zatím podle makléřů nelze očekávat.

Developerské společnosti se v Brně často snaží velkou poptávku po bytech uspokojit různými alternativními způsoby. Vůbec poprvé se tak bude v Brně konat například internetová aukce bytů. Společnost Trikaya vydraží celkem osm bytových jednotek ležících v nejvyšším patře nového domu v Masarykově čtvrti. „O horní patra je vždy největší zájem, proto jsme se je rozhodli vydražit,“ uvedl ředitel společnosti František Šudřich.

Novinkou jsou také pasivní domy, které vyrostly například v Říčanech na Brněnsku. Zájemce lákají na nízké energetické náklady spojené s nižší cenou. „Základem pasivních domů je kvalitní zateplení a solární panely na střeše,“ popsala za společnost All Inclusive Development Kateřina Svobodová. Cena pasivního domu se zahradou a garáží má být podle společnosti srovnatelná s cenou čtyřpokojového bytu v Brně.

I přes podobné alternativy hledá stále většina zájemců byty v co nejtěsnější blízkosti centra, Platí, že čím blíže jsou byty ke středu města, tím větší je po nich poptávka. „Nechceme bydlet na kraji města na sídlišti. Bydlení v centru ale sháníme marně, velkou část nabídek si prostě nemůžeme dovolit,“ popsala Brňanka Markéta Janečková, která po novém bydlení pátrá už několik týdnů.

MAREK HADRBOLEC