Jak funguje termostatická baterie? Jaké má výhody?

Termostatická baterie směšuje studenou a teplou vodu stejně jako klasická baterie. V tom není žádný rozdíl. Míchá ale vodu mnohem rychleji a následně udržuje teplotu, kterou si nastavíte. Přitom nebere ohledy na změny teploty studené nebo teplé vody, ke kterým běžně dochází. Jejím hlavním úkolem je tedy dodávat po celou dobu konstantní požadovanou teplotu bez ohledu na okolní vlivy.

Kdy obvykle dochází ke změnám teploty vody?

Je to zejména v případě, že se otevře další odběrné místo – například když si někdo z rodiny natočí v kuchyni sklenici vody, spláchne toaletu nebo zapne pračku, zatímco se sprchujete. Tento problém navíc bohužel ještě umocňují poddimenzované vodo-instalační rozvody, důsledkem je nedostatečný průtok vody.

Někdo z rodiny spláchne. Jak zareaguje termostatická a jak klasická baterie?

U klasické baterie pocítíte změnu teploty vody na vlastní kůži. Někdy bohužel až dramaticky - v některých podmínkách může mít až šedesát stupňů. Důvodem je aktuální úbytek průtoku studené vody, protože část vody se napouští do splachovací WC nádrže. Termostatická baterie tento jev rozezná a okamžitě ve zlomku vteřiny upraví. Pocítíte tak pouze mírnější proud, ale žádnou změnu v teplotě. Ochrana před opařením nebo nepříjemným ochlazením je její velkou předností. Ne však jedinou.

V budoucnu budou standardem v koupelnách termostatické baterie.Jaké další výhody ještě má?

Rozhodně také šetří vodu a energii. Rychlost a přesnost směšování je velice účinná. Většina termostatů je navíc vybavena tlačítkem pro úsporu vody a energie, které je schopné snížit spotřebu až o 50 procent. Abyste zvýšili proud vody, musíte tlačítko stisknout. A právě ta potřeba jej stisknout je jednoduchým opatřením, které vás donutí zamyslet se, zda opravdu potřebujete více vody.

Šetří přírodní zdroje i peněženku. A kolik stojí?

Cena termostatických baterií je oproti klasickým bateriím vyšší. Aktuálně se tržní ceny kvalitní, značkové termostatické sprchové baterie pohybují v rozmezí tři až pět tisíc korun. Je to významná investice, ale má skutečně velmi krátkou návratnost. Už na konci prvního roku používání se vám její cena vrátí v úsporách. Sloužit vám bude ještě mnoho dalších let.

Liší se od klasických baterií i nějakými moderními technologiemi?

Ano. Za zmínku stojí například technologie tepelné izolace horké vody.

Co to znamená?

Každá sprchová či vanová baterie, ať termostatická nebo klasická, má přívod teplé, respektive horké vody. Horká voda zahřívá vnější mosazný povrch v omezené levé části výrobku až na vlastní teplotu. Představte si například horký radiátor. Případný dotyk je velmi nepříjemný, někdy může být i nebezpečný, a to zejména u malých dětí. Technologie tepelné izolace horké vody zajišťuje, že teplota vnějšího povrchu baterie nikdy nepřekročí teplotu tekoucí vody. Chladicí kanálek, který je součástí termostatických baterií, vytváří bariéru mezi proudem horké vody a mosazným povrchem, který je ve výsledku spíše příjemně chladný. Nutno podotknout, že touto technologií bohužel disponují pouze některé modelové řady renomovaných značek.

V budoucnu budou standardem v koupelnách termostatické baterie.V českých domácnostech tedy zatím termostatické baterie příliš rozšířené nejsou. Jak jsme na tom například ve srovnání se západní Evropou?

V západní Evropě jsou běžnou součástí moderní koupelny – má ji každá třetí domácnost. U nás se tento poměr odhaduje okolo 10 procent.

Je náročné nainstalovat termostatickou baterii?

Instalace termostatické baterie nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Jedná se o standardní, typizované připojení na rozvod vody. Pro termostat je pouze zásadní dodržet přívod teplé vody z levé strany, přesně dle normy.

Jak se máme o takovou baterii starat?

Termostatická baterie je prakticky bezúdržbové zařízení. Rozhodně však doporučuji instalaci jemného mechanického filtru na hlavní přívod vody. Zvýšíte tak životnost nejen termostatické baterie, ale také všech spotřebičů na vodu v domácnosti. Zároveň splníte nutný požadavek pro případ uplatnění bezplatné záruční opravy v případě poruchy.

Jaká je poruchovost termostatů?

Poruchovost termostatů od renomovaných značek je velmi nízká. Současně fungují sítě servisních techniků, kteří obdrží od správce servisní sítě pokyn k vyřízení reklamace, která se provádí přímo na místě montáže. Na vás je pouze tuto reklamaci ohlásit u prodejce. Vše ostatní vyřeší odborný servis.