Půjde o dlouhodobě největší investici v rozsáhlé městské památkové rezervaci. „Dílem ji budeme platit ze svého a dílem z dotace na památkové rezervace," uvedl starosta. Kvůli jejímu získání už radnice schválila program obnovy rezervace na léta 2014 až 2016.

„Chceme tam vybudovat byty pro seniory v režimu domu s pečovatelskou službou, kterou už tady máme. Její pracovníci by těch deset dvanáct nových bytů zajistili bez problémů," uvedl Holeček. Město má vlastní domov pro seniory s kapacitou 30 míst u radnice. „Je to velmi žádaná služba pro lidi. Uvolněné místo je hned obsazené," dodal.

Největší bude investice do bytů; půjde až o jeden milion korun na byt. V části kláštera, kterou původně obývali mniši, se ještě nedávno bydlelo. V bývalé prelatuře už město postavilo dva byty.

Horšovský Týn už si nechal za dva miliony korun zpracovat projekt na opravu kláštera, který počítal s více než 50 miliony Kč. „To bylo hodně střídmé. Šli jsme s ním do programu ROP Jihozápad, ale dotaci jsme nedostali," řekl starosta. V souladu s podmínkami ROP tam byl původně záměr na vznik základní umělecké školy a knihovny. Město nyní projekt přepracovává a už ho má téměř hotový.

„Kromě bydlení pro seniory tam bude sál a pracoviště chráněné dílny a okruh pro návštěvníky. Samostatnou kapitolou bude rekonstrukce chrámové lodi, kterou bychom chtěli uhradit z dotace na městské památkové rezervace," uvedl. Rekonstrukce lodi si má vyžádat „jen" jednotky milionů korun. Podle starosty je paradoxně zachovalá, i když v minulém režimu sloužila jako skladiště zboží i materiálu. Chráněná dílna, která v klášteře získá zázemí, je nyní na městském úřadě. Upravený projekt zahrne také obnovu přilehlé zahrady kláštera, který je zatím veřejně přístupný pouze například na Den evropského dědictví.