Jelikož žijeme v mírném pásmu, potřebujeme věci na několik sezón. Vezměte si, kolik místa zabere jen oblečení a boty. Když k tomu přičteme výbavu na cestování a na provozování koníčků, je jasné, že tahle výbava „spolkne" kubíky prostoru. V mnohých bytech se to proto hemží solitérními kousky skříní, komod a polic plných věcí. A stejně to nestačí.

Nebojte se zkrotit prostor

Problém s úložným prostorem mají nejčastěji obyvatelé garsonek, malých bytů s kuchyňským koutem a bytů, kde žije víc lidí. Čím je byt menší, tím více záleží na jeho důmyslném vnitřním uspořádání. Vzhledem k tomu, že půl metru čtverečního zabírají jedny otevírací dveře a další místo dvířka skříněk a skříní, můžete ušetřit místo buď tak, že klasické dveře vyměníte za zasouvací, a dvířka skříněk za posuvná. Anebo se rozhodnete udělat razantnější krok a necháte si vyrobit úložný prostor na míru. „Díky vestavěné skříni se využije místo od podlahy až po strop, a zaplní se i jinak hluchá místa v bytě, jako jsou například výklenky, zešikmené stěny v podkroví, malý prostor v chodbičce, koupelně či kuchyni. Takové řešení může ušetřit až pět metrů čtverečních plochy bytu! A navíc, vestavěná skříň dá prostoru zcela nový nádech," tvrdí Aleš Cafourek, specialista ze společnosti Halbos. Skříň na míru velký pokoj překvapivě zútulní, zejména pokud ji použijete jako objekt dělící menší koutky. Může se dokonce stát designovým  prvkem  celého interiéru.  Záleží na tom, jaký si vyberete materiál, systém otvírání, úchytky a vzhled dvířek. V předsíni je lze skrýt za zrcadla, nebo použít jako výplň exotické materiály, jako jsou ratan nebo bambus. V pokojích se můžete inspirovat dávnou minulostí a ozdobit dveře skříní ornamenty a květinovými dekory.

Vsaďte na originalitu

Při výběru vestavěné skříně je nejdůležitější vzhled. Pokud chceme dosáhnout osobitého ztvárnění výplní, je dobré obrátit se na renomovanou firmu, která disponuje nápady i širokou nabídkou možnosti úprav skříňových dveří. Pokud si navrhnete vlastní motiv, jednoduše vám vyhoví. Trendem současnosti a zároveň nadčasovým řešením jsou potištěná skla. Skleněné výplně v jemných pastelových barvách nebo v neutrálním matně průsvitném designu jsou bezpečné a jejich povrch se dá upravit i proti oděru a zašpinění. Pokud jsou obohaceny vhodným potis-kem a detail motivu zopakujete i v dalších místnostech, bude mít „šmrnc" celý interiér. Ložnice získá díky vhodně zvoleným po-tiskům skříní na rafinovanosti, obývák na útulnosti. Hravé potisky skříní v dětském pokoji splní úlohu estetickou a přispějí k rozvoji dětské fantazie a představivosti. V dekorech pravěk s dinosaury, akvárium plné rybiček, či mořský svět v sobě snoubí krásu a praktičnost. Není problém aplikovat na výplň dveří re-produkci obrazu nebo zvětšeninu fotky. Odvaze ani fantazii se meze nekladou. Na skříni klidně můžeme mít krásnou přírodní scenérii, oblíbenou hudební skupinu, filmového  hrdinu, nebo třeba fotografii milence…

Výhody skříně na míru

* Přizpůsobí se jakémukoliv i atypickému prostoru, což obzvlášť ocení obyvatelé rodinných domů, kde lze takto prakticky zastavět jinak nevyužitá místa, jako jsou podkrovní prostory, prostory pod i nad schodištěm a podobně. Navíc jimi lze skrýt například kotel, potrubí, či jiné instalace, které za normálních okolností nejsou zrovna ozdobou interiéru. V malých bytech se skříně na míru mohou stát dominantou prostoru.

* Dá se vyrobit opravdu originální kousek. Nejpoužívanějším materiálem je lamino v pestré škále dekorů a povrchových úprav od klasické imitace dřevin, pastelové barvy až po povrchy s různými motivy. Hitem jsou barevná designová skla tzv. lacobely, různé typy pískovaných skel, bezpečnostní skla nebo klasická zrcadla v několika barevných provedeních. Populární jsou i tištěné motivy na sklo.

* Pokud si vyberete posuvný systém otevírání skříňových dveří, ušetříte další prostor.

* U renomované firmy vám skříň na míru vyrobí za 14 až 21 dní.

Jitka Janoušková