Zatím to však vypadám, že se lidé elektráren ještě nemusí dočkat. Konečné rozhodnutí navíc může být úplně jiné, než jak se vyjádřili samotní obyvatelé.

„Zastupitelstvo ještě o problematice bude mluvit, průběžně se o tématu bavíme. Taky by proběhlo referendum," uvedla starostka Protivanova Bronislava Krénarová.

Její spoluobčané v dubnu hlasovali převážně tak, že jim elektrárny nevadí. Vyslovili se navíc pro to, že by jich v budoucnu mohlo být více než dosavadní dvě.

„Je to pro mě překvapení. Čekala jsem spíše, že dvě stávající vadit nebudou, ale větší množství se obyvatelům líbit nebude," zhodnotila výsledky ankety Bronislava Krénarová. Nyní podle svých slov čeká, jak se zachová firma Wind Invest, která elektrárny vlastní.

„Čekáme na další krok od firmy," uvedla starostka.

Méně hlučná a modernější technologie 

Samotná firma Wind Invest ústy svého jednatele Petera Potockého dříve Deníku sdělila, že možnost nechat lidi, aby se k budoucnosti elektráren vyjádřili, respektuje.

„Jedná se z mého pohledu o velký investiční projekt, který by měl mít pozitivní dopad na život lidí v Protivanově," sdělil Deníku. Dále pak vysvětlil, z jakého důvodu označil investici za prospěšnou.

„Elektrárny by byly dále od obytných ploch a zároveň by byly vybavené méně hlučnou modernější technologií," uvedl Peter Potocký.

Elektrárny v okolí Protivanova jsou podle tvrzení společnosti i úřadu městyse v polovině životnosti. Reálné kroky k jejich zvětšení, zvýšení počtu nebo naopak zrušení (což bylo také jednou možností v anketě, pozn. red.) tak bude otázkou ještě několika let. Samotný Protivanov však není jediným místem v okrese, kde se v minulosti rozhodovalo a v budoucnu dále může rozhodovat. Investor měl dříve například zájem o umístění větrných elektráren V Rozstání.

Starosta Jiří Szymsza tento záměr firmy Eldaco potvrdil. Upozornil však, že je na místě používat slovo dřívější.

„V okolí naší obce se nic takového aktuálně neřeší. Existuje studie firmy Eldaco, která chtěla rozšířit počet elektráren na Prostějovsku. Je to ale už nějaké tři roky a od té doby je klid," uvedl starosta. Jeho slova potvrdila také Jana Barešová z firmy, která přemýšlela o instalaci větrných elektráren u Rozstání.

„Větrnou elektrárnu v lokalitě máme, s další se určitě nepočítá," reagovala na dotazy Deníku.

Definitivní ne však ze strany některých investorů zatím nepadlo. Větrná náhorní plošina v okolí Protivanova či Rozstání je nadále láká.

„Naše společnost zvažuje i možnost oslovení dalších obcí v této lokalitě pro výstavbu větrného parku. Naší prioritou ale momentálně je obec Protivanov," prozradil Petr Potocký.