Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výjimečné, zvláštní, jiné. Stavby v Plzni, které zaslouží pozornost

Plzeň – Jaké domy se v posledních letech staví v západočeské metropoli? Stojí vůbec za to nebo jde o fádní architekturu?

21.11.2016
SDÍLEJ:

Polyfunkční dům Belánka vyroste na roku Klatovské a Borské ulice. Dominantní bude zejména jeho zlatá fasáda.Foto: Architektonické studio AVE

V Plzni vznikla v novém miléniu řada staveb a mnohé z nich bychom neměli přehlédnout. Spolu s kurátorem sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni, architektem Petrem Domanickým, jsme vybrali osm těch, které jsou výjimečné, zvláštní či se něčím odlišují, přičemž si stále uchovávají punc kvality. Více či méně.

V Plzni je na co navazovat. Odkaz budoucím generacím zde zanechali významní architekti, jako Hanuš Zápal, Josef Špalek, Alois Čenský, Antonín Balšánek a v neposlední řadě i Adolf Loos.

Podle Petra Domanického je však velkou chybou, že centrální oblast města postrádá podrobnější urbanistické řešení. Další věcí je též to, že krajské metropoli chybí hlavní architekt, a nově vznikající stavby tak mnohdy ve výsledku působí 
chaoticky.

Meziválečné období bylo zdařilé

V této souvislosti je například možné zmínit mnohými opěvovaný, ovšem i zatracovaný bytový a administrativní dům Circle pod Českou národní bankou, který získal Cenu primátora v anketě Stavba roku Plzeňského kraje 2011. První, co na objektu zaujme, jsou výrazné bytové prvky ve formě kvádrů vystupujících na východní straně fasády nad chodník, což je pojetí vskutku originální. „Kdyby ovšem takhle ve městě stavěl každý, z ulic se stanou tunely," říká Domanický a podotýká, že investoři by měli mít jasně dané mantinely.

Na Belánce vyroste zlatý dům. Stavět se začne už příští rok

V Plzni se podle něj dařilo architektuře v meziválečném období. „Tehdy bylo samozřejmé, že stavby byly řešeny s ohledem na celek, který z nich postupně vznikal. Bylo důležité, jak vypadá to, co se staví," vysvětluje Domanický. Ve městě dnes vidí řadu špičkových staveb, ovšem celek podle něj pokulhává. „To by se mělo změnit," míní.

Dům ve Veleslavínově ulici

Dům ve Veleslavínově uliciDům je velice ohleduplný ke svému okolí. Bytový dům s nebytovými prostory byl dokončen v prosinci 2015 ve Veleslavínově ulici v historickém jádru Plzně. Za projektem stojí architekti Radek Dragoun a Jaromír Veselák.

Petr Domanický: Tento dům je mimořádně ohleduplný ke svému okolí, což je v dnešní době poměrně vzácné. Ohleduplnost se týká zejména adekvátní hmoty toho objektu 
a jeho reakce na prostředí. Je to první zdařilá stavba v historickém jádru Plzně od stavby hotelu Central. Zajímavá je snaha reagovat na tradiční prvky. Zaoblené nároží směrem do sadů Pětatřicátníků reaguje na funcionalistické stavby 30. let minulého století, květinové motivy na balkonech připomínají secesní dům, který tam kdysi stál.

Dům Kriegerbeck na kraji Černic

Dům Kriegerbeck na kraji ČernicJedna z nejlepších staveb v Plzni v poslední době. Autorem projektu výjimečného rodinného domu na kraji plzeňských Černic je brněnský architekt Zdeněk Fránek. Stavba byla dokončena v roce 2008.

Petr Domanický: Bez nadsázky jde o jednu z nejlepších staveb, které v Plzni vznikly v posledních desetiletích. Stavba je výjimečná už tím, že ji projektoval architekt odjinud, neboť v Plzni se většinou uplatňují místní architekti. Objekt se vymyká zvyklostem posledních let, kdy se architektura ustálila na volné návaznosti na předválečný funcionalismus či 60. léta. Tady šel autor o krok dál. Dům připomíná výjimečné stavby 60. let, třeba operu v Sydney, ovšem v měřítku rodinného domu. Povedla se snaha propojit moderní architekturu se sochařstvím. Objekt je jako loď plující ve veliké zahradě nad řekou Úhlavou, přičemž směrem k veřejnému prostoru se chytře uzavírá. Nádherná atypická stavba, kterou samozřejmě nelze opakovat stokrát.

Továrna na Borských polích

Továrna na Borských políchPrůmyslový objekt, který nevypadá jako krabice. Továrna na výrobu teleskopických jeřábů pro filmový průmysl byla postavena na Borských polích v Plzni v letech 2001 až 2005 ve dvou etapách podle návrhu architektů Jiřího Opla a Jana Soukupa. Jedná se o dynamickou stavbu, která se odlišuje od běžných průmyslových staveb. Objekt byl nominován na ocenění Stavba roku Plzeň. kraje 2003.

Petr Domanický: Tady byla snaha udělat průmyslový objekt v průmyslové zóně, který nevypadá jako krabice, a to se podařilo, což je pozitivní. I když je to typ architektury, který mně osobně není moc blízký, snažím se mu porozumět. Byť je výsledek atypický, je moc příjemný. Takovouto architekturu ovšem nelze aplikovat libovolně, např. na činžák do centra města, zde to však dopadlo velmi dobře. V tom místě je to též zajímavým orientačním bodem.

Vědecko-technologický park

Vědecko-technologický parkAutor pracoval se vzrostlou zelení. Plzeňský vědecko-technologický park byl vystavěn na Borských polích v Plzni podle návrhu architekta Karla Hanzlíka. Stavělo se v několika etapách, ta první byla dokončena v roce 2008. Za svůj originální návrh veřejné budovy, který zajímavě pracuje s organickými prvky, obdržel Karel Hanzlík v roce 2010 prestižní Cenu Hanuše Zápala.

Petr Domanický: Pozitivní je práce autora se staršími vzrostlými stromy, které nebyly pokáceny, ale naopak využity dále. To opravdu stojí za pozornost. Stavba je tak citlivě začleněna do okolí a současně je zpestřeno její prostředí. Zajímavé v této souvislosti je, že třeba právě architekt Hanuš Zápal tohle dělal ve 20. letech běžně. Při svých projektech také pracoval se vzrostlou zelení, vidíme to například u budovy lékařské fakulty na Lochotíně, u krematoria na ústředním hřbitově nebo u vodárny v Doudlevcích.

Obchodní dům Hannah na Americké

Obchodní dům Hannah na AmerickéTakto by měl vypadat obchodní dům v centru města. Obchodní dům s administrativními prostory byl vystavěn 
v letech 2002 a 2003 v proluce na Americké třídě v centru Plzně. Autory jsou architekti Václav Ulč a Radek Dragoun.

Petr Domanický: Obchodní dům se snaží navázat na dobrou tradici předválečné architektury 30. let nejenom vzhledem a detaily, ale i svým pojetím. Povedlo se zde navázat na to, co známe např. z pražských obchodních domů Bílá labuť nebo Baťa. Takto by měl vypadat obchodní dům v centru města. V několikaúrovňovém prostoru, který maximálně pracuje se sklem, má zákazník pocit, že se před ním všechno otevírá. Technické vymoženosti pak posouvají architekturu do dnešní doby. Skvělý nápad byl udělat zde prosklenou výtahovou šachtu s prosklenou kabinou výtahu, která nabízí výhled na centrum města.

Dům v Guldenerově ulici

Dům v Guldenerově uliciVzhled navazuje na tradice 60. let. Dům v Guldenerově ulici v Plzni stojí na hranici zástavby 
z konce 19. století a zástavby ze 70. let minulého století. Objekt, který byl zkolaudovaný v roce 2011, je dílem architekta Radka Dragouna.

Petr Domanický: Velmi zajímavé řešení, které je zde použito, je umístění celého jednoho traktu domu na podporách, které mají tvar písmene V. Domu to dává takový atypický vzhled, který navazuje na tradice 60. let. Podobná véčka najdeme například při vstupu u hotelu Škoda na náměstí Českých bratří a objevují se i u některých staveb 
ze 30. let.

Nové divadlo

Nové divadloUrbanistické řešení je nešťastné. Nové divadlo v Plzni bylo dokončeno po více než dvou letech na podzim 2014 na Palackého náměstí v Plzni. Hlavním architektem byl Vladimír Kružík ze společnosti Obermeyer Helika. Hlediště s hlavní scénou pojme více než čtyři stovky diváků. Stavba vyšla téměř na miliardu korun.

Petr Domanický: Objekt je zajímavý tím, že se jedná o divadlo, protože těch se v Česku moc nestaví. Po architektonické stránce však vnímám spíš promarněnou šanci. Výjimečné je hlavní průčelí z železobetonového monolitu, které vytváří jakousi moderní sochu. Mám však pocit, že stavba za touto stěnou jen skrývá svou běžnost. Nejvíc mě ovšem mrzí celkové urbanistické řešení, protože umístění budovy u rušné magistrály je totálně nešťastné. Určitě to šlo nějak vyřešit. Budova se například mohla otočit k silnici zády a stát čelem k Peklu.

Palác Ehrlich

Palác EhrlichRezidenční byty blízko historického jádra města. Palác Ehrlich byl dostavěn v roce 2013 v Šafaříkových sadech v centru Plzně. Je prezentován jako unikátní rezidenční budova, ve které se snoubí komfort s výjimečným rukopisem architekta a designéra Bořka Šípka. Objekt má devět nadzemních a tři podzemní podlaží a celkem 53 bytů.

Petr Domanický: Budova, která ve mně přes slavné jméno tvůrce moc příznivých pocitů nevyvolává. Na jednu stranu je nesmírně pozitivní, že se jedná o bytovou stavbu v místě, kde byty historicky byly a být tam mají. Nelze též zpochybňovat použití organických prvků. Hlavní problém ale vidím v tom, že dům je předimenzovaný. Dle mého názoru je o dvě nebo tři patra vyšší, než by právě zde bylo zdrávo.

Autor: Miroslava Vejvodová

21.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Všeobecný sanitář/ka 21 000 Kč

Sanitář/ka Nemocnice následné a rehabilitační péče hledá všeobecného sanitáře/ku. Pracoviště Praha 6 (dobrá dopravní dostupnost, 3 stanice MHD od metro Hradčanská).

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 150 Kč

Zámečníci strojů zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: samostatnost, spolehlivost, manuální zručnost a čtení z technické dokumentace, Nabízíme: prémie, 13. plat, stravenky , Osobní kontakt na pracovišti po předchozí domluvě.. Pracoviště: Lt trade s.r.o., Stříbrská, č.p. 557, 333 01 Stod. Informace: Pavla Nozarová, +420 774 185 929.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 18 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: benesovapetra@email.cz, , Přijmu zubního lékaře s praxí do zubní ordinace v Kolíně se zkušenostmi z chirurgie, implantologie, ortodoncie a parodontologie. , Odměny z výdělku., Součástí zubní laboratoř., , Zaměstnanecké výhody: stravenky.. Pracoviště: Mudr. naděžda benešová - zubní ordinace, Karoliny Světlé, č.p. 150, 280 02 Kolín 2. Informace: Petra Benešová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 9 000 Kč

Vrátní Vrátný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme spolehlivého a zodpovědného pracovníka na pozici Vrátný v Chebu., , Místo výkonu práce: Cheb, zóna švédský vrch, , * Pouze denní služby v pracovní dny od 6:00 do 18:00 hod., * Střídavý režim 2 až 3 služby týdně, * Víkendy volné, * Není nutná znalost PC, * Podmínkou je čistý trestní rejstřík, , Volejte na tel. 605 292 065 pro dohodu termínu osobního setkání v Chebu. Pracoviště: Hls security agency s.r.o. cheb, zóna švédský vrch, . Informace: Martin Půta, +420 605 292 065.


Vratislav Mynář
7 8

Kancléř Mynář neplánuje změny ve vedení kanceláře prezidenta

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
AKTUALIZOVÁNO
3 7

ČT: Platforma pro záchranu ČSSD navrhla nominovat do vlády pouze Hamáčka

Otrávený agent žádal o milost ruského prezidenta, tvrdí jeho spolužák

Podle britské stanice BBC psal bývalý ruský špion Sergej Skripal Vladimiru Putinovi, aby mu dovolil vrátit se do vlasti. Reportérům to sdělil Skripalův přítel ze školních let Vladimir Timoškov. Moskva popírá, že by takový vzkaz obdržela.

Jiří Šimáně: Běžencům jsou západní hodnoty cizí, může to skončit katastrofou

/ROZHOVOR/ Společnost Unimex Group, která vlastní 51procentní podíl v Travel Service, sídlí v domě na Václavském náměstí. Její hlavní akcionář Jiří Šimáně je nadšený sportovec, především golfista (je majitelem golfového resortu Albatross) a fotbalista (ještě před rokem vlastnil podíl ve fotbalovém klubu Slavia Praha). Ač je úspěšným podnikatelem, nežene se za stále tučnějším kontem, vidí smysl v jiných věcech.

Četník, který zneškodnil útočníka ve francouzském supermarketu, zemřel

Podplukovník Arnaud Beltrame se v pátek nechal vyměnit za rukojmí držené přívržencem Islámského státu v obchodě ve městě Trèbes na jihu Francie. Vzápětí nato byl extremista zneškodněn, předtím ale stačil četníka postřelit. V sobotu Beltrame svým zraněním podlehl. Ráno to oznámil francouzský ministr vnitra Gérard Collomb.

AKTUALIZOVÁNO

Filip: KSČM má výhrady ke třem až čtyřem současným ministrům

KSČM má vážné výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější vlády v demisi Andreje Babiše za ANO. Novinářům to během dnešního jednání širšího vedení komunistické strany řekl její předseda Vojtěch Filip. Konkrétní jména ale říct odmítl. O toleranci nového kabinetu, který Babiš skládá, ale bude KSČM podle závěrů ústředního výboru dál vyjednávat. Babiš plánuje sestavit svou druhou vládu se zástupci ČSSD a s podporou právě komunistů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT