Přestože se na Vánoce většina lidí celý rok těší a jsou to jejich nejoblíbenější svátky, průzkumy hovoří jinak. Období Vánoc je nejstresovější a psychicky nejnáročnější období roku.

O Vánocích je nejvíc sebevražd a po Vánocích je nejvíc žádostí o rozvod. Taková je bilance nejkrásnějších svátků roku. A přitom jde jen o to, přistupovat k nim racionálně a užít si hlavně ten pocit, že je rodina chvíli pohromadě.

Pro křesťany začínají Vánoce adventem, jehož první neděle už je za námi. Jeho symbolem je adventní věnec se čtyřmi svíčkami, každou neděli se zapaluje jedna a lidé mají rozjímat. V dnešní uspěchané době sice polovina rodin adventní věnec má, svíčky ale nezapaluje, aby vydržely i na příští rok a o nějakém rozjímání nemůže být ani řeč. Přitom k vánoční atmosféře a dobrému pocitu pomáhá vánoční výzdoba a svíčky zapálené v ten pravý čas nejvíc.

Jaké jsou trendy těchto Vánoc?

Zůstává jako vždy červená a letošním „novým“ objevem je bílá. Věnce a ozdoby laděné do bíla třeba v kombinaci se zlatou domov rozjasní a prosvětlí. Odvážnější mohou zvolit nestárnoucí, i když pro vánoční čas trochu neobvyklou, černobílou kombinaci.

Jak zaměstnat děti

Jednoduché svícny na stoly si můžete buď koupit, nebo sami vyrobit. Stačí několik větviček a třeba jablko, do kterého je budete zapichovat.

Na větvičky pomocí tavné pistole nebo drátků nalepte ozdoby, mašličky, oříšky, sušené pomeranče a citrony, prostě to, co se vám líbí, a do středu jablka nožem vyřízněte díru pro svíčku.

Výroba tohoto jednoduchého svícínku je skvělým tipem jak zaměstnat děti. Samozřejmě vynechte tavnou pistoli a nůž. Když jsme u dětí, vyprávějte jim o časech, kdy bylo skleněných ozdob na stromeček málo a každý měl třeba jen jednu, tu svou oblíbenou. Nechte je vybrat si tu jednu svoji, kterou si pověsí na Štědrý den, kam budou chtít.

Chcete-li je ještě zaměstnat, nechte je schovávat si stanioly od čokolád a balit do nich vlašské ořechy. Mohou je pak použít jako ozdoby na malý stromeček v dětském pokoji. Nerozbijí se a nejsou dětem nijak nebezpečné, navíc ořechy jako pamlsek jsou zdravější než čokoláda.

Vánoční krášlení

Samostatnou kapitolou přípravy na vánoční svátky je výzdoba oken, balkonu, případně domu a zahrady. Někdo si pověsí do okna svítící hvězdu, jiný svítícími řetězy obkrouží celý dům. Jsou i tací, co za tisíce nakoupí na zahradu soby a hýbající se Santy Klause (nebo Ježíšky?) a na jejich díla se pak chodí dívat rodiče s dětmi ze sousedství. Ať tak či tak, světla k Vánocům patří.

Stejně jako dárky. A není důležitý jen jejich obsah, ale i to, jak jsou zabalené. Ne každý umí dárky hezky zabalit, většinou je to doména žen, ale není třeba se toho bát.

Když už si nevíte rady s neforemným obsahem, kupte krabici, která stejně bude pod stromečkem vypadat lépe. Lahve můžete dát do vánočních tašek, které nahoře přelepte, ať je dárek alespoň trochu překvapením. Věci ve tvaru válce – třeba stočený kalendář – zabalte jako bonbon, na obou stranách s mašličkami. Důležitý je i výběr papíru.

Výběr balicího papíru

Na dárky pro děti se hodí dětské postavičky, na dárek pro vašeho nadřízeného nejspíš ne. Vánoční dárky by každopádně měly být zabaleny ve vánočním papíře, případně v papíře bez potisku s větší mašlí, která na dárek upoutá pozornost. Vyhrát si můžete s nalepenými vějířky a hvězdičkami, fantazii se meze nekladou. To samé platí pro visačky k dárkům.

Můžete psát jméno obdarovaného přímo na balicí papír, efektnější u velkých dárků jsou určitě visačky, prodávají je ve všech papírnictvích a obchodních domech.

„U nás na vánočních trzích najdete kromě nich také rafinované dárky pro vaše blízké. Pro hravé jsou tu heboučcí vánoční medvídci, pro romantiky snivé vázy a sošky, pro dámy elegantní šperkovnice a pro pány elektrická vánoční osvětlení v mnoha provedeních,” popisuje vánoční trhy v obchodním domě Kika Julius Černický, ředitel Kika pro Českou a Slovenskou republiku.

Vánoční kaktus

Tradiční rostlinou pro období adventu a Vánoc je Schlumbergera, známá také jako vánoční kaktus. Několik měsíců v roce spokojeně dřímá, a potom vyraší v rychlém sledu pupeny tak, že to vypadá, jako by jeden květ vykvétal z druhého. Rostlina nejvíce kvete mezi listopadem a lednem, takže je ideální pro zpříjemnění nejkratších dní v roce; interiér rozjasní a dodá mu na barevnosti. Navíc je odolná a na její každoroční kvetení se můžete skutečně spolehnout.

„Velikost rostliny určuje počet květů, menší exempláře jich mají okolo 25, naproti tomu velké rostliny mohou být pokryty i stovkami květů. V předvánočním období jsou v květinářstvích k dostání vánoční kaktusy s bílými, červenými nebo růžovými květy. Navíc díky různým doplňkům může vánoční kaktus krásně zapadnout do celkové vánoční výzdoby vašeho bytu,“ vysvětluje florista Ladislav Vaněk z pražského květinářství Konstancie.

Během kvetení umístěte vánoční kaktus na světlé místo. Poskytněte mu v pravidelných intervalech malé množství vody, ale nedovolte, aby kořenový bal vyschnul. Mějte na paměti, že je dobré jej každý týden mírně přihnojit. Po dlouhém období kvetení dopřejte kaktusu odpočinek a zálivku zredukujte. Během léta zálivku na měsíc zcela vynechejte a pak jej postavte na chladnější místo, čímž podpoříte opětovnou tvorbu květů. Jakmile uvidíte květní pupeny, nový cyklus začal.

Schlumbergera byla pojmenována po Frederikovi Schlumbergerovi, francouzském sběrateli kaktusů. První Schlumbergera byla dovezena z Brazílie do Anglie a na evropský kontinent roku 1817.

Zdroj: Holandská květinová kancelář