Zda mají případy souvislost s propuštěním amnestovaných vězňů, není potvrzené. Podle policie by to byla příliš velká spekulace, jediný dopadený pachatel amnestovaný nebyl a ostatní policie zatím nezadržela. „Každý rok v tomto období naroste počet vloupání do rekreačních objektů. Pachatelé využívají toho, že jsou opuštěné. K souvislosti s vyhlášenou amnestií se tedy nebudeme vyjadřovat," uvedla mluvčí lounských policistů Jaromíra Střelcová. „Lidé by si měli před zimou odvézt veškeré drahé vybavení z chat pryč," doporučila.

Hned tři vykradené chaty hlásí oblast Dobročka u Koštic na Lounsku. Tam neznámý pachatel zanechal škodu za více než pětadvacet tisíc korun. Lidem ukradl set-top boxy i vodovodní baterie. Nejčerstvější případ je z Veletic na Žatecku, kde z chaty kdosi ukradl přímotop, postýlku, motorovou pilu a další věci za více než dvacet tisíc korun.

Vodovodní baterie, nářadí, kola…

Zahradní chatu Na Losech v Lounech také navštívil lapka. Přelezl plot a vkradl se dovnitř. Tam se mu zalíbila varná konvice a vařič. Na více než dva tisíce odhadl způsobenou škodu po nájezdu nezvané návštěvy majitel chaty v Mostecké ulici v Žatci. Tomu už na přelomu roku kdosi ukradl spacák a různé železné a hliníkové nářadí. Navíc v chatce poškodil elektrické spotřebiče.

V dalších případech si zloději netroufli na vloupání přímo do chat, k získání tučné kořisti jim postačily různé přístavky na zahradách. Například klubovna a dílna na pozemku domu v Dobroměřicích u Loun se stala cílem výpravy za kořistí neznámého lupiče. Možná ani sám netušil, jak tučný lup se mu zdaří ukrást. Odnesl si totiž projektor, DVD přehrávač, set-top box, peníze, horské kolo, nářadí a další drobné věci. „Dosud nezjištěný zloděj způsobil svým počínáním škodu za bezmála třicet tisíc korun," informovala k případu policejní mluvčí. „Policisté případ šetří jako trestný čin krádeže a porušování domovní svobody," dodala.

Zmizely i dvoje kamna

Ani dřevěná bouda na zahrádkářské náčiní na pozemku ve Dvořákově ulici neušla pozornosti kriminálníků. Sebrali odtud věci za deset tisíc. Také v tomto případě mají policisté pro pachatele nachystané podezření z trestného činu krádeže. Pořádné svaly musel mít zloděj, který si z kůlny u domu v Počeradech odnesl, nebo spíše asi odvezl, dvoje kamna na tuhá paliva, kovové lešení, litinovou vanu a kovovou rohožku. Zůstala po něm jen téměř čtrnáctitisícová škoda.

Jediného pachatele novoroční série vloupaček se podařilo chytit. Sedmadvacetiletému mladíkovi ze Žatce nejprve vše nahrávalo do karet. Vyhlédl si kůlnu v kolonii Ořešák v Čeradické ulici v Žatci, přelezl plot a vloupal se dovnitř. Pobral odplevelovač, elektrický vyžínač, dvě ponorná vodní čerpadla a vodoměry. S tímto se vydal na zpáteční cestu. Nepočítal ale s tím, že potká náhodného kolemjdoucího, kterému rychle došlo, co právě mladík na pozemku dělal. Na místě ho tedy zadržel a po chvíli už byl v rukou policistů. Ti mu sdělili podezření z trestného činu krádeže a porušování domovní svobody.

Možnosti zabezpečení: 

Zabezpečení osamoceného objektu: Je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky a skryté detektory pohybu.

Zabezpečení objektu v koloniích: Zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk, kterého si mohou sousedé všimnout. Vhodný je i alarm.

Pokud je objekt zcela odříznutý od civilizace, mohou lidé využít nabídky firem, které nabízejí čidla, radiové ústředny a podobné služby.

Každá pojišťovna při sjednávání pojištění má ve svých pojistných podmínkách pasáž o nejnutnější zabezpečovací technice, kterou vyžaduje. Většinou pojišťovny předepisují mechanické zábranné prostředky, u luxusních rekreačních objektů je vyžadována i elektronická zabezpečovací signalizace, požární signalizace a připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.