Právě zvolený systém vytápění rozhodne, jakým způsobem si ho dokážete udržet. Ideální topení sice neexistuje, ale pečlivým zvážením všech okolností a individuálním přístupem právě ke stavu vašeho domu zcela jistě přijdete na nejlepší řešení. Pojďte se přesvědčit, že kotlem ve sklepě vaše možnosti zdaleka nekončí.

Rozhodujícími faktory při vážení všech dostupných variant vytápění jsou především dostupnost energie v dané lokalitě, dále samozřejmě pořizovací cena a následné provozní náklady, stejně tak jako časová náročnost nebo i technická zručnost, kterou bude obsluha zařízení vyžadovat. Ekologicky šetrné vytápění budou zastávat ti, kterým není lhostejné životní prostředí, ekonomicky výhodné zase ti, kteří se snaží své výdaje za teplo snížit a nehodlají jen přihlížet neustálému vzestupu cen elektřiny a plynu.
Plynový kotel

Klasický plynový kotel je pravděpodobně to první, co vás při pomyšlení na vytápění vašeho domu a ohřev teplé vody, napadlo.

Tip odborníka:

„Přestože by se mohlo zdát, že moderní technika už nabízí jiné a lepší zdroje tepelné energie, topení plynem je stále jedním z nejefektivnějších a vypadá to, že i v budoucnu si své postavení udrží. Vytápění plynem je navíc i ekologické, spalováním zemního plynu se do ovzduší dostává jen minimum škodlivých zplodin,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Litoměřicích.

Pokud se rozhodnete investovat do moderního vysoce účinného kondenzačního zařízení, stane se vytápění plynovým kotlem i velmi šetrné k vašim financím. Máte-li možnost připojit se k lokální síti zemního plynu, je vyhráno. Obsluha plynového kotle je navíc zcela bez práce. Na druhou stranu, je-li vaše nemovitost umístěna na hůře dostupném místě bez možnosti napojení na tamější rozvod, budete si muset pořídit samostatný zásobník propanu nebo propan-butanu, který je nutné doplňovat a je také o něco dražší.

Výhody moderního kotle

Existují dva druhy plynových kotlů, a to běžný teplovodní nebo již zmíněný kondenzační. Rozdíl nespočívá jen v pořizovací ceně, která je příznivější pro klasický a zaběhnutý model teplovodního kotle, ale především v účinnosti a ekonomické výhodnosti provozních nákladů, které jsou naopak výhodou kotle kondenzačního.

Vyšší výkon kondenzačních kotlů je způsoben tím, že využívají navíc latentního tepla, což je teplo, které vyzařují už spálené, tedy odcházející spaliny. Jejich výkon tedy podle konvenčních měřítek dokonce přesahuje sto procent. Počáteční vyšší investice do kondenzačního kotle se zpravidla do čtyř až pěti let vrátí.

Výběr kotle nezávisí ale pouze na výši vašeho rozpočtu, důležitým hlediskem je také možnost odvodu spalin. Běžný kotel se umisťuje tak, aby vyústil do komína, který je pro tento účel opatřen speciální vložkou. Ne každý obytný prostor ale disponuje komínem, proto je tu další varianta, tzv. turbo kotel. Ten je napojen na dvojité nebo trojité potrubí, které zaručuje nasávání vzduchu a odtah spalin.

Nedáte dopustit na teplou vanu?

Uvažujete o plynovém kotli zároveň jako o zdroji topení a ohřevu vody v jednom? Pokud rekonstruujete starší budovu, bude ze všeho nejdříve nutné zjistit, jak byla voda ohřívána dosud a podle toho postupovat. Jestliže se rozhodujete o zdroji teplé vody v novostavbě, máte opět na výběr. Nabízí se buď průtokový, nebo nepřímý ohřev vody v zásobníku.

Obecně se lidé kvůli ceně přiklánějí k první variantě, ale ta není zdaleka vhodná pro domácnosti, kde se teplá voda používá často a ve více místnostech najednou. Průtokový systém totiž ohřívá vodu jen ve chvíli spotřeby. Z tohoto pohledu se jako daleko komfortnější zdá být nepřímý ohřev vody v zásobníku, který svou větší kapacitou utáhne nejen používání dřezu v kuchyni, ale i sprchu a teplou vodu do vany.

Ušetřit můžete i nastavením regulace, která zařídí ohřev jen v čase, který si zvolíte, tedy například ráno a ve večerních hodinách, kdy je spotřeba teplé vody největší. Ale stále platí, že pokud chcete omezit výdaje na teplo co nejvíce, nejdříve vše dvakrát přepočítejte. Může se stát, že právě v případě vás a vaší rodiny bude výhodnější zkombinovat plynový kotel například s elektrickým bojlerem, který může odebírat levnější energii v nočním tarifu. Pokud si nebudete s výběrem vědět rady, můžete si při nákupu v hobbymarketech OBI nechat poradit od odborníka.

Topte podle vašich pravidel

Při topení plynem lze regulovat teploty vytápěných prostor a tím i spotřebu plynu, díky čemuž se dá výrazně ušetřit. Možnosti regulace se nabízí v zásadě dvě. Dvoubodový systém dokáže nastavit kotel pouze do dvou poloh, a to vypnuto nebo zapnuto.

Tento systém je typický pro stacionární kotle, které jsou však téměř vytlačeny z trhu kotli závěsnými. Jejich plynule regulovatelný systém umožňuje jednoduché upravování teploty podle vaší aktuální potřeby, což je nesmírně pohodlné a především daleko úspornější.

A protože člověk neustále přemýšlí, jak si svou práci usnadnit, žádnou novinkou nejsou ani prostorové regulátory a termostaty. Dokážou měřit stávající teplotu v místnosti a dle vámi zadaných instrukcí výkon kotle upravovat, udržovat zadanou teplotu, ztlumit topení v určitou hodinu nebo přepnout do úsporného režimu, když jste na dovolené.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.