Nabídka vysavačů listí se na tuzemském trhu rozšiřuje. Orientace v ní ale není snadná. Nejprve musíme rozlišit vysavače a motorové foukače. Ne každý přístroj totiž nejen vysává, ale i fouká.

Domácí fukar je přitom užitečný – na podzim jím přemístíme listí z méně přístupných koutů zahrad nebo ze skalek na místo, kde je pak snáze spolkne vysavač.

Rovněž vlhké listí je ideální před vysáváním nejprve foukačem částečně prosušit.V zimě nám pak může fukar posloužit k odstranění slabší vrstvy sněhu z chodníků, pěšin či z prostoru před garáží.

Kdy si pořídit vysavač elektrický

Cenově nejdostupnější jsou zahradní vysavače elektrické – pořídíte je i za cenu kolem dvou tisíc korun. Jsou rovněž o něco lehčí než foukače se spalovacími motory, mají však dvě nevýhody. Jednak se při vysávání listí musíte starat i o přívodní kabel (a mít ho dostatečně dlouhý), jednak dobře drtí pouze suché listí.

„Takový vysavač je vybaven plastovou vrtulkou, která nedokáže rozdrtit houževnaté, zejména ořechové listí,“ konstatuje Jaroslav Nezbeda, který se prodejem zahradních vysavačů zabývá. Z obou dvou důvodů jsou elektrické vysavače vhodné zejména pro zahrady menších rozměrů a s menším počtem listnatých stromů.

Přednosti motorových foukačů

Vysavače vybavené benzinovým motorem spojují funkce foukací i vysávací. U těchto typů se dnes prosazují dvojité trubice, jejichž jedna část (širší na konci) slouží pro sání a druhá (na konci užší) je určena k foukání. Některé motorové vysavače jsou vybaveny i zařízením, které zachytává větvičky, kůru nebo šišky. Motorové foukače jsou o něco těžší a samozřejmě i dražší (od 4000 Kč výše).

„Disponují daleko výkonnějším drticím zařízením. To, co nasají, rozdrtí kovová vrtulka v poměru jedna ku pěti až jedna ku deseti. Takto rozmělněné listí se pak v přírodě, konkrétně na kompostu či v kompostérech, rozloží daleko rychleji,“ konstatuje Petr Krajník, který se věnuje servisu přístrojů zahradní techniky.

Nevysajte si domácí zvířata

Elektrické vysavače i motorové foukače jsou zavěšeny na popruhu, který se nosí na rameni, a vybaveny sběrným vakem. Přístroje samy váží v rozmezí od tří do šesti kilogramů (fukary průmyslové, jež se podílejí na úklidu velkých ploch či hledišť sportovních stadionů, mají hmotnost okolo deseti kilogramů).

Vaky vyrobené z textilie, která musí mít póry, jimiž uniká nasátý vzduch, mají objem 30 až 70 litrů. Na rozdíl od domácností se proto vysávání zahrad stává spíše doménou mužů než žen. Stejně jako při práci se zahradní strunovou sekačkou je při foukání nezbytné dávat pozor na prudké odlétávání kamínků.

A také na psy či kočky. U velmi výkonných motorových foukačů typu turbo je rychlost proudu vzduchu obrovská a domácí zvířata by se měla vyskytovat nejméně v desetimetrové vzdálenosti od přístroje.

Pokud jsou to jedinci plašší, nejspíše je odežene hluk, i když výrobcům těchto přístrojů se daří jeho hladinu postupně snižovat a doplňovat je antivibračními systémy.

Co byste měli vědět, než si koupíte vysavač listí

- Životnost vysavačů a motorových foukačů záleží na typu a kvalitě výrobku. Při správném zacházení uživatelem je životnost zhruba deset let.

- Zastánci těchto přístrojů uvádějí, že vysávání je k rostlinám šetrnější než hrabání.

- Realistické odhady tvrdí, že většina přístrojů redukuje vysáté listí po rozmělnění v drtícím zařízení v poměru jedna ku pěti, tedy na polovinu objemu.

- Vysává-li se listí příliš vlhké, může dojít k ucpání sací trubice přístroje.

- Zahradní vysavače se mohou uplatnit i při sběru posečené trávy, foukače pak i v zimě při odklízení sypkého sněhu.