Většina lidí si luxus pozdního vstávání dopřát nemůže. Podle statistiky opouští necelých čtyřicet procent Jihomoravanů postel už před šestou hodinou ráno. Méně lidí vstává tak brzy jen v Praze a na Vysočině. Většina nemá problém vylézt z postele po prvním zazvonění budíku. „Vstávám před osmou, do práce asi o hodinu dřív. Občas sobě a příteli donesu snídani do postele, někdy rozmazluje on mě," popisuje svou ranní rutinu jedenadvacetiletá Brňanka Michaela Kudláčková.

Snídaně jako motor

V klidu s partnerem či partnerkou doma v kraji snídá jen necelá desetina lidí. Nejvíc jich zhltne snídani samotných.

Devět procent lidí nesnídá vůbec, což je podle nutriční terapeutky Sandry Pickové nezdravé. „Snídaně je nenahraditelná. Je důležitá, protože tělo hladoví od posledního jídla před spaním. Jakmile vstaneme, většinou jdeme do práce či školy a chceme po našem těle i mozku nějaký výkon. Zásoby jsou ale vyčerpané," vysvětlila Picková.

Přes osmdesát procent obyvatel jižní Moravy se stihne učesat, vyčistit si zuby nebo se nalíčit a oholit do patnácti minut. „Namaluji se většinou za deset minut, ale pokud spěchám do práce, zvládnu to i za pět," podotkla Kudláčková.

Při čištění zubů nechává vodu z kohoutků téct téměř polovina respondentů. „Češi však stále víc myslí na životní prostředí a snaží se k němu chovat ohleduplněji i v domácnosti. Zajímají se o chytrá řešení a výrobky, které jim pomáhají snížit spotřebu energie a vody a tím i ušetřit," sdělil Tomáš Kubík ze společnosti Ikea.

Kromě snídaně a ranní hygieny stíhají lidé i další aktivity. Třetina jich surfuje na internetu nebo sleduje televizi či poslouchá rádio. „Kromě hudby, která mi zvedne náladu, si v rádiu ráda poslechnu i aktuální zpravodajství. Mám to naučené z dětství. Rodiče poslouchali rádio před mým odchodem do školy. Celý den mi pak zněla v hlavě poslední píseň, kterou jsem slyšela," vzpomíná devětadvacetiletá Alice Králová z Brna.

Jihomoravané po ránu často vyhledávají společnost druhých. Skoro šedesát procent dětí chodí ráno k rodičům do postele a třetina lidí kontroluje po probuzení sociální sítě. Třetina Jihomoravanů také spí ve společnosti domácích mazlíčků. „V posteli vedle mě leží kočka i pes. V noci mě sice kocour občas ruší, ale jeho ranní mazlení za to stojí," řekla Brňanka Klára Fialová. Do dětských postelí však zvířata rodiče pouštět nechtějí.

Jen deset až čtrnáct procent obyvatel jižní Moravy tráví rána cvičením, učením a prací nebo uklízením.

Chystají se předem

Vypravit se a odejít z domu trvá polovině dotazovaných méně než třicet minut. Hlavně proto, že si mnoho věcí připraví den předem. „Češi se na ranní rutinu i další den chystají už večer. Bezmála třetina si vybírá a připravuje oblečení a dokonce více než polovina z nás si chystá svačinu či oběd na další den," uvedl Kubík.

Aby se lidé stihli ráno nasnídat, doporučuje přípravu jídla už před spaním i nutriční terapeutka. „Častou výmluvou pro vynechávání snídaně je nedostatek času. Lze si ji ale nachystat ještě večer nebo vstát o pár minut dřív," prohlásila Picková.

Svůj den nastartuje téměř polovina Jihomoravanů právě snídaní nebo kávou. „Je-li káva součástí plnohodnotné snídaně, pak je to v pořádku. Pokud ale snídá člověk kávu s cigaretou, tak si spolehlivě zadělává na spoustu problémů v budoucnu," varuje Picková.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

TEREZA KOLÁŘÍKOVÁ
HANA FLORIANOVÁ