Nepřehlédnutelný hotel může někoho nadchnout, jiného šokovat. Za podobou originální stavby stojí Frank Owen Gehry, americko-kanadský architekt, jehož stavby jsou častým cílem turistů. V Česku je známý jako jeden z autorů Tančícího domu u Vltavy.

Futuristické tvary celého vinařského komplexu připomínají Guggenheimovo muzeum v Bilbau, což byl první realizovaný projekt Gehryho na území Baskicka. Renomovaný architekt vdechnul hotelu Marqués de Riscal avantgardní charakter. V interiérech využil především kůži a neopracované javorové dřevo, v koupelnách především tmavý mramor. Nábytek v pokojích navrhovali další slavní architekti.

Stavebním materiálem hotelu je kámen a na střeše titan použitý ve všech tradičních barvách slavného podniku – růžové, zlaté a stříbrné.

Nová budova vinařství i hotel byly otevřeny na sklonku roku 2006, a to dokonce za účasti španělského královského páru Juana Carlose I. a Sofíe. Hotel s krásnými křivkami a asymetrickými stěnami elegantně kontrastuje s historickými sklepy z poloviny 19. století, které navrhoval architekt Ricard Bellsola. Každý ze 43 hotelových pokojů má originální design a hostům poskytuje maximální pohodlí.

V luxusním pětihvězdičkovém hotelu se lze stravovat celkem ve dvou restauracích. Propojuje se zde svět vína a gastronomie. Pokrmy tradiční baskické kuchyně připravuje šéfkuchař Francis Paniega, který v roce 2004 získal jako první kuchař z oblasti Rioja prestižní ocenění Michelinská hvězda. Sklenku místního vína si lze vychutnat na pokojích, v neformální vinárně či na střešním baru, odkud se naskýtají dech beroucí výhledy do okolí. V hotelových vinicích lze degustovat vzorky místních i světových vín. K rekreaci návštěvníků slouží krytý bazén, centrum zdraví, vířivá vana, fitness a relaxační centrum. Nechybí ani knihovna s více než tisícovkou titulů a kavárna. Vdavek chtivé páry mohou v hotelu uzavřít sňatek.

Pokud byste chtěli strávit v originálním hotelu noc, připravte si na platbu za dvoulůžkový pokoj zhruba deset tisíc korun.

Michal Vrbecký