Dva bytové domy včetně dětského hřiště a obchodů plánuje na Zadních Vinohradech vystavět soukromý investor. Zajímavého projektu se ovšem bojí majitelé nedalekých rodinných domků.

„Jsme teprve na začátku," říká o projektu Jan Straka z kanceláře Sings, která podnikatele zastupuje. „Máme osvíceného investora, který chce v místě bývalé traktorové stanice vybudovat dva bytové domy." Jde o pozemky mezi sídlištěm Zadní Vinohrady a novou vilovou čtvrtí. Domy by měly být až pětipatrové, budou obsahovat byty typu 2+kk a 3+kk a součástí plánu je i dětské hřiště a sportoviště. Ty by měly být volně přístupné.

Projekt se teprve zpracovává. „S městem jsme záměr konzultovali a bylo nám řečeno, že danou lokalitu bude po změně územního plánu možné využít i pro tento záměr," uvedl Straka.

Právě díky změně územního plánu se o projektu dozvěděli i majitelé sousedních pozemků. A vyděsilo je to. „Máme koupenou poslední parcelu směrem do sídliště, jen kousek od zamýšlené výstavby bytových domů. Nechceme, aby nám někdo z oken těchto bytů koukal do kuchyně a na zahradu," vyslovil své obavy stavebník Josef Švec.

Prý se dokonce mluvilo o tom, že by zde měly stát ubytovny pro sociálně slabé. To však Jan Straka odmítl. „Takové zavádějící informace se k nám donesly také, ale jde o klasické bytové domy," upřesnil.

Stejně tak se prý lidé nemusí bát, že by jim z oken nových bytů někdo koukal do soukromí. „Na straně k rodinným domům nebudu žádná okna," upřesnil Straka. Nově postavený komplex prý bude volně přístupný včetně dětského hřiště a obchodů. Navíc je investor ochotný snížit stavbu z pěti až na tři podlaží. „Chceme se s lidmi v okolí domluvit a vybudovat zde další hezkou část města," uzavřel Straka.

Návrh architekta na výstavbu.

Majitelé již vystavěných domků však příliš klidní nejsou. Původně byla lokalita, která čítá jedenačtyřicet rodinných domů, vyčleněná k individuální bydlení v rodinných domech. „Teď se to ale v plánech změnilo na oblast pro komerční využití," dodává Švec.

S obdobnými obavami se na Chomutovský deník obrátil i další obyvatel satelitu, Jiří Chramosta. „Město nám to tu prodalo za nemalé peníze a najednou si tu investor koupí pozemek a chce tu stavět bydlení na kšeft. Tady měly být pouze rodinné domy a ne obytné domy," nelíbí se mu plánované změny.

Jako další problém vidí budování příjezdové cesty k bytovým domům. „Já jsem chtěl koupit ještě větší část parcely směrem doprava, ale bylo mi řečeno, že to nejde. Údajně by tudy měla vést příjezdová cesta," řekl Švec.

Podle architekta se však příjezd k domům bude řešit jiným způsobem.

Lidé z domků proto na radnici vznesli vůči změnám námitky. „Bylo nám řečeno, že se tím zastupitelé budou zabývat, ale až v září, protože se už přes léto nesejdou," dodal stavitel.

Na žádost redakce se k uvedeným změnám územního plánu vyjádřila radnice. „Je nutné si uvědomit, že se nejedná o záměry města," uvádí Tomáš Branda z chomutovského magistrátu. „Město je tvůrcem územního plánu, který reguluje možnosti výstavby."

Změnu na rozšíření využití pozemků navrhli investoři coby vlastníci pozemku. Jejich záměrem je postavit bytové domy a menší komerční objekt. „Změnu připomínkovali majitelé rodinných domů. Jejich připomínky zapracujeme stejně jako předchozí připomínky vlastníků pozemků," dodal Branda. Zatím se jedná o návrh změn územního plánu. Jeho konečnou a závaznou podobu budou teprve schvalovat zastupitelé.