Zahrada k bydlení patří. Je místem pro relaxaci i práci, posezení i pěstování bylin. Mezi soukromím domu a venkovním prostředím vzniká přirozená kontinuita, harmonický soulad všech částí domova, které jsou v rovnováze. Vyjmeme-li minipolíčka s nejrůznějšími plodinami do kuchyně nebo s okrasnými květinami, zůstává zahradě důležitá funkce jakéhosi venkovního obydlí.

V přímé návaznosti na dům se tohoto úkolu zhošťují zejména terasy. Jsou součástí zahrady a zároveň i domu, takže jsou velmi pohodlné a praktické. Tak těsnou návaznost využijeme hlavně při posezení a stolování, zvlášť pokud je terasa vedle kuchyně.

Pokud máte dobrodružnou duši a velkou zahradu, vytvořte si posezení v jejím nejvzdálenějším koutě. Pocit sounáležitosti s přírodou budete silnější.

Teak, dub, bambus

Hlavní podmínkou příjemného posezení je pohodlný zahradní nábytek. Dříve stačily dvě klády a jáma vyhloubená do země, pár hrábnutí do strun a pohoda byla na světě. Dnes naštěstí máme nejen zajímavější design, ale i vyšší nároky. Nábytek si můžete vybrat v mnoha různých materiálech.

Velmi oblíbené jsou teak a bambus. Teak je středně tvrdé dřevo s přirozenou nenasákavostí. Jeho odolnost a krása ho dovolují použít v jakékoliv části zahrady. Přírodně upravený bambus je citlivější na vlhko, a proto je vhodnější na zastřešenou terasu nebo do zimních zahrad a krytých altánů. Velkoryse pojaté bambusové výplety se dávají hlavně na vydlážděné terasy a bohatě se doplňují polštáři pro co největší komfort.

V našich končinách se vždy nejvíce používal dub. Je to velmi odolné dřevo, které se výborně hodí i k venkovnímu použití. Po správné povrchové úpravě je dlouho krásné a dobře slouží.

Tím správním pozadím zahradního posezení je určitě rozlehlejší, nízko zastřižený trávník.

Na garden party

Věk kovů a plastů samozřejmě s sebou přinesl nový design i pro zahradní nábytek. Hliníková křesílka a stolečky působí velmi lehce, subtilně a romanticky. Hodí se například do zahrady plné růží se snovou atmosférou.

Praktických vlastností plastu využili designéři při vytváření zahradního nábytku s různými výplety v nejrůznějších barvách. Oživí například letní „gardenparty“ v odlehčeném stylu v kombinaci s použitím barevného nádobí, balonky a girlandami. Bývají stahovatelné, takže se dobře uskladňují.

Celoplasty ne

Celoplastová křesílka, stolky a lehátka, která tak často vídáme na českých koupalištích a na přímořských plážích, však neupoutají ani při výběru bufetu, natož aby nás uspokojily v zahradě.

Té sluší více přírodní materiály a zajímavý design, který se snoubí s praktickými vlastnostmi. V každé zahradě byste měli mít na zřeteli také vyváženost proporcí. Do malé zahrady se nehodí robustní stoly, křesla a sofa, která ukáží spíše v rozlehlých zahradách typu golfového hřiště. Subtilní bambusový nebo hliníkový nábytek však decentně dotvoří i tu nejmenší zahrádku. Radost z relaxace zaručeně poskytnou i nejrůznější houpačky, sítě a lehátka.

Pravou atmosféru doplní instalované zahradní osvětlení, ale i louče a svíčky. O osvětlení si podrobněji povíme v některém z příštích dílů. A do lehátka patří samozřejmě také hezká kniha.

Ať využíváte zahradu nebo terasu u domu jen pro sebe nebo je u vás častěji živo a plno, kvalitní a dobře zvolený zahradní nábytek je nezbytností, bez které se prostě neobejdete.