Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři. Praví jedna z pranostik. „Tady v okolí Ještědu začali rýt teprve nyní. Myslíme si, že pořádná zima opět nepřijde, protože loni to bylo s krtky úplně stejné a pak následovala jedna z nejmírnějších zim za poslední roky," předpovídají pracovníci Sportovního areálu Ještěd.

Na podobná proroctví se ale nechtějí spoléhat zahrádkáři, kteří se nyní věnují zazimování svých více či méně úrodných ploch. Přípravy na zimu finišují.

Pozor na oheňPokud se chystáte pálit spadané listí, trávu nebo ořez ze stromů, pak svůj záměr hlaste hasičům. Využít k tomu můžete jednoduchý formulář přímo na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje: http://www.hzslk.cz/paleni/. Evidence slouží pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru.

„Je toho spousta, co se musí před zimou udělat. Už jen hrabání listí zabere plno času a rok od roku je to pro mě čím dál namáhavější. Zahradničím už asi čtyřicet let a člověk zkrátka stárne," svěřil se Bohumil Pavlíček.

Kompostování

Právě spadané listí patří podle odborníků do kompostu, nemělo by se pálit. Vyhlášky měst a obcí to navíc většinou zakazují.

Kompost si může zahrádkář pracně založit někde v odlehlém koutě zahrady, nebo je tu sofistikovanější a pohodlnější způsob kompostování. Například krajský Liberec ročně rozdá desítky až stovky úhledných kompostérů.

„Každý rok radnice organizuje soutěž, kde mohou zájemci vyhrát kompostér. Rozdali jsme jich tak v minulých letech více než tisíc, řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Kompostéry zdarma

V Českém Dubu zase zahradní kompostéry o objemu 900 litrů půjčují od letošního září zájemcům zdarma, a to v rámci státem a EU dotovaného projektu.

„Vhodnou surovinou je běžný biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu ze zahrad a domácností, například tráva, zbytky ovoce a zeleniny, nadrcené drobné větvičky. Bezplatné zapůjčení proběhne na základě smlouvy o výpůjčce," uvedla Renata Kořínková z Městského úřadu Český Dub.

Voda a nářadí

Při zazimování zahrad by se nemělo zapomínat také na vodní plochy. Vypouštění malých vodních nádrží a jejich zasypání listím slouží k tepelné ochraně leknínů a dalších vodních rostlin. Je rovněž třeba vypustit vodu z hadic a zavlažovacích systémů.

Zahradní hadice uložit. Také sudy a další nádoby by se měly vyprázdnit a uskladnit.

Nezbytnou péči vyžaduje také všechno nářadí a technika. „Nářadí očistíme, je-li třeba, tak ho opravíme a uložíme. Z motorových sekaček a pil je třeba vypustit palivo. Z lištových elektrických pil vypustíme bioolej a nahradíme jej trochou oleje minerálního," radí server Český kutil.

Zahradní altány a chatky si před zimou dobře zabezpečte nebo si cennější věci odvezte domů. Zloději nikdy nespí.

Co udělat před zimou? Listopad

- Je třeba zrýt záhony a půdu nechat v tzv. hrubé hroudě. Mráz si s ní již poradí.

- Kdo chce nachystat nové záhony pro příští sezonu, nyní je vhodná doba.

- Věnujeme se celkovému úklidu zahrady. Na stromech ani pod nimi nenecháme žádné ovoce, které by mohlo být zdrojem šíření chorob v příštím roce.

- Z trávníků pečlivě shrabeme listí a je-li to třeba, ještě naposledy je posekáme.

- Citlivější rostliny je třeba chránit před mrazy a hlavně střídáním teplot. Rostliny můžeme například přihrnout kompostem nebo listím, které zafixujeme chvojím, aby ho vítr nerozfoukal.

- Uděláme celkovou revizi skleníků a fóliovníků. Zkontrolujeme tabulky skla a jejich upevnění, vyčistíme je. Zkontrolujeme zateplení.

- Veškeré listí patří do kompostu.

zdroj: ceskykutil.cz