Oživení zájmu o pronájmy letos zaznamenávají například kanceláře ERA Reality. „Napříč všemi regiony roste zájem o pronájmy bytů. Jde převážně o malometrážní jednotky do 40 metrů čtverečních a zájemci jsou většinou mladí lidé, bezdětní, startující kariéru a pak obecně klienti řešící z rodinných a pracovních důvodů okamžitou a většinou dočasnou potřebu změny bydlení," prohlásil výkonný ředitel společnosti ERA Reality Česká republika Marek Sklenář a dodal, že poptávka po pronájmech je rovněž podpořena zájmem klientů, kteří z ekonomických důvodů nedosáhnout na hypotéku.

Stejnou zkušenost má také předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS) Martin Němeček. „Registrujeme zájem jak o malometrážní byty,od těch nejmenších pro demografickou skupinu ´singles´ až po 2+kk, tak o větší byty pro rodiny, případně pro studenty, kdy jich bydlí v jednom bytě více z důvodu snížení nákladů spojených s pronájmem," přiblížil druhou skupinu typických zájemců o pronájmy Němeček.

I podle RK Sting je největší zájem o byty s dispozicí 1+1 a 2+1. „Pozorujeme zájem ze strany nájemců bytů, kterým se výrazně zvýšil nájem kvůli deregulaci, a proto hledají levnější bydlení. Mezi další skupiny zájemců o pronájmy patří tradičně studenti vysokých škol a lidé, kteří z rozličných důvodů nedosáhnou na hypoteční úvěr k pořízení vlastního bydlení," uvedl obchodní ředitel RK Sting Michal Kresta.

Nárůst zájmu o pronájem pozorují makléři i v hlavním městě. „V porovnáním s loňským rokem zaznamenáváme nárůst zájmu o pronájem, zejména pak malých bytů do velikosti 2+kk, 2+1 do ceny 14 tisíc korun včetně poplatků. O pronájem mají největší zájem mladí lidé do 30 let," přiblížil svou zkušenost makléř oddělení pronájmů v Maxima Reality Karel Štaubert.

Startovací bydlení

I podle Jana Zachystala z Re/Max Alfa je v Praze největší zájem o menší byty do deseti tisíc korun měsíčně, nejvíce ho vyhledávají lidé do 30 let, pro které jde o takzvané startovací bydlení. „Mimo hlavní město pak pozorujeme zvýšený zájem o nájemné bydlení zejména v oblastech s vyšší nezaměstnaností," doplnil Zachystal.

Druhé největší město Brno je specifické tím, že se v něm koncentruje spousta vysokoškolských studentů. To se projevuje také na místním realitním trhu. „Nejvíce se pronajímají byty 1+1 a 3+1 se samostatnými vstupy do pokojů a nejčastějšími zájemci jsou právě studenti, kteří mají zájem o velké byty a bydlí společně, s tím, že si nájem dělí mezi sebe," poznamenala Radka Černá z realitní kanceláře Century 21 Bonus Brno.

Právě studenti však výrazně ovlivňují situaci s pronájmy i jinde. „Poptávka po pronájmech je vyšší koncem léta, zejména ve větších a univerzitních městech, kde jsou častými nájemníky studenti," poznamenal Sklenář z Era Reality ČR. Podobnou zkušenost mají realitní kanceláře hlavně v regionech s vysokou školou. „Konec léta a začátek podzimu je tradičně silný pronájmy bytů – zejména pro studenty. Stále je velký zájem spíše o menší levné byty se samostatnými vstupy do pokojů," uvedla Hana Kovandová z českobudějovické realitní kanceláře Century 21 Stejskal.

Levnější než bydlení na koleji

Zachystal z Re/May Alfa to přisuzuje tomu, že pronájem většího bytu, kde bydlí více studentů, mnohdy vyjde levněji než bydlení na koleji. „Hlavně ale přináší věší komfort a soukromí studentům," soudí Zachystal.

Naopak v nastávajícím zimním období zájem o pronájmy výrazně klesá. „Nejhorší období pro pronájem jsou pak tradičně Vánoce a v hlavním městě také měsíc červenec, kdy Pražané odjedou za sluncem na dovolenou a téměř celá Praha se vylidní," prohlásil Štaubert z Maxima Reality. Zájem o pronájmy hlavně levnějších bytů pak mírně vzroste opět na jaře, kdy se o ně zajímají sezonní pracovníci a jejich firmy.