Slunce prý na člověka působí blahodárně, a pokud je ho málo, může se to odrazit na jeho zdraví. Pronikají-li sluneční paprsky až příliš intenzivně i do našeho obydlí, snižuje se komfort bydlení. A tak je potřeba prostory domu zastiňovat.

Funkční i estetické

Současný trh nabízí celou řadu typů stínicí techniky do vnitřních i venkovních prostor. Klasikou mezi stínicí technikou jsou zcela jistě žaluzie.

Volit můžete nejen mezi klasickými horizontálními žaluziemi z kovu, dřeva či bambusu. Dobrou službu udělá vašim oknům také skládaná látková žaluzie – takzvané plissé. Lze ji použít i do oken velmi atypických tvarů (kruhové, půlkruhové, šikmé i trojúhelníkové), kde není možné nainstalovat jiné typy stínění. Některé z nich mají navíc termoregulační schopnosti. „Plissé honeycomb má termoregulační schopnosti, protože brání průniku tepla z venku dovnitř díky komůrkám, ve kterých se toto teplo zadržuje," říká Petra Hrušková z firmy Isotra, zaměřené na výrobu a prodej stínící techniky. Díky této technologii se částečně tlumí i zvuky zvenčí.

V japonském stylu

K zastínění větší plochy nebo pro optické rozdělení velkých obytných prostor se stále s větší oblibou používají žaluzie vertikální nebo také japonské stěny. Ty lze ovládat manuálně i elektricky. Látková zastínění jsou navíc elegantní a obyčejný byt dokážou ozvláštnit nevšedními odstíny, barvami, vzory „Na vybrané druhy látek je také možné dodat vlastní motiv pro potisk, třeba i fotku rodiny, pokud bude odpovídající kvalitě," doplňuje Petra Hrušková. „Já osobně bych ale volila spíš nějaký přírodní nebo abstraktní motiv," dodává ještě.

Díky speciálním úpravám materiálu se látkové stínící systémy uplatní například i tam, kde se vyžaduje použití nehořlavého materiálu nebo tam, kde je potřeba dosáhnout plného zatemnění v místnosti. A pokud stínící látka obsahuje skelné vlákno, ocení ji i alergici.

Ochrání před pohledy zvenku

Přes sklo prochází do domu nejen světlo, ale i teplo. Trendem u nových staveb a velkých projektů je proto zastiňování zvenku. „Externí zastínění je výhodné, protože má kromě stínící schopnosti i schopnost termoregulační. Tím ochrání dům před teplem i zimou," vysvětluje Petra Hrušková.

Moderní technologie navíc dovedla stínící techniku téměř k dokonalosti. Například takzvané screenové rolety dokáží ochránit před sluncem, větrem, výkyvy teplot i před nežádoucími pohledy zvenku. Hlavní předností rolet, které jsou vytvořeny ze skelného vlákna, PVC a polyesteru, je totiž jejich částečná světelná propustnost. Jinými slovy přinášejí stín a zároveň ztěžují pohled zvenčí do interiérů, a tak zajišťují větší soukromí.

Mnohé screenové látky jsou vhodné i pro použití do interiéru. „Pro ten je přizpůsobená odlehčená varianta screenových rolet bez krycího boxu," vysvětluje Petra Hrušková a dodává ještě: „Jsou sice cenově náročnější, než žaluzie, ale vypadají velmi dobře."

Ilustrační foto.

Pracují i bez pomoci

Chcete si v letním parnu posedět na terase či balkonu, aniž by vás sžíralo horko od slunečních paprsků? Pro tyto účely jsou určeny například markýzy.

Ty jednodušší jsou obdobou slunečníku, složitější zakryjí i větší terasu. Dají se ukotvit do zdi, stropu či krovu a pohodlně ovládat – klikou, motorem s dálkovým ovladačem nebo spínačem.

Soukromí na balkoně vám zajistí také boční markýza, která zároveň působí proti ostrému zapadajícímu slunci i proti větru.

Moderní pergoly

Regulovat sluneční svit umí také moderní pergoly. Ty jsou v současné době stále více oblíbené, neboť příjemně rozšiřují obytný prostor. Přísun světla umožňují regulovat například pohyblivé shrnovací střechy z tkaniny nebo takzvané lamelové stříšky. Ty umožňují pobyt pod pergolou i v dešti. Lamely stříšky lze totiž nejen naklápět, ale i zcela uzavřít. Některé systémy jsou již tak chytré, že to dokážou samy, i když nejste doma. Takzvané dešťové senzory již při prvních kapkách uzavírají lamely, a zabrání tak dešti, aby poškodil například zahradní nábytek.

Je vhodnější lamelovou stříšku namontovat vně, nebo uvnitř pergoly? „Snadnější je montáž nad horní konstrukcí pergoly, protože není tak nutné dodržení přesnosti při stavebních pracích. Montáž dovnitř pergoly je ale obecně vizuálně atraktivnější," odpovídá na svých stránkách firma Adrems na jeden z nejčastějších dotazů ohledně zastřešení pergoly.

Ilustrační foto.

Stín po celý den

Kdo chce zastínit posezení u domu a nechce mít pevnou konstrukci pergoly, může zvolit sluneční clonu či plachtu.

Stínicí plachty jsou nejnovější typ venkovního stínění. Dokážou nahradit markýzy, pergoly či jiné druhy stínící techniky.

Největší předností stínicí techniky připevněné na zdi, vertikálních či šikmých sloupcích, je polohovatelnost. Posouváním plachty podle toho, jak postupuje slunce, tak lze dosáhnout stínu po celý den i na zcela otevřené ploše zahrady. Stínicí plachta je navíc praktická – celý mechanismus lze snadno nainstalovat i rozložit.

Moderní novinkou na trhu jsou markýzové (navíjející) stínicí plachty. Ty mají oproti těm pevným ještě jednu výhodu. Lze je v případě potřeby stáhnout (srolovat) jako je tomu u markýz.

Druhy a typy stínicí techniky
ŽALUZIE – Mezi nejrozšířenější patří horizontální žaluzie. Ty se dají využít uvnitř bytů i v exteriérech a jsou použitelné téměř do všech typů oken (dřevěná, hliníková, plastová). Navíc vyžadují minimální údržbu a jsou cenově dostupné. Stále populárnější jsou také látkové interiérové žaluzie, které působí dekorativně. Takzvané plisé jsou vhodné i na atypické tvary oken a kromě toho mají termoregulační vlastnosti. Venkovní žaluzie navíc tepelně izolují, takže šetří peníze.

ROLETY – Kromě klasických látkových rolet i na větší zasklené plochy existují i ty s vodicími lištami do střešních oken, zcela zatemňovací či takzvané dvojité rolety fungující na principu posouvání dvou vrstev látek proti sobě. Takto lze dosáhnout úplného nebo jen částečného zatemnění. Římské rolety váš byt zútulní, takzvané screenové rolety zase dokážou díky částečné světelné propustnosti ochránit před zraky sousedů, aniž byste ztratili výhled ven.

JAPONSKÉ STĚNY – Hodí se především do moderních domů s velkými prosklenými plochami a svým nevšedním provedením dotváří jeho design. Díky velmi ploché liště se hodí i tam, kde je málo místa.

MARKÝZY – Ochrání před sluníčkem na terase či balkonu. Podle konstrukce se markýzy dělí na standardní, polokazetové a kazetové. Pro balkony, kde je málo místa, jsou určeny balkonové markýzy s omezeným výsunem. Korbové markýzy lze kromě zastínění využít i jako reklamního poutače.

PERGOLA – Je většinou samonosná a díky použití svislých i horizontálních prvků odolává více větru než například markýzy. Funkci pergoly ještě více umocňuje moderní stínicí technika – množství světla lze regulovat pomocí rolet, baldachýnů či lamelové stříšky.

LÁTKOVÉ SLUNEČNÍ CLONY – Jednoduchý systém zastínění vhodný k posezení u domu, ale i na otevřený prostor zahrady. Stínicí plachtu lze jednoduše polohovat

Lenka Vašková