Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zateplovací mánie začíná. Stát rozdá miliardu

Peníze se neválejí na ulici. Momentálně ale leží na bankovních účtech a čekají na to, až si je lidé vyzvednou v podobě nevratných dotací na zateplení, výměnu kotle či stavbu nového úsporného domu.

31.7.2013
SDÍLEJ:

Zateplování fasády. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Po několikaměsíční přípravě spouští ministerstvo životního prostředí program Nová zelená úsporám. Od zítřka mohou majitelé rodinných domů požádat až o 80 tisíc korun na výměnu kotle, 600 tisíc na rekonstrukci nebo třeba 35 tisíc na nákup solárního panelu na ohřev vody.

V první fázi je připraveno něco přes miliardu korun. Další finance závisejí na výnosu z prodeje emisních povolenek. Jenže ten momentálně v Evropě kolabuje. Kdo chce mít aspoň nějakou jistotu, neměl by s žádostí zbytečně otálet.

Zn.: odborník nutný

Stát si od dotací na zateplení slibuje impuls pro ekonomiku. Zvláště pro skomírající stavebnictví, které i letos meziročně padá o 16 procent.
Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který stál u rozjezdu programu, už dříve odhadl, že jedna koruna vložená do těchto dotací by měla „vydělat" 2,84 na přírůstku hrubého domácího produktu. To však závisí na zájmu lidí a ty může odradit fakt, že tentokrát jsou sice dotace daleko štědřejší, ale podmíněné zpracováním odborného projektu.

„Oproti minulému programu se změnila celá řada požadavků a část dokumentů musí být vystavena příslušnými specialisty," říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space, která se zabývá zpracováním podkladů pro získání dotací . „Zvýšené nároky na administrativu ztíží přístup 
k dotacím. Jde možná o přirozený filtr, který je nastaven schválně, a to kvůli omezeným prostředkům ve fondu," míní Lošťák. Zdůrazňuje třeba to, že po dokončení stavby musí stavebník doložit fondu potřebné doklady, faktury za provedené práce, případně 
i stavební deník stavebního dozoru. Pokud je vše v pořádku, dotace je přiznána.

Na druhou stranu: stát lidem hodlá částečně zaplatit 
i náklady, které budou mít 
s projektem. Dotace na vypracování dokumentace činí deset tisíc korun.

Akční nabídky

Začínají se navíc množit firmy, které hodlají Novou zelenou úsporám podpořit i po vlastní ose. Plynárenská společnost RWE tento týden oznámila, že ve spolupráci 
s výrobcem kotlů Viessmann nabídne v rámci Nové zelené úsporám dodatečnou slevu na kotel ve výši 15 procent. Když se to sečte s výší státní dotace a balíčkem výhod od obou společností, lidé ušetří na pořízení nového kotle až 25 tisíc. Tedy polovinu nákladů na jeho koupi.

Stát přitom podporuje hlavně takzvané kotle s kondenzační technologií ohřevu. Takový kotel je sice o něco dražší než běžný plynový kotel, má ale nejúspornější provoz. „Porovnáme-li ekonomiku provozu starého plynového kotle a moderního kondenzačního kotle, náklady na nové zařízení se vrátí v horizontu pěti až šesti let. Využití dotace tuto návratnost sníží 
i na polovinu," dodává Roman Švantner, odborník na topné systémy z firmy Enbra.

Náměstek ředitelky Státního fondu životního prostředí Jaroslav Hrubeš: V prvním kole vystačí peníze na pět až sedm tisíc žádostí

Náměstek ředitelky Státního fondu životního prostředí Jaroslav Hrubeš

Čím větší úsporu uděláte, tím větší dotaci můžete dostat. Tak zní základní heslo programu Nová zelená úsporám, který navazuje na téměř stejnojmenný program z let 2009 až 2012. Teď se vrací zpět v nové podobě. „Program Zelená úsporám dokázal jednu obrovskou věc. Kdybyste ještě 
v roce 2009 někde seděl s kamarády a řekl jim, že jste udělal zateplení domu a ušetříte padesát až šedesát procent energie na vytápění, tak by se vám smáli a nevěřili, že to lze. V dnešní době je normální standard, že když zateplení uděláte pořádně, tak padesátiprocentní úspora vytápění je minimum. Spíše ale ušetříte šedesát či sedmdesát procent," říká mimo jiné Jaroslav Hrubeš, náměstek ředitelky Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP). Právě SFŽP bude příjem žádostí o dotace administrovat.

V programu Nová zelená úsporám je v první výzvě připraveno přes miliardu korun a další peníze by měly nabíhat podle prodeje emisních povolenek. Lze odhadnout, kolik žadatelů půjde uspokojit v tomto kole?
To je poměrně těžké. Lze jen obtížně stanovit, jak vypadá „průměrná žádost". Nejnižší podpora je v řádu desítek tisíc korun při koupi solárních článků na ohřev vody až po stovky tisíc za podporu komplexního zateplování. Podle zkušenosti z prvního programu Zelená úsporám by to ale mohlo být něco mezi pěti až sedmi tisíci žádostí. Samozřejmě pokud bude více žádostí o dražší zateplovací projekty, bude se snižovat počet žádostí, které jsme schopni v prvním kole uspokojit. Naopak pokud bude více žádostí na výměnu kotlů, počet žádostí může být větší. Ale to ukáže až čas.

Novinkou je to, že se žádosti podávají přes internet. Je ale systém důkladně odzkoušený? Na koho se lidé mohou obrátit, pokud budou mít problém?
Náš fond má s příjmem elektronických žádostí dlouhodobé zkušenosti, takže ten systém je nyní naddimenzován, aby unesl i vyšší zátěž žadatelů. Jak naši IT specialisté, tak zaměstnanci fondu jsou na všech krajských pracovištích připraveni pomoci žadatelům včetně těch, kteří třeba doma nemají vlastní počítač. Takoví mohou žádost do systému sami zadat. My jsme elektronické žádosti zavedli proto, aby nedocházelo k problémům jako při minulé Zelené úsporám, kdy nebylo jasné, kolik peněz je ještě 
k dispozici. Nyní je dána jedna miliarda korun, na tu se budou brát žádosti a přímo na internetových stránkách bude vidět, kolik žádostí už je přijato a jaký objem peněz ještě zbývá. Pak se příjem žádostí o dotace zastaví a obnoví se zase při další výzvě.

Co ještě na internetových stránkách žadatel uvidí?
Bude tam klasicky seznam výrobků a technologií, které dodaly osvědčení, že vyhovují podmínkám programu. Najdete tam i seznam odborných dodavatelů, tedy firem, které mají osvědčení k tomu technologie instalovat. Je to garance pro žadatele, že jimi objednaná práce bude provedena kvalitně. V minulém programu Zelená úsporám bylo proplaceno 75 tisíc žádostí. Vždycky s oblibou říkám, že dneska už téměř v každé obci je někdo, kdo má zkušenosti s dotacemi. Tudíž se lidé mohou zeptat konkrétních lidí, jak byli či nebyli spokojeni s firmou, která jim dělala projekt či zateplení. Minule bylo na seznamu 
15 tisíc firem, které se tím zabývají, takže je z čeho vybírat.

Lidé, kteří budou nespokojeni, se mohou obrátit na vaši ombudsmanku. S čím jim pomůže?
Mohou se k ní odvolávat všichni neúspěšní žadatelé či stěžovatelé, kteří mají jakýkoliv problém. Už při minulé Zelené úsporám jsme některé projekty vyřadili, protože nesplňovaly technická kritéria či byly špatně spočítané. Vyřadili jsme i projekty, které nedoložily potřebné dokumenty podle regulí. Všichni ale mají šanci se k ombudsmance Petře Kolínské odvolat a požádat ji o přezkum. Obecně řečeno na dotaci není právní nárok a tak se k tomu staví i soudy. Na druhou stranu nikdo není neomylný, a proto je dobře, že institut ombudsmanky vznikl. Z její statistiky vyplývá, že některá rozhodnutí skutečně revokovala, tudíž uznala námitky.

V této fázi je Nová zelená úsporám určena pouze pro rodinné domy. Kdy se dotací dočkají i bytové domy a veřejné budovy?
První jsou rodinné domy, které řešíme nyní. Co se týká bytových domů, tak je dnes otevřený program Panel plus na ministerstvu pro místní rozvoj, který podporuje rekonstrukce a opravy právě bytových domů. Na trhu jsou i soukromé banky, které nabízejí zajímavé produkty podobné těm státním. Naším cílem ale momentálně není obhospodařit tady masově nějakou skupinu. My máme jen určitou částku z aukčních povolenek, když nyní investujeme do rodinných domů, bude to mít podle nás největší dopad do ekonomiky. Co se však týká veřejných budov, jako jsou školy či školky, ani na ty se nezapomnělo. Třeba teď na jaře se otevřela takzvaná rychloobrátková výzva v Operačním programu životní prostředí, kde nasbírali žádosti za dvě miliardy korun. Teď je otevřena takzvaná průběžná výzva, kde mohou zřizovatelé žádat o dotace na školy, školky a další zařízení. Program Nová zelená úsporám do budoucna také otevřeme pro veřejné budovy či bytové domy, ale zaměříme se převážně na ty projekty, které se typově nevešly například do evropských programů. 

Zelená úsporám

Autor: Jan Klička

31.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Transgas
5 10

Ministerstvo: Budovy Transgas nebudou památkou. Majitel je může zbourat

Podporujete, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?
12 23

Jak to vidí Petr Koděra: Konečně se do sebe opřeli

Studenti vyzpovídali uchazeče o Hrad. Nejvíce je přesvědčil Jiří Drahoš

/VIDEO, ANKETA/ Netradiční debatu s prezidentskými kandidáty uspořádal v pondělí Deník. Šestice uchazečů o Pražský hrad diskutovala ve vlaku z Prahy do Ústí nad Labem a zpět. 

Rozhovor s Novotnou? Zdvořilost, šarm a jasné názory

Jemná, zdvořilá a distingovaná dáma. Tak působila Jana Novotná letos na jaře, když poskytla rozhovor několika médiím včetně Deníku. Novináře přivítala svým typickým úsměvem a v elegantním krátkém sestřihu.

Stavba dálnice D7 nabrala skluz, auta na nový úsek vyjedou později

/FOTOGALERIE/ Termín dokončení dálnice D7 ještě není oficiálně stanoven. Mělo by to být v průběhu léta.

Lanovka na Petříně, v zoo a na Smíchově. Které další Praha plánuje?

Pražské lanovky. V metropoli najdeme sice jen tři, ale za to jsou všechny něčím unikátní. Praha se tak pyšní lanovkou z konce 19. století, lanovkou s nejmenším převýšením v celé České republice a nejmenší lanovkou, o které často Pražané nemají ani tušení. Na jaké další lanové dráhy se můžete těšit v budoucnu?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT