Po vyčištění studny je nutné provést odběr vody ke zjištění kvality vody. Středočeské vodárny (SVAS) nabízejí všem těm, kterým slouží voda ze studny jako jediný zdroj pitné vody, padesátiprocentní slevu za rozbor vody.

Jak mají obyvatelé postupovat, uvedla tisková mluvčí středočeských vodáren Lenka Kozlová: „Po opadnutí vody a pokud možno i po poklesu hladiny spodní vody k běžné úrovni studnu vyčerpat i s případnými usazeninami. Studnu omýt, případně mechanicky očistit a znovu vyčerpat. Při následném plnění nadávkovat do vody SAVO originál (pro dezinfekci vody), a to ve vyšší dávce než je určena pro běžnou dezinfekci."

Dále lze dávkovat 100 ml Sava na 1 000 l vody ve studni (1 dl na kubík vody) a nechat působit alespoň 1 den. Tuto vodu je opět vhodné odčerpat.

Při dalším plnění studny použijte doporučenou dávku 20 ml na 1 000 litrů. Takto by se měly studny desinfikovat pravidelně. Interval nelze určit paušálně, ale pokud z vody není chlor cítit vůbec, je vhodné dezinfekci opakovat. Savo aplikujte do studny naředěné například z kbelíku.

Kvalitu vody v případě používání pro pitné účely je vhodné nechat zkontrolovat laboratoří. Rozbor vzorku pitné vody ze studny si můžete objednat v laboratoři pitných a odpadních vod SVAS na telefonu 312 812 131-132. Po dohodě se starostou si vzorkovnice pro odběr můžete vyzvednout na příslušném obecním úřadě. „Podle výsledku rozboru doporučí naši odborníci další kroky nutné pro znovuvyužívání studny," dodala Kozlová.