„Naším hlavním cílem je pěstovat zeleninu a sousedské vztahy. Je to sice zahrada, ale je tam důležitý prvek setkávání sousedů a vytváření komunity místních obyvatel," říká předseda holešovického spolku Prazelenina Filip Volavka a dodává, že nejde o spolek ekologických fanatiků. Fungování tohoto sdružení navíc minulý týden podpořila i Městská část Praha 7, která jí udělila záštitu.

„Iniciativu podporujeme proto, že si myslíme, že jde o vynikající projekt. Převzetí záštity není spojeno se žádnou finanční částkou, ale může pomoci k získání evropských grantů a při dalším jednání s majitelem pozemku," řekl Pražskému deníku starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Sám prý členem není, ale místostarosta Pavel Vyhnánek patří mezi zdejší pěstitele.

Trochu odlišný příběh má podnik Kokoza, který založila Lucie Lankašová společně s kamarádkou v roce 2010, aby podporovaly pěstování a kompostování ve městě. Hledaly totiž možnost, jak se uživit prací, která by je zároveň bavila. O dva roky později založili první komunitní zahradu na Jižním Městě.

Kde pěstovat?Komunitní zahrady v Praze:
Prazelenina
Krejcárek
Kokoza
Zebra
Kuchyňka

Cena pronájmu na sezonu:
500 - 1000 korun

Jelikož ale byla Lankašová původním zaměřením sociální pracovnice, jejich cílem nebylo jen propagovat zelený život ve městě, ale také vytvořit pracovní místa pro osoby s handicapem.

„Narazila jsem na projekty v zahraničí, kde fungovaly komunitní zahrady, ve kterých pracovali lidé s různými postižením. Proto jsem chtěla založit něco podobného i v Česku," vypráví Lankašová.

Díky podpoře Evropského sociálního fondu pak vytvořily tréninkový program pro lidi s duševním onemocněním v zahradě Vidimova. Tito lidé zde podle svých možností pracují od dvou do patnácti hodin týdně a pomáhají obhospodařovat zahradu.

Prostor je ale otevřen i zájemcům v okolí, a tak se zde potkávají místní obyvatelé s nemocnými. Sezona bude podle Lankašové zahájena na konci dubna a potrvá až do přelomu září a října. Už teď se hlásí kolem 25 zájemců.

Zahrada na dvoře bývalého pivovaru

Za pár týdnů zahájí už svoji čtvrtou sezónu také Prazelenina, která dnes sídlí na vyasfaltovaném parkovišti v objektu bývalého pivovaru v Holešovicích, přesto však jde o zahradu.

Každý zahradník totiž dostane vlastní pytel o rozměrech metr na metr, ve kterém je čerstvá zemina. Do ní pak zasadí sazenice podle potřeby. Takových drobných záhonků zde bylo už minulý rok 140 a počet zájemců podle Filipa Volavky stále roste.

Pěstitelem v komunitní zahradě se obvykle může stát každý, kdo se na webu zaregistruje, popřípadě se telefonicky nebo osobně domluví. Za sezónní pronájem pak v Holešovicích zaplatíte 850 korun a zálohu dalších 500. Ta je ale vratná, pokud na podzim zase po sobě všechno uklidíte.

Místo nabízí také kavárnu v maringotce a pořádají se zde pravidelně workshopy a kulturní akce pro děti i dospělé.

„Novinkou je pro letošní rok pec pro 15 bochníků chleba, kterou jsme postavili na dvoře galerie Dox. Zde pořádáme workshopy o pečení chleba. V polovině března ji ale přeneseme do naší komunitní zahrady, kde bude každému k dispozici," říká předseda spolku.

Pétanque a piknik kvůli setkání

Na pozemku se nachází ještě hřiště na pétanque nebo trávník na piknik, kde se lidé z okolí schází a společně tráví čas.

V zelenějším prostředí bývalé zahrádkářské kolonii v Troji zase začala loni vznikat podobná aktivita pod názvem Kuchyňka. Dnes má 20 členů, definitivní podobu ale pořád nedostala.

„Stále se snažíme uvést zahradu do provozuschopného stavu, takže budujeme veškeré zázemí. To je naše priorita, další aktivity zatím příliš neplánujeme," přiznává Jan Valeška z iniciativy. Vzhledem k počasí už sezónu zahájili před dvěma týdny a za sebou už mají i první výsevy, teď pracují na vyvýšených záhonech.

Tři kamarádky měly sen

Až se 30 zahradníky letos počítají v komunitní zahradě Zebra v Braníku. Zde před dvěma lety získaly tři kamarádky k pronájmu nevyužívaný pozemek v majetku Prahy 4 a po vzoru ze zahraničí se rozhodly vybudovat společnou zahradu kousek od domova.

Přes rok zde pěstují zeleninu, ovoce, bylinky i zahradní květiny. „Bude záležet na počasí, ale letos asi začneme brzy, počítám, že v druhé polovině března," hlásí jedna ze zakladatelek Kristina Papoušková.

Kristina Papoušková ze zahrady Zebra: Usilujeme o setkávání lidí

Kristina Papoušková ze zahrady Zebra.Před dvěma lety upravily zarostlé pozemky, které dostaly od čtvrté městské části do pronájmu. Kristina Papoušková je jednou ze zakladatelek komunitní zahrady ve Školní ulici.

Jaké služby nabízíte v Zebře lidem z okolí?

V naší zahradě v Braníku si zájemci o pěstování zeleniny vyberou prostor a my jim zajistíme vodu a nářadí.

Co je cílem vaší komunitní zahrady?

Kromě zahradničení usilujeme také o to, aby se lidé společně setkávali a byli v kontaktu.

Jak toho chcete dosáhnout?

Pořádáme různé doprovodné kulturní akce nebo workshopy se zaměřením na zahradnictví a pěstování.

Kolik let Zebra funguje?

Měla by to být třetí sezóna, ale první rok byl zkušební a pracovalo nás jen pár. V minulém roce se už celý projekt rozjel, čímž u nás bylo 25 až 30 zahradníků.

Kdy zahajujete sezónu?

Bude záležet na počasí, ale letos asi brzy. Zatím počítáme s tím, že vše propukne asi už ve druhé polovině března.