Ukládání zubního kamene, zánět dásní či parodontóza trápí kvůli nedostatečné péči o chrup více než polovinu psů. Každý pes by proto měl mít zubní kartáček. Řada lidí však na dentální hygienu svých čtyřnohých miláčků zapomíná. Podle výsledků průzkumu mezi veterináři psům čistí zuby jen pětina majitelů.
„Kazivost zubů není u psů zdaleka tak běžná jako u člověka. Zato se psům mnohem častěji tvoří zubní povlak a následně zubní kámen, jehož nadměrný výskyt výrazně ovlivňuje zdravotní stav dásní," upozorňuje Klára Pospíšilová z veterinární ošetřovny ve Velkých Hamrech.
Počínající problémy poznáte podle zápachu z tlamy. Při zanedbání zubní hygieny psovi zuby vypadají nebo je musí veterinář vytrhnout. Dlouhodobé přehlížení masivní infekce v dutině ústní však může mít i tragičtější následky.
„Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání jater, ledvin, plic či srdce. Tento proces nevzniká náhle, ale postupně. Samozřejmě souvisí s nedostatečnou nebo spíše nulovou prevencí," varuje veterinární lékař Milan Richter z Turnova.
Chce to trpělivost
Na přítomnost prstu nebo kartáčku v tlamě by si mělo zvykat už štěně. U dospělého psa je důležitý pozvolný a trpělivý přístup. Přesto mohou někteří jedinci čištění zubů odmítat. Alternativou jsou pak speciální gely, spreje či dentální tyčinky.
„Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem," říká liberecký veterinář Vladimír Jurek.
Mechanickému čištění zubů může pomoci i strava, zvlášť suché granule. Pokud majitel krmí vařenou stravou, měla by obsahovat větší kousky, které pes musí žvýkat. Po jídle by měl žvýkat dentální pamlsek nebo hračku, která napomáhá mechanickému čištění zubů.
Na podporu prevence dentálních onemocnění psů se zaměřuje celosvětový program Měsíc zdravého chrupu.
V rámci 8. ročníku budou veterináři v Libereckém kraji během července rozdávat dentální tyčinky s edukačními brožurkami. Jejich seznam a další informace naleznete na stránkách www.peceopsa.cz.
Péče o psí chrup: Máte řadu možností
- Kartáček a pasta pro psy s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak. Doporučuje se čištění každý den.
- Speciální krmiva s enzymy. Zuby se čistí kousáním granulí. U některých zvířat tato metoda ale nefunguje, mají ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu.
- Krmiva bez enzymů slouží jen pro mechanické čištění zubů.
- Dentální pamlsky odstraňují plak a zmírňují tvorbu zubního kamene. Můžete si vybrat mezi těmi pro mechanické čištění zubů nebo s obsahem enzymů.
- Speciální prášek z mořských řas lze přidávat do žrádla. Redukuje tvorbu plaku a zubního kamene.
- Roztok proti tvorbě plaku a zápachu z tlamy, který se přidává do vody.
- Zubní gel ulpívá na povrchu zubů a dásní a umožňuje tak působení aktivních složek.
- Čištění ultrazvukem u veterináře
U čištění zubů se pes musí především bavit
Velké bolesti, nechuť k jídlu a ke hře. V krajním případě i agresivita. Důsledky nedostatečné péče o chrup nemusí trpět jen psi, ale i jejich majitelé.
Jak upozorňuje veterinářka Soňa Vlková z Ústí nad Labem, zubní kartáček a pasta pro psy přitom nejsou tak drahou záležitostí.
Jak často se setkáváte se psy, kteří mají problémy se zuby?
Denně, protože při každé návštěvě pacienta komplexně vyšetříme a posoudíme stav chrupu. Právě proto zachycujeme mnoho psů s dentálními potížemi. Chrup sledujeme i u všech pacientů s chronickými srdečními, ledvinnými či trávicími potížemi, protože špatná hygiena dutiny ústní může jejich nemoci zhoršit.
Jsou některé rasy náchylnější?
K zubnímu kameni jsou nejnáchylnější malá plemena, protože mají relativně velké zuby v malé tlamě. U nás jsou to hlavně jorkširští teriéři a pudlové.
A co kazivost zubů?
K té u psů nejčastěji dochází po mechanickém poškození zubů, odlomení nebo obroušení, a obnažení dřeně zubu, která se následně může kazit. Váže se hlavně na charakter psa, trpí jí náruživí aportéři, pracovní a sportovní plemena, tedy všichni teriéři, border kolie, němečtí a belgičtí ovčáci, ale i psi chovaní v klecích či kotcích, kteří koušou do mříží
Platí pro psy totéž co pro lidi, že s přibývajícím věkem se objevují i problémy se zuby?
Ano, samozřejmě. Staří psi už také mají své vrtochy, často hůře snášejí péči o dutinu ústní a jsou vybíravější v jídle.
Proč podle vás majitelé zanedbávají dentální hygienu svých psů?
Velkou roli stále hraje neinformovanost. Plno lidí neví, že by svým psům měli čistit zuby. Potom to bude pohodlnost majitelů nebo nedostatek volného času. Řada psů však není dostatečně vychovaná a majitel raději rezignuje, než by se nechal pokousat od svého jinak hodného miláčka.
Jak vůbec psi čistění zubů snáší?
Spíš při něm trpí. Majitelé by je na to měli navykat už od štěněte, u dospělého psa to chce velkou trpělivost. Někteří psi mají rádi chuť zubní pasty, protože má masovou příchuť, ale pak pastu spíš pojídají. Myslím, že psovi bude čištění zubů příjemné pouze, pokud ho majitel bude řešit formou hry, což ne každý zvládne. Psa navíc nemusí nutit otvírat tlamu, většinou stačí čistit vnější strany zubů při zavřené tlamě.
Co když pes čištění odmítá?
Zuby je možné ošetřovat alespoň pomocí gelů nebo sprejů, určitě pravidelně podávat žvýkací pamlsky. Každý rok by měl zuby zkontrolovat veterinář.