Dobrý den, máme pudlíka, devět let, kterému diagnostikovali chronickou bronchitidu. Při kašli se až dáví. Dáváme mu Prednison, ale moc se nelepší, někdy to vypadá, že se spíš horší. Co by mu mohlo pomoci? Děkuji. Daniel Merten

Chronická bronchitida je nespecifický zánět průdušek doprovázený jejich nezvratnými změnami. Následkem je zúžení dolních cest dýchacích, jsou oslabeny obranné mechanismy plic, což může dále způsobovat opakované infekce dýchacích cest.

Hlavním příznakem je chronický kašel, často dávivý a úporný, který se zvýrazňuje při zátěži či ulehnutí. Důležité je vyloučit jiná možná onemocnění, která se projevují obdobně, proto je většinou nutný nejméně RTG hrudníku a bronchoskopické vyšetření.

Primární terapie onemocnění není dostupná. Podávané léky jsou jen podpůrné, mají zabránit zhoršování stavu. Terapie spočívá v trvalém podávání léků na rozšíření průdušek, proti kašli a antibiotik, těch obvykle opakovaně.

Použití kortikosteroidů (zmiňovaný Prednison) je kontroverzní. Jsou namístě u pacientů, kde přináší zlepšení, jinak je většinou lépe se jim vyhnout. Doporučitelné je omezení zátěže pejska. Bohužel se jedná o onemocnění nevyléčitelné.

MVDr. Petra Soukupová, Veterinární nemocnice AA-Vet