Pořídili jsme si zlatého retrívra a slyšeli jsme, že by měla mít fenka aspoň jednou v životě štěňata, aby později neměla zdravotní komplikace. Je to tak? Děkuji za odpověď. Jana Dvořáková, Tábor

To, že by fena měla mít alespoň jednou za život štěňata, patří mezi největší mýty. Je to rozšířená pověra, kterou musíme velmi často vyvracet. Za předpokladu, že neplánujete štěňátka, je naopak nejvhodnější fenku vykastrovat. Tento zákrok je prevence zánětu dělohy v pozdějším věku, a pokud se fenka vykastruje mladá, značně se sníží riziko vzniku nádorů mléčné žlázy. Stejně tak již nemůže probíhat tzv. falešná březost.

Frekvence výskytu nádorů mléčné žlázy, hnisavých zánětů dělohy (pyometry) či poševních tumorů se shoduje u fen, které rodily, i u těch, které štěňata nikdy neměly. Výskyt těchto onemocnění je ovlivněn zejména hladinou pohlavních hormonů a jejich cyklem.

Pokud štěňata plánujete, jejich odchov by měl být vždy promyšlený. Oba rodiče by měli projít nezbytným zdravotním vyšetřením. Nezapomínejme, že útulky jsou bohužel stále přeplněné.

MVDr. Petra Soukupová, Veterinární nemocnice AA-Vet