Dobrý den, můj pes za mnou všude po bytě chodí. Když jdu na WC, lehne si tam, když sedím u počítače, leží pode mnou. Nevadí mi to, ale zajímá mě, jestli je to normální. Děkuji. Karolína Páleníčková

Do jisté míry je to normální. Jedná se spíše o velkou závislost na majiteli. Bohužel neuvádíte, jak dlouho toto chování trvá, jak je pes starý, zda ho máte od štěněte, či se jedná o nalezence – jedince ze špatných podmínek (u těch bývá takové chování velmi obvyklé). Potřebovala bych též vědět, jak se pes chová doma ve vaší nepřítomnosti, jak snáší samotu, jak se chová k ostatním členům rodiny.

Doporučila bych, ačkoli je to nesnadné, pejska si tolik nevšímat a nepodporovat ho tím v jeho závislosti. Nedovolte mu spát ve vaší posteli a všude vás následovat. Trénujte povely jako „místo" či „zůstaň" a při splnění ho náležitě odměňte.

Důležité je dopřát psovi dostatek pohybu a hraček, kterými ho zaměstnáte hlavně po psychické stránce (hlavolamy, schovávání pamlsků a podobně). Zvažte pořízení společníka (druhého psa či kočky). Pomoci by mohlo i podávání medikamentů na přírodní bázi, které působí proti stresu. Doporučuji též konzultaci s veterinárním specialistou na poruchy chování.

MVDr. Petra Soukupová, Veterinární nemocnice AA-Vet