Podle dostupných čísel dosahoval výběr daně z nemovitých věcí v roce 2015 v metropoli úrovně necelých 65 procent průměru v republice. A to i přes to, že Praha má nastavený jeden z koeficientů, kterým se částka vypočtená z výměry a daňové sazby násobí, na nejvyšší hodnotu 5.

S daní se nijak nehýbalo od roku 2002, i když zastupitelstvo má k dispozici ještě jeden nástroj k jejímu případnému zvyšování. Jde o takzvaný místní koeficient, nyní nastavený na nejnižší hodnotu 1. Maximum je 5, což by znamenalo zpětinásobení současné daně.

Čtěte také: Cena za architekturu chce ukazovat kvalitní,ale méně známé stavby

Primátorka zvýšení nechce

Téma se krátce objevilo v loňském roce v rámci jednání o obnově koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD. Proti se však postavilo hnutí ANO, takže z plánu sešlo. A minimálně v tomto volebním období se na tom zřejmě nic měnit nebude. „Podle mě není potřeba koeficient měnit, Praha nepotřebuje větší výnosy z daně z nemovitosti," uvedla pro Pražský deník primátorka Adriana Krnáčová.

Asi se není čemu divit, zvyšování daní je jeden z těch kroků, do kterých se málokterý politik požene, když nemusí. O to zajímavější však je, že zástupci ostatních stran koalice se k možnosti zvýšení staví vstřícně.

Tlak na majitele prázdných budov?

„Myslím, že městské části jsou dlouhodobě podfinancované, takže pokud by navýšené výnosy šly přímo jim, tak si to dovedu představit," uvedl předseda pražských Zelených Ondřej Mirovský. S tímto argumentem souhlasí i náměstek primátorky za ČSSD Petr Dolínek a již dříve se v tom smyslu vyjádřil radní a šéf pražských lidovců Jan Wolf.

Zelená náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská k tomu přidala další důvod, proč by mohla být vyšší daň pro rozvoj města pozitivní. Majitele prázdných budov by podle ní přiměla k tomu, aby objekty nenechávali chátrat. S tím souhlasí i předseda Zelených Matěj Stropnický.

Čtěte také: Praha má znění dohody s vlastníky pozemků pro stavbu metra D

Pravice: Ať radnice raději šetří 

„Zvýšení koeficientu bude motivovat vlastníky chátrajících nebo neužívaných nemovitosti k jejich obnově a komerčnímu využiti," míní.
Naopak proti zvyšování daní je přirozeně pravicová zastupitelská opozice, podle které by se mělo spíše šetřit. Navýšení koeficientu podle pravice navíc nedává smysl v situaci, kdy má město mnohamiliardové přebytky.

„Není řešení více vybírat, ale méně utrácet. Běžné výdaje rostou o několik miliard každý rok, stejně tak roste počet zaměstnanců úřadu. ‚Říznout' do těchto zbytečných výdajů je relativně snadné. Ale podle Zelených je zřejmě lepší více zdanit ty, kteří byli tak ‚hloupí', že si dovolili pořídit vlastní bydlení," shrnul šéf pražské ODS Filip Humplík.

Daň z nemovitosti. Infografika. Zdroj: Redakce

Čtěte také: Počet zahájených staveb bytů v ČR loni klesl o 14 procent na 5870